Трет ден на „Пивофест“ во Прилеп

На третиот ден од 15. „Пивофест“ во Прилеп, организаторите, локалната самоуправа и невладината Центар за граѓанска иницијатиова на прес-конференција оценија дека фестивалот се одржува без проблеми, весело и со многу гости.
Прес-конференцијата се одржа во Паркот на Револуцијата каде се сместени гостите од земјава и странство кои кампуваат и сакаат авантуристички да ги поминат деновите на фестивалот.

Според водителот на програмата Маријана Станојкоска синоќешната атмосфера посебно била весела, пред се, поради настапите на пејач од некогашните групи „Бјело дугме“ и „Дивље јагоде“ Ален Исламовиќ, како и поради настапот на групата „Нокаут“ и музичарот Don Minott од Јамајка.
Во кампинг просторот има сместено повеќе гости од земјава и странство кои ги почестуваме задолжително со чорба, кафе и чај, нагласува Александар Јованоски од прилепската локална самоуправа.

- Радува фактот што бројот на кампери секоја година се зголемува. Имаме кампери не само од Македонија туку и од цела Европа. Ги има од речиси сите генерации, луѓе со поавантуристички дух кои решиле својот престој да го поминат токму тука. За да го направиме нивниот престој што попријатен им обезбедивме бесплатен кампинг, организаторот им овозможи бесплатно да ги паркираат своите возила, бесплатен појадок секое утро и ги имаат сите хигиенски услови. Во Паркот има повеќе спортски содржини, а сега во негова близина е и „Аква паркот“, па е атрактивно да се кампува во Паркот на Револуцијата. Инаку, Прилеп е преполн со посетители од сите градови. Во хотелските капацитети речиси нема место, изјави Јованоски.

Дел од камперите сместени во Паркот на Револуцијата беа расположени да ги споделат впечатоците од нивниот престој во прилеп и на „Пивофест“.
- Јас сум прв пат тука, доаѓам од Скопје, одлично е, супер е организииран кампингот. Синоќа бевме долу во центарот на градот каде си поминавме убаво, се надевам дека вечерва ќе биде уште поубаво, вели Марјан Николовски од Скопје.

Дејан Богатиновски од Скопје со години доаѓа во кампот каде му е посебно убаво.

- Веќе 5 години доаѓам тука во кампот. Можам да кажам дека бината долу ми е во втор план кога доаѓам на фестивалот, поинтересна и подобра ми е дружбата тука на Могила. Се запознаваме меѓу себе, се дружиме, не има од сите градови на Македонија, а исто така има и странци. Навечер имаме гитарче, музика, пиво одлично е, рече Богатиновски, кампер од Скопје.


Освен од Македонија, имаше туристи од повеќе држави и една поголема група од Белгија.

- Ние сме од Белгија, за прв пат сме во Македонија. Група сме од 20 луѓе. Дојдовме на турнеја низ Македонија, а тука сме специјално за Пиво фестот. За овој фестивал слушнавме од едни наши пријатели кои биле тука пред 3 години и ни кажаа дека е прекрасно. Луѓето се прекрасни, многу се гостопримливи и забавата е одлична, објаснија посетителите од Белгија сместени во кампот во Паркот на Револуцијата.
Вечер, на третиот ден од „Пивофест“ ќе настапат Елена Велеска, Анабела, Харис Џиновиќ. 

Пушачите се помрзливи и депресивни

Бразилски научници откриле дека пушачите се помалку физички активни и страдаат од недостаток на мотивација. Тие се и посклони на анксиозност или депресија.

Испитани се 60 пушачи и 50 непушачи, кои требало да носат педометар најмалку 12 часа на ден во текот на 6 дена.

Резултатите покажуваат дека пушачите оделе помалку секој ден, а функцијата на белите дробови им е намалена. Тоа значи дека тие се понеспособни да вршат физички вежби.

Пушачите сами признаваат дека се чувствуваат уморни и немаат мотивација за промена на начинот на живот.

„Колку што знаеме, ова е прво истражување од ваков вид, што покажува пад на нивото на физичка активност во секојдневниот живот на возрасни пушачи во споредба со непушачите. Освен намалената функција на белите дробови, квалитетот на животот и симптомите на анксиозност и депресија, пушачите се движат помалку во секојдневниот живот “, вели раководителот на истражувањето д-р Карина Фурлането.

Претходното истражување покажува дека пушачите спијат помалку  и се одмораат помалку за време на спиењето во споредба со непушачите.

17% од пушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 28% признаваат дека сонот им е немирен. За споредба – само 7% од непушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 19% го дефинираат сонот како немирен.

Го покажа џбунот:Американска актерка без срам се прошета и за тоа коментира целиот свет (фото)

Младата американска актерка Бела Торн повторно го привлече вниманието на медиумите, но овој пат не со деколтето туку со не депилирани пазуви.

Дваесетгодишната актерка Бела Торн се појавила на улиците на Њујорк во ефектна црвена комбинација, а папараците го снимаа секој  нејзин чекор. Иако на прв поглед сите ги освојува нејзиното длабоко деколте, во моментот кога ѕвездата на Дизни ја кренала раката да ја помести косата од лицето имало што и да се види - џбун од влакна под пазувите.

Бела очигледно го фрлила бријачот и како и многу други славни личности решила да ги пушти влакната на телото и гордо да ги покажува.

Многумина се прашуваат дали ќе ги задржи влакната и кога ќе се појави на црвениот килим.

 

#BellaThorne wore a red hot look for more music promo today in NYC 📷: Backgrid

A post shared by Just Jared Jr. (@justjaredjr) on

Дами ова е апсолутен моден хит:Класичен костим за бањање кој и одговара на секоја фигура

Барате идеален костим за бањање за лето?Модните експерти откриваат дека токму овој треба  да се најде во вашиот плакар.

Модните брендови уште во април ги „исфрлија3 нивните асесоари за плажа, а во морето различни костими за капење се оддели токму овој класичен модел.  

Станува збор за црн едноделен костим кој и одговара на секоја фигура поради одличниот крој. Висок изрез, со длабоко деколте тој го истакнува најдоброто на вас, додека црната боја, како што е познато, го прави телото вито.

Тоа го потврдува и модниот експерт Мишел Копелмен, дизајнерка на популарниот бренд на костими за капење "Solid & Striped". 

-Црниот едноделен костим се покажа како универзално решение за сите облици и големини на женското тело, а освен што одлично прилега на сечија фигура, го краси и титулата за безвременски костим ка капење“, истакнува таа и препорачува да набавите еден ваков.

Дека токму овој костим ги смени тропските модели зборува и фактот дека се поголем број на познатите дами се определил токму за овој модел. Така оваа сезона го носат Кендал Џенер, Ешли Грајам, Елизабет Харли, Пенелопе Курз и многу други дами.

 

One pieces rule #PiperOnePiece @harrods @velaaprivateisland @elizabethhurley1 😍

A post shared by Elizabeth Hurley Beach (@elizabethhurleybeach) on

 

Beach Please

A post shared by A S H L E Y G R A H A M (@ashleygraham) on

притисни ентер