Струмичкиот плоштад синоќа преполн со посетители од цела Македонија

Струмичкиот плоштад синоќа преполн со посетители од цела Македонија.. Последните три вечери од ,,СОФ,,на големата сцена резервирани за големи балкански ѕвезди...10 дена фестивалот понуди содржини од различен карактер а посетителите синоќа меѓу останатите уживаа во легендарните Галија кои и по долгогодишното опстојување и најмладата популација со интерес за нивната музика... Атмосферата дополнително ја кренаа и Жељко Бебек, Јелана Томашевиќ,Сергеј Четковиќ, но и светски познатите , браќата Тавитијан.
Струмичкиот плоштад синоќа преполн со посетители од цела Македонија.Последните три вечери од ,,СОФ,,на  големата сцена резервирани за големи балкански ѕвезди.10 дена фестивалот понуди содржини од различен карактер а посетителите синоќа меѓу останатите  уживаа во легендарните -Галија кои и по долгогодишното опстојување  и најмладата популација со интерес за нивната музика.

Атмосферата дополнително ја кренаа и Жељко Бебек,Јелана Томашевиќ,Сергеј Четкович ,но исветски познатите , но сепак наши- браќата Тавитјан.Некои од нив за прв пат во Струмица но заминуваат  со позитивни вибрации со надеж дека повторно ќе бидат дел од големиот фестивал на градот под Царевите Кули.


Последната вечер од СОФ в недела сепак ќе биде резервирана за легендарниот Дино Мерлин, а од организациониот одбор сметаат дека се очекува и најголем број посетители.

Голем пожар во депонијата „Мегленци“

Голем пожар од вчера гори на депонијата „Мегленци“ во Новаци. Од општина Битола информираат дека пожарот од утрово е ставен под контрола и дека на терен се сите надлежни институции.

„По пријавата на вработените дека во депонијата ‘Мегленци’ има пожар, екипи на ЈП ‘Комуналец’ веднаш реагирале на терен за да се спречи натамошното ширење и да се локализира пожарот. За таа цел веднаш биле известени сите надлежни институции, а биле повикани на помош и екипи од РЕК ‘Битола’ и општина новаци, на чија територија се наоѓа депонијата“, велат од општината.

Поради топлото време, пожарот зафатил големи површини и се проширил во вечерните часови, но тој веќе е ставен под контрола. Случајот е пријавен и во СВР Битола, но засега не се знае кои се причините за опожарувањето на депонијата.

„Жаба“ на Јукиќ најдобар филм, „Златна арена“ и за режија

 На годинашниот 65. Филмски фестивал во Пула, Хрватска, „Жаба“ во режија на Елмир Јукиќ освои „Златна арена“ за најдобар филм и „Златна арена“ за режија.

Филмот  ја доби и главната награда од Федерацијата на филмсклите критичари на Европа и Медитеранот - ФЕДОРА.

Фестивалот на „Жаба“ и го додели и признанието за Најдобра малцинска копродукција.

„Жаба“ зборува за посттрауматските состојби и безнадежноста, за силата потребна за да се надминат пречките кои животот ги поставува и за постигнување среќа во секојдневниот живот со помош на малите нешта.

Сценариото го напишаа Пјер Жалица и Елмир Јукуќ, а базира на истоимената театарска претстава по текст на Дубравко Михановиќ.  Кинематографер на филмот е Дејан Димески, а снимател на звук  е Игор Поповски. Улогите ги толкуваат: Емир Хаџихафизбеговиќ, Александар Сексан, Мирсад Тука, Моамер Касумовиќ.

„Жаба“ е копродукција на Рефреш Продукција од БиХ, Скопје Филм Студио, Пропелер Филм Хрватска и Ливинг Пикчрс Србија. Филмот беше поддржан од Агенцијата за филм на Македонија, националните фондови на земјите копродуценти и од фондот на Советот на Европа за поддршка на европски филмски копродукции ЕУРИМАЖ.

Претставата е регионален хит и во текот на изминатите десетина години е одиграна над 260 пати. 

Силно невреме во дебарскиот регион

Силно невреме проследено со ветер, обилен дожд, град и електрични празнења го зафати дебарско-реканскиот крај и подрачјето на Жупа.

Градот причини штети на земјоделските производи. Тоа е дополнителна штета од последиците на претходните временски неприлики. Улиците се преполнија со вода, а во одделни места вода навлезе и во подрумските простории.

Од Подрачната единица на Министертвото за земјоделство, шумарство и водостопанство велат дека штетите дополнително ќе се проценуваат.

Обилните дождови засега предизвикаа само помали одрони на камен и земја на патните правци кон Струга и кон Маврово. Екипи на дебарската секција на „Македонија пат“ се на терен во расчистување на истите.

Од секцијата препорачуваат внимателно возење посебно на делницата Дебар-Трница, што е дел од патниот правец Дебар-Маврово и почитување на сообраќајните прописи и патната сигнализација. 

притисни ентер