Северна Кореја: Во војска се пријавиле повеќе од три милиони доброволци

Северна Кореја соопшти дека скоро три ипол милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се пријавиле за да и се приклучат на војската во борбата против САД и отпорот против новите санкции на ОН.
Официјалниот севернокорејски весник „Родонг Синмун” наведе дека доброволците се јавиле откако официјалната новинска агенција KCNA во понеделникот објавила соопштение во кое се осудуваат новите санкции на ОН, како одговор на ракетната проба на Пјонгјанг, пренесува „Ројтерс“.

Додека се засилуваат тензиите меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, кинескиот претседател Си Џингпинг го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да избегнува “зборови и дела“ кои би ја влошиле веќе напнатата ситуација на Корејскиот полуостров, јавува кинеската државна телевизија.

Си, во телефонскиот разговор со Трамп истакнал дека “Кина и САД имаат заеднички интерес во реализација на денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров и одржувањето на мирот и стабилноста на тоа подрачје“.

Северна Кореја објави детален план за лансирање на балистички ракети во правецот на американската територија на Пацификот – Гуам, официјална воена база во која се сместени и американските бомбардери.

Трамп, претходно ја предупреди Северна Кореја дека доколку продолжи со своите закани кон САД, ќе наиде на “гнев и оган“.

Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер