Гутереш повика на итен дијалог меѓу венецуелската Влада и опозицијата

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повика за итен дијалог меѓу венецуелската Влада и опозицијата за да се спречи „насилството, злоупотребата и фанатизмот“ и да се постигне договор за излез од политичката криза во рамки на Уставот.

Според него, нема да има решение за кризата ако “е наметнато однадвор“.

– Патот за излез од кризата е преку договор, избори и почитување на основните права и уставните одредби, изјави Гутереш. Тој додаде дека само жителите на Венецуела може да најдат решение, а меѓународната заедница да „поддржи мирна разврска заснована на политички дијалог“.
Повикот на Гутереш е ден пред одржувањето на симболичниот референдум организиран од опозицијaта за контроверзниот план на претседателот Николас Мадуро да го смени Уставот преку формирање ново Уставотворно собрание.

Повеќе од 90 луѓе загинаа во изминатите три месеци во Венецуела во протестите против власта на претседателот Николас Мадуро.

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

 Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по лидерската средба во клубот на пратениците.

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

- Ако Мицкоски е за НАТО и ЕУ требаше да седи со сите лидери тука и да носи одлуки за иднината на државата, но одлучи да избега од ова историски најважно прашање за македонската иднина, потенцира Заев. 

Утре без струја делови од Центар и Сарај

Дел од општините Центар и Сарај утре претпладне ќе остана без струја поради технички зафати во дистрибутивната мрежа, соопшти РЦУК.

Корисниците од улиците „Киро Гавриловски“ и „Славе Деловски“, како и од дел од „Елисие Поповски Марко“ во Центар нема да имаат електрична енергија од 08:30 до 14:30 часот, додека корисниците од Општиската зграда и дел од улицата „1“ во село Сарај нема да имаат струја од 09:00 до 14:00 часот. 

Изгоре возило кај Манастирец, повредени нема

 Изгоре возило кај селото Манастирец, Росоманско, повредени нема.

Пожарот го гаснеше екипа од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Конандирот Илчо Богевски потврди за МИА дека се зголемува бројот на пожари во Кавадарци и Росоман.

На местото на несреќата пристигна и Итна медицинска помош. 

притисни ентер