Ова лето ниедна бродска тура Охрид - Подградец

Ова лето не се реализира ниедна бродска тура од Охрид до Поградец.
Сезонската бродска линија меѓу  двете земји  е воспоставена од пред три години, но опадна интересот кај туристите.

Изминатите лета  интерес имаше, а бродовите сезонски се прикотвуваа на албанско тло, но годинава  ниедена странска група не побарала  посета на  езерскиот сосед Поградец. Бродската линија не е редовна зависи од интересот на граѓаните.

- Немаме таква дотирана линија, таа линија не е суштински важна ниту за односите на двете земји, ниту за бродарството нисту за туризмот и од тој аспект ќе биде препуштена на пазарот, , вели Горан Устијаноски капетан на Капетанија на пристаништа.

Од хотелската асоцијација ХОТАМ со години бараат воведување  бродска линија Охрид Струга, за поврзување на двата градови.

-  Со кои би се допринело за полесен транспорт. Имавме еден пример дека во еден од колегите во 1960 и некоја дека патувал на работа со брод од Охрид до Струга, таа бродска линија не постои, тоа наше барање е дадено од поодамна и се надеваме дека во брз рок ќе ни се оставри а ќе се подобри туристичката понуда за туристите,   вели Крсте Блажески претседател на ХОТАМ.

Бродска линија Охрид Поградец имало до 1948, кога бродот Корзика пловел по езерските води. Во минатото со  брод се патувало и од Охрид  до Струга.

Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер