Антонио Михајлов и Душко Миновски во „Само вистина“ во Вестите во 18 часот

Зошто ЛГБТИ заедницата постојано бара права? Кој им ги „одзема“ правата на членовите на ЛГБТИ заедницата? Зошто мораат да огранизираат геј паради? Можни ли се истополови бракови во Македонија или посвојување на деца од страна на геј припадници? Како ги преживува геј популацијата Хомофобијата и трансфобијата во „Само вистина“ во Вестите во 18 часот дебатираа Антонио Михајлов - Претседател на субверзивен фронт и Душко Миновски - комисија за антидискриминација
Миновски и Михајлов за посвојување на дете од истополови бракови

Миновски: Не би било добро. Има негативни и позитивни примери... Со кое право ние на тоа детенце кое не е полнолетно ќе му приуштиме да расте во истополова заедница

Михајлов: Јас, искрено би сакал, како што зборувате вие да можев и на моите стрејт родители да го преземам тоа дејствување и да можам да бидат стрејт наместо геј. Големи небулози споменавте и не би сакал да дискутирам

Михајлов: Имаме учебници кои содржат хомофобија, имавме случаи каде што на телевизиски шоуа беа полни со хомофобични реторики, каде што комисијата се огради за да утврди дискриминација

Миновски: Сметам дека не сум од тие што не сум компетентен, иако и таму има колеги коишто со години се во делот за човекови права  мава лава

Михајлов: Конкретно за транс - лицата, секако дека тие не би се чувствувале комфортно да бидат изложени на дополнителни проверки од страна на полицајци

Миновски: Затоа на Факултетот за безбедност тие мора да ги опишуваат карактеристиките на тие лица за да утре тие полицајци да знаат каков пристап да имаат

Миновски: Детето е најнезависното суштество, фундаментот на секој систем и мора максимално да го заштитиме

Ние овде зборуваме за ЛГБТИ права и за проблеми на оваа заедница, не зборуваме за нешто сосема друго кое не е во наш домен.

Паника во авион, во рачен багаж патник носел 20 змии

Анонимен патник предизвика паника во авион кој летал на линија од Германија до Русија. Во неговиот рачен багаж се откриени 20 змии.

Патникот при на екипажот на авионот му изјавил дека змиите ги купил на пазар во Германија.

-Змиите биле спакувани во канистри во неговата торба: Немаше документи за змиите. Од која врста се змиите ќе одредат стручњаци, но неофицијално станува збор за не отровни змии, е наведено во соопштението од прес центарот на интернационалниот аеродром Шереметјево.

Змиите сега се во карантин во Москва, поради тоа што на патникот немал соодветни документи за истите, вклучувајќи и одобрение од ветеринар за пренесување на змиите од Диселдорф во Русија.

Според извештајот, германските аеродромски власти  во Диселдорф истакнале дека немале никаков инцидент при безбедносната проверка и воедно истакнуваат дека внесувањето на змии во авион не е нелегално, но дека е потребно соодветно одобрение за тоа.

Ексклузивно интервју на Мицкоски за Канал 5

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  во ексклузивно интервју за Канал 5 вели  дека нема раскол во најголемата опозициска партија.

Мицкоски говори и за актуелните прашања во однос на референдумот и договорот со Грција.

Со лидерот на најголемата опозициска партија разговараше Мирјана Трпческа. 

Сите душегрижници кои мислат дека во ВМРО-ДПМНЕ  има раскол или недоразбирања од голем размер, се лажат.ВМРО-ДПМНЕ е единствено, вели Мицкоски.

Во видеото погледнете го целото интервју.

Порошенко ја тужи ББЦ за клевета поради напис за средба со Трамп

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја тужи британската телевизиска мрежа ББЦ за клевета поради написот во кој се тврди дека Киев платил за средба со американскиот претседател Доналд Трамп.

Во написот објавен во мај, ББЦ наведува дека поранешниот адвокат на Трамп – Мајкл Коен добил меѓу 400.000 и 600.000 од украинскиот претседател за да ја организира првата средба меѓу Порошенко и Трамп во Белата куќа во јуни 2017 година.

Според тој напис, кој се повикува на неименувани украински извори, цел на состанокот било зголемување на влијанието на Киев во Вашингтон, на тој начин што состанокот не би изгледал како куса средба, туку како „вистински разговор“.

Порошенко во тужбата наведува дека текстот е исклучително штетен, не само за неговата функција претседател на држава, туку и за неговата репутација како политичар и претприемач.

Тој бара од британската телевизија да ги демантира тврдењата и да исплати отштета за клевета.

притисни ентер