Дојран станува се поинтересен за странските туристи

Македонскиот Медитеран се почесто го посетуваат и станува се поатрактивен за странските туристи.
Дојран не само што го врати стариот сјај во ново руво туку го отвори портите и за многумина посетители од Србија, Бугарија па дури и Русија.

Оние кои ги затекнавме на дојранското крајбрежје велат дека годишниот одмор го минуваат токму oвде,се презадоволни од понудата а некои со години доаѓаат.

Речиси од цела Македонија и годинава многумина се одлучуваат годишниот одмор да го поминат токму во топлиот Дојран.

Од туристичкото биро во Дојран информираат дека капацитетите кои се нудат односно,хотелски и приватни се полни.

Минатата сезона биле регистрирани околу 200 илјади сместувања не сметајќи ги туристите кои имаат сопствени вили речиси од секаде во земјава.

Август е можеби најпосетуван месец поради цветањето на алгите како едни од најзастапената и најатрактивна флора во езерото.


Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер