Зошто Хитлер не ја покорил Швајцарија?

Швајцарија од Втората светска војна излегла неосвоена.
Таа опстанала како слободна, демократска земја во Европа која се тресела пред нацистичката чизма, но и соработувала со Третиот рајх.

Точно е тоа дека Швајцарија чувала милијарди долари во злато кои нацистите ги одземале од жртвите на Холокаустот, но не треба да се оцени како нацистичка марионета, бидејќи Германија за малку ќе извршела инвазија врз Швајцарија.

„Швајцарија има најодвратни и најладни луѓе и политички систем“ – му се пожалил во една прилика Хитлер на Мусолини, во јуни 1941 година.

После поразот на Франција во летото 1940 година, со што Третиот рајх станал доминантна сила во Западна Европа, Германците планирале да ја покорат и Швајцарија. Операција „Таненбаум“ требало да ги вклучи и германските сили од Франција, Германија и Австрија, додека Италијанците планирале да дејствуваат од југ.

„Изненаден влез од Женевското езеро до Констанца, кон центарот на земјата, гласел планот. „Мораме да ја присилиме Швајцарија на брза капитулација користејќи екстремно супериорна сила“.

Силите на оската имале достојни противници. Како и Шведска, Швајцарија својата неутралност ја штитела со оружје, а од нејзините платеници уште од петнаести век ја плашела Европа. Сите швајцарски мажи биле во приправност и имале пушки, кои ги чувале во куќите во случај на мобилизација. За земја од само четири милиони, Швајцарците имале импресивна војска од околу 850.000 луѓе. Исто така, Швајцарија е планинска земја, што значи дека германските тенкови на нејзината територија ќе бидат бескорисни.

Швајцарија после војната тврдела дека единствено нешто што го спречило Хитлер да ја освои е фактот што имала многу наоружани луѓе. Сепак, тоа е малку веројатно.

Нацистите веќе ја освоиле Франција, чија војска била сметана за една од најдобрите во Европа и тоа за шест недели. Швајцарија би им се спротивставила, со народна милиција без тенкови, артилерија и летала. Иако е планинска, најнаселените делови се во рамниците, кои лесно би биле прегазени. Исто така, претходно подигнатите утврдувања биле подигнати на границите со Австрија и Германија, но не и со Франција.

Тогаш, зошто нацистите не ја окупирале Швајцарија?

Една причина е тоа што можеби Хитлер дел од Швајцарците ги сметал за Германци (сепак тоа не го спречило да ја окупира Австрија). Поверојатно е дека во тоа го спречила инвазијата на Русија, иако Германците и понатаму собирале средства за да го окупираат Балканот во пролетта 1941.

А можеби Швајцарија едноставно била премногу корисен посредник меѓу нацистите и светската економија.

Во секој случај, во војна влегла и излегла како слободна земја.

Вајнстин ослободен со кауцијa од еден милион долари

Холивудскиот могул Харви Вајнстин ќе може да се брабни од слобода , откако плати еден милион долари кауција.

Тој е обвинет за сексуален напад на над 70 жени , додека работел како еден од најголемите продуценти во Холивуд. Осомничениот утрово самиот се предаде во шполиоцијата во Њујорк , по што беше однесен пред судија. 66- годишниот поранешен продуцент  е обвинет за силување и за сексуален напад.

Вајнстин не зборувал во судницата , каде обвинителот Џоан Илуци рече дека поранешниот могул ја искористил својата положба , пари и моќ да ги стави младите жени во состојба во која можел сексуално да ги злоупотреби.

Неговиот адвокат тврди дека продуцентото не е виновен и оти нема докази за сторено кривично дело.

На поранешната сопруга и пратил илјадници СМС пораки и завршил во затвор

Маж доби шестмесечна условна казна затвор , зашто на поранешната сопруга за шест недели и пратил 7648 пораки на мобилен.

Судот во австрискиот град Клагенфурт го осуди триесет годишниот маж, по потекло од Романија,  поради следење и заканувачки текстови што и ги праќал во пораките. На почетокот на годинава брачниот пар се развел по шест години во брак.

Поранешната сопруга во судницата рекла дека не сметала дека мажот би ја нападнал и покрај тоа што педесетина од пораките биле заканувачки. На прашањето на судијата како успевал и да оди на работа и да пишува толку многу пораки , тој одговорил дека по 190 пишувал ноќе.

По судското рочиште мажот ветил дека веќе нема да ја малтретира поранешната сопруга и дека ќе плаќа алименатација за заедничкиот син.

,,Ме дрогираа и ме натераа да абортирам”- Италија успеа да ја врати Фарах

Млада студентка по потекло од Пакистан вчера се врати во Италија , откако била малтретирана од нејзиното семејство .

19 – годишната студентка Фарах , која студирала во Верона и била бремена од нејзиниот дечко , Италијанец , преживеала кошмар кај нејзиното семејство . Цела Италија организирала акција на социјалните мрежи за да ја врати Фарах назад , откако семејството ја намамило да оди во Пакистан. Девојката поверувала на поканата на нејзинотот семејство да дојде на свадба на брат и во Исламабад.

Но , наместо на свадба , за заклуличе во соба , ја дрогирале и ја натерале да абортира. Фарах успеала да им прати порака на пријателите во Италија што и се случува кај нејзиното семејство во пакистан . И тогаш почнува акцијата . Без оглед што не е Италијанска државјанка , Италијанската амбасада во Исламабад , заедно со пакистанската полиција ја згрижиле девојката , и обезбедиле пасош и вчера ја вратиле во Италија.

Веста за враќањето на Фарах и дека е на безбедно во Италија на Твитер ја објави министерот за надворешни работи , Анџелино Алфано . Во акцијата за спасување на Фарах учествувала дури и ултрадесничаркската политичарка  Џорџиа Мелони , позната по екстремистичките ставови против мигрантите, која побарала на девојката да и се даде државјанство на Италија.

Случајот на Фарах привлече огромно внимание во Италија , поради тоа што петходно млада Италијанка со пакистанско потекло била задушена , поради тоа што не сакала да стапи во договорен брак .

притисни ентер