Министерство за култура утре ќе го објави конкурсот за проекти за „Нов културен бран“

Министерството за култура на Република Македонија утре ќе го објави првиот конкурс за проекти на новиот состав на Министерството за реализирани на манифестацијата „Нов културен бран“.
Како што соопштуваат денеска од Министерството за култура, документите за поднесување на апликации ќе бидат достапни за сите заинтересирани страни и за јавноста утре на веб страницата на Министерството, како и преку објави во медиумите согласно законските побарувања.

Новиот културен бран ќе се одржува од крајот на август 2017 до крајот на октомври 2017,  односно сè до исцрпување на средствата за реализација на манифестацијата.

Целта на манифестацијата е да се обезбеди деметрополизација и децентрализација на културата, дисперзија во локалните средини и збогатување, омасовување и раздвижување на културната понуда во сите региони на Македонија.

- За разлика од претходниот пристап со манифестацијата „Топол културен бран“ на која право за аплицирање со проекти за културни настани имаа само општините, со овој повик, право на аплицирање со проекти и идеи за Новиот културен бран ќе имаат здруженија на граѓани, асоцијации, чадор - организации, неформални групи и автори од областа на културата и уметноста, кои ќе треба да понудат квалитетна, естетско - профилирана и вредносно издржана понуда, со која ќе внесат посвежи идеи и поиновативни пристапи во креирањето на културата, како и нови и современи форми во создавањето и презентирањето на културниот и уметничкиот продукт, истакнуваат од Министерството.

Додаваат дека иако се соочуваат со сериозни финансиски проблеми и големи долгови, за потребите на манифестацијата Министерството има обезбедено скромен, но сепак значаен иницијален буџет од 10 милиони денари. - Свесни дека овие средства нема да успеат да ги задоволат целосно потребите и визиите на манифестацијата, упатуваме апел до домашните и меѓународните донатори, фондации, здруженија, до бизнис секторот, формалните и неформалните иницијативи, уметниците, да се вклучат во Новиот културен бран и да ја помогнат неговата реализација. Подготвени сме, заедно со сите кои ќе изразат подготвеност за придонес, заедно да ја дизајнираме и менаџираме манифестацијата, и да овозможиме пристап и учество во културните активности за сите граѓани, култура до сите и за сите,  без оглед на припадноста и живеалиштето, стои во соопштението.

Конкурсот за манифестацијата Нов културен бран ќе се одвива во две фази. Во првата фаза, ќе се распише конкурс за проекти кој ќе трае до средината на август 2017, за настани и проекти чијашто реализација пред публиката треба да започне на почетокот на септември 2017. Потоа, со остатокот од средствата од иницијалниот буџет и останати средства, појаснуваат во соопштението, кои ќе се обезбедат од други донатори, преку форма на аплицирање за ад-хок грантови, ќе се финансираат проекти за организрање културни настани во рамки на Новиот културен бран, сè до целосно потрошување на обезбедените средства. /МИА


Трескавец интензивно се обновува

 До крајот на годинава, манастирот „Трескавец“ кај Прилеп треба да го добие својот препознатлив лик на големо духовно светилиште од 12 век и културно богатство уште од антиката. 

Пет години од последниот пожар, манастирот Трескавец постепено се обновува.

Според Никола Ѓулизибариќ, главен проект-менаџер за Трескавец од иведувачот, фирмата „Кото“ од Белград, Србија, крајниот рок за изградба на опожарените конаци е напролет, но изведувачите настојуваат до крајот на годинава манастирот да биде завршен. Ќе има трислојна заштита од пожари.

Според нашиот договор, посочи, крајниот рок да ги завршиме работите се напролет во 2019 годсина. Нагласи дека настојуваат конаците да ги завршат до крајот на годинава.

- Сега дојдовме до завршната фаза, ги почнавме занаетчиските работи и сите се радуваме да завршиме побрзо и поквалитетно. Сите материјали што ги вградуваме во конаците се првокласни и со висок квалитет. Така на пример, керамиката е од Италија, дрвото од Србија, камените плочи за покривање се од Грција, така што ги применуваме најдобрите и најсовремени материјали. Посебен акцент е ставен на противпожарната заштита. Имаме три системи за противпожарна заштита. Во овој момент се работи на проект за да се синхронизираат трите вида на заштита. Кога ќе завршиме, објектот треба да биде 100 отсто заштитен од пожари. Манастирот Трескавец и црквата „Успение на Пресвета Богородица“ се специфични што се однесува до изведбата на работите, истакна Ѓулизибариќ.

Според него, треба да се работи полека, внимателно, зашто станува збор за префинети занаетчиски изведби.

- Мора да биде приближно како што било некогаш. Имаме искуство во тоа, нашите мајстори работат на вакви објекти веќе 25 години. Трескавец е светско богатство и е меѓу 100-те најпознати во целиот свет. Има своја автентична историја, особено ископините околу манастирот кои датираат од пред нашата ера, вели Ѓулизибариќ.

Единствениот жител на манастирот Трескавец, отец Калист со голема надеж е дека наредниот Велигден ќе се прослави во обновениот манастир со многу гости. Се работи на повеќе проекти.

- Работите се во поодмината фаза. Се надеваме дека до крајот на годинава ќе го видиме крајот. Можеби некои интериерни ситници ќе останат за напролет. Како и да е, за следниот Велигден Трескавец ќе блесне со сиот свој сјај за гостите. Реконструкцијта на опожарените конаци е само еден сегмент од целиот „мозаик“ Трескавец. Југоиточното крило сѐ уште не е започнато со реновирање, а најзначаен проект е реставрацијата на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ која датира од 12 век. Тоа заедно оди со трпезаријата која е од истиот период. Но многу битен е и третиот проект за магерницата и магерничкиот конак, а тоа е југозападниот дел на Трескавец, појасни отец Калист.

За проектот за водоснабдувањето на Трескавец, кој е исклучително тежок за реализација, потенцира дека очекуваат информација дали ќе биде оваа или наредната година.

- Има многу работа да се возобнови Трескавец. Предвидовме и простор за презентација на целото движно наследство на Трескавец. Ќе има музејска поставка, главно со 30-ина икони од 16, 18 и од 20 век, како и со ексклузивми предмети од археолошките истражувања последните четири години кои ќе ја раскажуваат приказната за Трескавец и за античката населба Колобаиса..., рече отец Калист.

И додека се обновува, манастирот Трескавец го посетуваат гости од целиот свет. Трескавец на надмосрка височина од над 1200 метри на работ на Пелагонија, под Златоврв, секогаш имал различни поклоници и туристи кои преферираат културен туризам, а и оние со авантуристички дух, бидејќи веднаш до манастирот е и полетувалиштето за параглајдеристи. /МИА

Индонезија: Силувана малолетничка осудена е на затвор поради абортус

Индонезијка, девојче од 15 години кое ја силувал нејзиниот брат осудена е на шест месеци затвор поради абортус.

Заменикот на шефот на полицијата во местото Батангари во провинцијата Џамби изјави дека девојчето и нејзиниот брат се осудени во четвртокот.

Братот, момче на возраст од 18 години, осуден е на две години затвор поради сексуален престап со малолетник.

Обвинителите барале година дена затвор за девојчето и седум години за нејзиниот брат.

На судот е речено дека девојчето е силувано осум пати од септември.

Во мај локалните жители го пронашле фетусот во близина на плантажата за палма.

Нејзината мајка е обвинета за помагање во абортусот.

Украдени пари од црква во тетовско Радиовце

Непознат сторител ноќеска украл 2.000 денари од црквата „Свети Атанасије“ во тетовското село Радиовце. 

Како што информираат од МВР, во полиција денеска било пријавено дека непознатиот сторител откако скршил прозорец влегол внатре и од шкаф наменет за чување на дарови од верниците одзел 2.000 денари по што го напуштил местото на настанот.

Извршен бил увид и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. /МИА

притисни ентер