Островот на канибалите од кој многумина никогаш не се вратиле

Тибурон е најголемиот остров во Мексико.
Климата е топла, полн е со опасни животни и дом е на народот Сери, кои до неодамна во минатото биле канибали.

Постојат бројни историски траги дека на овој остров се наоѓа злато и скапоцени камења, а таа приказна во почетокот на 20-тиот век го инспирирало Том Гриндел да го истражи.

Во тој подвиг му се приклучиле тројца познаници од Аризона и тргнале во авантура во 1905 година.

Со себе носеле многу малку багаж, а најважна им била дестилеријата, бидејќи знаеле дека најтешко ќе им биде да пронајдат вода за пиење. Конечно, тргнале на 10 јуни, ветувајќи им на своите семејства дека ќе се вратат најдоцна до крајот на јули.

Никогаш не се вратиле.

Братот на Гриндел Едвард, во септември се одлучил да замине на островот и да открие што се случило со тимот од кој немало ни трага ни глас. Следејќи го нивниот пат, наишол на група ловци кои му рекле дека американска експедиција загинала на островот.

Некои на островот пронашол неколку човечки дланки заврзани околу високо стебло во средиштето на ритуалните прстени, а бидејќи Серите биле познати по тоа што своите заробеници ги врзувале и потоа им отсекувале дел по дел од телото, се сомневале дека тимот на Грендел настрадал на истиот начин.

Меѓутоа, Едвард утврдил дека рацете им припаѓале на некои други несреќници, но ги пронашол и првите траги – мртвата мазга, пушките па дури и книгите кои биле во сопственост на Том Гриндел.

Остатоците од телата на Гриндел и членовите на неговиот тим биле пронајдени дури две години подоцна, и се идентификувани со помош на писмата напишани од Том, а кои биле пронајдени во непосредна близина.

Половина век подоцна, на островот е испратена експедиција чија цел била што подобро проучување на народот Сери. Таму тие запознале љубезен и пријателски настроен народ, кој немал ништо против тоа да ги запознае посетителите со својот начин на живот.
Меѓутоа, откако ги прашале за гласините околу нивниот канибализам и за тоа дали тие се точни, тие му одговориле дека им се “допаднало се што уловиле“.

На крајот се дознало дека на нивните предци мексиканската влада им наредила да престанат со канибализмот, заканувајќи им се со иселување и смрт доколку исчезна уште еден странски посетител. Биле присилени да го почитуваат законот.

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

Многумина погрешно го полнат мобилниот телефон - ова е правилниот начин!

Нека батеријата на вашиот мобилен телефон подобро работи и подолго трае.

Можете да верувате во ова и не морате, но едно е сигурно – експертите од  Battery University научно докажаа дека ако ги следите овие совети батеријата на телефонот ќе ви трае подолго и ќе го сочува најголемиот дел од својот капацитет и по голем број на полнења.

Според истражувањето кое го објави спомнатата компанија, Литук – јонските и литиум – полимерските батерии, кои најчесто се користат во современите мобилни телефони, уреди и гаџети не се отпорни на „стрес“, а некои од секојдневните навики токму тоа им го прават на батериите – „ги стресираат“. За време на голем стрес батериите губат капацитет и стануваат со пократко оперативно време.

За да подолго имате квалитетна батерија следете ги следните совети:

1.Ако сте ја наполниле батеријата, исклучете ја од полначот – ќе заштедите малку пари кои би ги потрошиле за струја, ќе дадете придонес за зачувување на планетата и батеријата ќе ја изложите на помал стрес

2.Полнете ја батеријата кога ќе стигнете не чекајте да се испразни.

3.Прекинете го полнењето пред да биде 100 отсто наполнета – ќе и учините услуга на батеријата.

4. Не го изложувајте телефон на голема топлина, но ни претеран студ – дури и Apple во iPhone упатството им препорачува на корисниците во текот на полнењето да ја извадат заштитната маска и футрола за да материјата полесно се ослободи од вишокот топлина.

притисни ентер