Фестивалот на вино и сирење по четврти пат дел од туристичката понуда на Oхрид

На повеќе штандови на плоштадот “Kрушевска Република“, синоќа Охриѓани и бројните туристи уживаа во различните вкусови на сирења и преработки од млеко, произведени на традиционален начин.
На повеќе штандови на плоштадот “Крушевска Република“, синоќа  охриѓани и бројните туристи уживаа во различните вкусови на   сирења и преработки од млеко,  произведени  на традиционален начин, но и ги дегустираа познатите домашни  македонски вина.
-Макеоднското сирење е познато  како многу убаво така да во белград го нема многу но сможе да се купи  негде, вели гостинка до Србија.
-Сум слушнал за македонско биено сирење овчо, и пробав Стоби вино и да супер е одлично е а многу возам па неможам да пијам, вели една гостин од Србија,
-Има етикета има производител сите податоци што треба да ги има еден производ ги има и ќе си прочиташ ке си видиш, вели еден туристи од Прилеп.
-Пробав од сирењето козјо, си купив две кила преубаво. Ѓомлезе купив сега го јадев многу сумзадоволна преубаво е , вели една гостинка од Скопје.
Сирењата  и вината  се прават според    старите  рецепти  на  нашите предци  автентични за ова поднебје.
-Имам биено сирење кашкавал, бело сирење овчо, урда, пресно сирење.0104 Мора да имаш повеќе произвди за да си успешен со еден производ неможеш да се пробиеш на пазарот,  вели Игор Поповски  производител на сирење од Битола.
-Да се прави вино прво треба љубов. Не е тешко ако се сака да се направи убо вино.02 58 Моментано имаме четири врсти на вино темјаника вино кое моментално е најбарано на макеоднскиот пазар и малку пошироко, потоа Вранец па стара сорта која беше во изумирање, вели Андон Душков  винар од Кавадарци.
-Дебар има околу 40 000 грла овци имаме и се гордееме дека имаме најдобро сирење. Во секој фестивал за сирење дебарското сирење е докажано дека е највалитетно, вели Амер Скендер производител на сирење од Дебар.
Квалитетните производи од млеко  и  богатите лозови насади  на македонските винарски визби и млекарници но и на индивидуалните производители на  Фестивалот на вино и сирење  ќе бидат презентирани и вечерва.

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

 Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по лидерската средба во клубот на пратениците.

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

- Ако Мицкоски е за НАТО и ЕУ требаше да седи со сите лидери тука и да носи одлуки за иднината на државата, но одлучи да избега од ова историски најважно прашање за македонската иднина, потенцира Заев. 

Утре без струја делови од Центар и Сарај

Дел од општините Центар и Сарај утре претпладне ќе остана без струја поради технички зафати во дистрибутивната мрежа, соопшти РЦУК.

Корисниците од улиците „Киро Гавриловски“ и „Славе Деловски“, како и од дел од „Елисие Поповски Марко“ во Центар нема да имаат електрична енергија од 08:30 до 14:30 часот, додека корисниците од Општиската зграда и дел од улицата „1“ во село Сарај нема да имаат струја од 09:00 до 14:00 часот. 

Изгоре возило кај Манастирец, повредени нема

 Изгоре возило кај селото Манастирец, Росоманско, повредени нема.

Пожарот го гаснеше екипа од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Конандирот Илчо Богевски потврди за МИА дека се зголемува бројот на пожари во Кавадарци и Росоман.

На местото на несреќата пристигна и Итна медицинска помош. 

притисни ентер