Законот за јазици ќе го заокружи Рамковниот договор?

По 16 години од Охридскиот рамковен договор владините партнери СДСМ И ДУИ велат дека со Законот за употреба на јазиците финишира поголемиот дел од обврските од Договорот.
Работиме активно да се испочитува Охридскиот договор, вели министерот за администрација Дамјан Манчевски.

Со последните предложени измени на Законот за употреба на јазиците поголем дел од обврските веќе ги финишираме.

Во наредниот период ќе се произнесеме доколку постојат и одредени други прашања, меѓутоа навистина сметам дека работиме активно за да конечно се испочитува Охридскиот рамковен договор, вели Манчевски.

Според вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи нема подобар начин за одбележувањето на 16 годишнината од Договорот од колку со донесување на Законот за употреба на јазиците како едно од најсензитивните прашања.

„Со Законот значително се унапредува службената употреба на албанскиот јазик притоа незагрозувајќи ниту една друга етничка заедница. Охридскиот рамковен договор е рамка која не може да се заокружи туку дава насока како да се регулираат меѓуетничките односи во земјата. Прашањето на зајакнатата децентрализација е прашање на кое треба да се стави фокус наредниот период“, вели за Канал 5 високиот партиски функционер на ДУИ Османи.

Токму вака стокмениот закон за јазици дигна голема врева во јавноста, за дел од експертите , тој излегува од рамките на Охридскиот договор.

За Стојанче Ангелов кој со новата влада се врати на позицијата во МВР, вели дека Законот за јазици е прифатлив но дека нема простор за двојазични униформи.

А ДУИ вечерва во Скопје ја слави 16 годишнината од потпишувањето. под покровителство на заменикот претседател на Владата за спроведување на Рамковниот договор и политички систем Хазби Лика и претседателот на Собранието Талат Џафери.

Охридскиот рамковен Договор потпишан е на денешен ден 13 август 2001 –та година во Скопје. Со него се заврши воениот конфликт а се врами меѓуетничкиот соживот. 

Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер