САД- С.Кореја: Војна од една минута без победник

Не постои “победничка ситуација“ доколку САД извршат превентивен напад на Северна Кореја, иако тоа го замислуваат американските воени претставници, пишува „CNN”.
„Таквата операција би содржела брз  мултидимензионален напад, а борбата би можела да биде одлучена во првите минути“ – изјави пензионираниот капетан на морнарицата, Џери Хендрикс.

Тој истакнува дека не е информиран за специфичностите на можниот превентивен напад, но за „CNN” изјави дека операцијата би вклучувала неколку стратегии насочени кон неутрализирање на севернокорејските можности.

„Спротивставувањето на севернокорејскиот релативно импресивен дефанзивен систем земја-воздух би можело да се направи со стелтовите F-22, F-35 и бомбардерите B-2, на кои би им се приклучиле јапонските и јужнокорејските ловци F-16 или F-15. Исто така, користењето на беспилотните летала би го намалило ризикот од губење пилоти“ – додава Хендрикс.

Според неговите зборови, САД би можеле да донесат додатни летала во регионот во пресрет на нападот, но суштински американската војска може да смета на две големи бази во Јужна Кореја, во Осан и Кунсан.

„Од Гуам, Пентагон би можел да ги подигне бомбардерите B-1, B-2 И b-52, а во игра би можеле да бидат вклучени и разурнувачите кои се наоѓаат во Јапонија, а кои се опремени со ракети од типот на томахавк и дефанзивни системи кои би можеле да ги пресретнат севернокорејските ракети“ – истакна Хендрикс.

Проблемот може да претставуваат последиците од првиот напад.

„Неколку минути по нападот американските авиони и артилерија би морале да ги координираат своите акции со сојузниците за да ги уништат илјадниците ракетни фрлачи кои се насочени кон јужнокорејската престолнина Сеул“ – пишува „CNN”.

Експертите наведуваат дека тоа би бил само почетокот.

„Не е проблем да се погоди Северна Кореја, проблем е што понатаму. Вие ќе ја нападнете Северна Кореја...Па они ќе одговорат, а имаат арсенал кој може да го уништи Сеул. Се предвидува дека стотина илјади жители на Јужна Кореја би можеле да умрат во првите часови од борбата – од артилерија, ракети, проектили со краток домет, а војната би можела да ескалира до употреба на нуклеарен арсенал, што би довело до десетина милиони жртви и деструкција на 11-тата најголема економија во светот. Со тоа не смеете да се коцкате“ – се наведува во текстот на „CNN”.

Прелиминарно распределени автобуски линии за меѓуопштински и меѓународен превоз на патници

Министерството за транспорт и врски изврши прелиминарна распределба на автобуски линии за 2018 година со која за меѓуопштински превоз на патници одобрени се 12 апликации, една е делумно одобрена, а 13 се одбиени.

 За меѓународен превоз на патници, пак, се одобрени 35 апликации, три се делумно одобрени, а 27 се одбиени.

Ресорното Министерство денеска соопшти дека биле поднесени 91 апликација  за нови или промена на веќе постоечки автобуски линии во меѓуопштинскиот и меѓународниот патен сообраќај. Од нив 26 апликации беа за вршење на меѓуопштинскиот превоз на патници и 65 апликации за меѓународен превоз на патници.

- Распределбата на автобуски линии се врши врз основа на критериуми утврдени во Законот за превоз во патниот сообраќај и Правилникот за начинот, постапката и поблиските критериуми за одобрување возни редови за нови линии и за промена на одобрени линии во меѓуопштинскиот и меѓународниот превоз на патници и за формата и содржината на образецот на дозволата и на возниот ред, соопшти 

Прелиминарните листи може да се најдат на веб страната на министерството за транспорт и врски на следниот линк: http://mtc.gov.mk/preliminarna-raspredelba-na-avtobuski-linii-za-2018-godina-.

Голем пожар во депонијата „Мегленци“

Голем пожар од вчера гори на депонијата „Мегленци“ во Новаци. Од општина Битола информираат дека пожарот од утрово е ставен под контрола и дека на терен се сите надлежни институции.

„По пријавата на вработените дека во депонијата ‘Мегленци’ има пожар, екипи на ЈП ‘Комуналец’ веднаш реагирале на терен за да се спречи натамошното ширење и да се локализира пожарот. За таа цел веднаш биле известени сите надлежни институции, а биле повикани на помош и екипи од РЕК ‘Битола’ и општина новаци, на чија територија се наоѓа депонијата“, велат од општината.

Поради топлото време, пожарот зафатил големи површини и се проширил во вечерните часови, но тој веќе е ставен под контрола. Случајот е пријавен и во СВР Битола, но засега не се знае кои се причините за опожарувањето на депонијата.

„Жаба“ на Јукиќ најдобар филм, „Златна арена“ и за режија

 На годинашниот 65. Филмски фестивал во Пула, Хрватска, „Жаба“ во режија на Елмир Јукиќ освои „Златна арена“ за најдобар филм и „Златна арена“ за режија.

Филмот  ја доби и главната награда од Федерацијата на филмсклите критичари на Европа и Медитеранот - ФЕДОРА.

Фестивалот на „Жаба“ и го додели и признанието за Најдобра малцинска копродукција.

„Жаба“ зборува за посттрауматските состојби и безнадежноста, за силата потребна за да се надминат пречките кои животот ги поставува и за постигнување среќа во секојдневниот живот со помош на малите нешта.

Сценариото го напишаа Пјер Жалица и Елмир Јукуќ, а базира на истоимената театарска претстава по текст на Дубравко Михановиќ.  Кинематографер на филмот е Дејан Димески, а снимател на звук  е Игор Поповски. Улогите ги толкуваат: Емир Хаџихафизбеговиќ, Александар Сексан, Мирсад Тука, Моамер Касумовиќ.

„Жаба“ е копродукција на Рефреш Продукција од БиХ, Скопје Филм Студио, Пропелер Филм Хрватска и Ливинг Пикчрс Србија. Филмот беше поддржан од Агенцијата за филм на Македонија, националните фондови на земјите копродуценти и од фондот на Советот на Европа за поддршка на европски филмски копродукции ЕУРИМАЖ.

Претставата е регионален хит и во текот на изминатите десетина години е одиграна над 260 пати. 

притисни ентер