Приказна за Агафија – 70 години самотија во сибирската тајга без допир со цивилизацијата

Звукот од секирата на Агафија Ликова го разбива вечниот молк во сибирската тајга.
Така е секој ден, речиси еден век, минат во целосна изолација, 300 километри од најблиското населено место, се до неодамна, кога руските власти ја открија и ја посетија најосамената жена на светот.

Оваа 70-годишна старица веќе 40 години живее сама, броејќи ги суровите сибирски зими, оставена на милоста на непредвидливата природа.

 -Најчесто јадам компири. Порано собиравме и по 150 гајби. Неретко јадевме и корени од растенија или малини за појадок, кои ги стававме во леб, вели Агафија Ликова.

Приказната на Агафија почнува во 1934-тата година, кога таа не била ниту родена.  Соочено со репресијата на Сталин и радикалните реформи во руската црква, нејзиното семејство бега во непристапните предели на Сибир, останувајќи верно на старите православни принципи. Агафија е најмалата од четирите деца. Од 6-членото семејство, само таа успева да ја преживее фаталната 80-та година, во која како што вели, зимата траела 9 месеци, а таа дури морала да си ги изеде кожните чевли за да преживее. Не знае ништо за Втората светска војна, за даноци, лекови или технологија.

-Дали ми недостига цивилизацијата? Воопшто. Знам дека таму има многу возила, чад и гасови. Таму нема воздух за дишење, вели Агафија.

Семејството прв пат било забележано во 1978-та од група геолози, кога таа прв пат доаѓа во контакт со непознати луѓе. Од тогаш единствено друштво и се мачките, старата библија и совршениот мир, поради кои како што вели, нема причина да го напушти својот свет. 

Розберг: Фетел самиот е виновен за неуспехот на „Хокенхајм“

Себастијан Фетел „притискал премногу при тешки услови“ и тоа е причината поради која не оствари победа во Гран При на Германија. 

Ова го објави светскиот шампион за 2016 година, Нико Розберг, кој ја проследи во живо драмата на „Хокенхајм“.

Пилотот на Ферари се удри во заштитните огради на крајот на 52 круг, кога почна да врне и така сам си нанесе сериозен удар во битката за титулата, бидејќи во моментов заостанува 17 поени од Луис Хамилтон.

- Тоа е огромна грешка на Себ. Едноставно неверојатно! Всушност, тој самиот е виновен што не забележа победа. Да, условите беа тешки и за ниту еден пилот тие не се пријатни. Сепак, тој имаше предност пред останатите и мораше да биде повнимателен и да ја намали уште малку брзината. Сепак тој притискаше премногу и заврши во ѕидот, изјави поранешниот пилот на Мерцедес. 

Тери: Не се пензионирав, се одморам и разгледувам понуди

 Џон Тери во моментов е на одмор со семејството и нема намера да се откаже од фудбалот, објави фудбалерот на Инстаграм.

Искусниот Англичанец ја напушти Астон Вила минатата сезона, бидејќи клубот од Бирмингем не успеа да влезе во Премиер Лигата. Тогаш се шпекулираше дека 37-годишниот ќе се пензионира, но лично тој дури сега проговори во врска со тоа.

- Само да потврдам дека не отидов во пензија. Во моментов уживам на одмор со моето семејство и ги разгледувам сите опции, напиша Тери под фотографијата.

Најголемиот дел од својата богата кариера дефанзивецот ја има поминато во Челзи, каде ја носеше капитенската лента и освои 17 трофеи, вклучувајќи ја петпати Премиер лигата, по еднаш освојување на Лигата на шампионите и Лига Европа.

Во 2000 година, Тери играше како позајмен во Нотингем Форест, додека лани се пресели во Астон Вила. Тој има одиграно 78 натпревари за репрезентацијата на Англија и постигна шест голови. 

Тони Блер го советува и „модернизира“ кралот на С. Арабија за 12 мил. долари

Поранешниот британски премиер Тони Блер ја советува владата на Саудиска Арабија според договор вреден 11, 8 милиони долари, пренесува „Сандеј Телеграф“.

Договорот претходно е  постигнат меѓу Саудиска Арабија и „Институтот за глобални промени“ на Блер, целта на договорот е модернизирање на програмата на престолонаследникот Мохамед бин Салман.

Ова е првиот голем договор за Блеровиот институт, кој е основан во 2016 година, интересно овој договор е означен како „непрофитабилен“.

Институтот во јануари годинава веќе добил 10 милиони долари за работи кои ги извршуваат вработените од институтот на Блискиот Исток.

Портпаролот на „ТБИ“  Институт Тони Блер“ потврди дека институтот примил донација од саудиската фирма „МИЛ“ за  „непрофитабилната“ работа на институтот. 

притисни ентер