Полесно решавање математички задачи со новата веб платформа

Веб платформата ,,Математички лавиринт” доби интерактивна книга со задачи за поуспешно совладување на математиката од страна на учениците.
Целта според професорите вклучени во истоимениот проект е учениците да применуваат нов иновативен пристап  при решавање задачи.

„Секој може бесплатно да се регистрира, да ја користи интерактивната книга. Ги повикуваме сите заинтересирани професори со пишување на еден мејл директно на веб страната на проектот да се најават и слободно ќе можат да ја прошират базата на задачи на интерактивната книга математички лавиринт“ – изјави  Марија Лазаревска – Професор по математика во УСО „Гимназија Кочо Рацин“.

Проект во кој се вклучени  училишта од Бугарија, Италија , Грција, Кипар ,Универзитетот Гоце Делчев , и координаторот  велешката Гимназија Кочо Рацин , се реализира преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност.

„ На оваа страна има реални проблеми преточени преку математиката и гледаме колку таа ни е потребна во секојдневниот живот„ – изјави Талија Ѓорѓиева - ученичка
„Со помош на овој проект учениците не се стекнуваат само со трајно и креативно знаење туку и со поголема желба за учење математика“ – ијзави Моника Тодорова – ученичка

Совладаните вештини учениците ги презентираат на летни математички кампови што се организираа во секоја од земјите партнери.

„ Учениците се мотивирани и ќе бидат мотивирани во иднина да го користат овој метод и интерактивната книга бидејќи е предвидено таа барем уште најмалку 5 години да биде ажурирана во склоп на проектот“ – изјави  Лазаревска

Инаку професорите по математика изготвија и прирачник што од септември ќе биде дистрибуиран до сите училишта во земјава што ќе пројават интерес за негова примена.

Анкета : Дали би војувале за својата земја?

Многу помалку од половина од Македонците би се бореле за својата земја , покажува анкетата на Галуп спроведена во 64 земји низ целиот свет.

Глобалниот просек изнесува дека 61% би се бореле за својата земја , а 27% дека не сакаат да се борат. Очекувано , многу е поголем процентот на мажи кои се подготвени да војуваат за својата земја , но сепак не е мал ниту процентот на жените , 52%.

Највисок е процентот во земјите на Блискиот исток и Африка – дури 83% , додека најмалку за западна Европа каде просекот изнесува 25%.

Во голeмата анкета биле прашани 62 398 лица , по 1000 за секоја земја , а анкетата била спроведена од септември до декември 2014. ,,На стотина години од Првата светска војна , утврдивме дека 61% од граѓаните на светот сака да војува. “ ги коментираше резултатите Жан – Марк Лежер , претседателот на Меѓународното здружение на Галуп.

Меѓу сите испитаници најмао располежение за одбрана на земјата со војна има во Јапонија – само 11% , а на дното на табелата се и Германија , Италија и Австрија.

Најподготвени за борба се Мароканците и жителите на островот Фиџи со 94%. Меѓу европските земји отскокнува процентот на Финска -74% од луѓето сакаат да војуваат а по неа Турција со 73%.

 Во регионот , Македонија е на дното со 38% подготвени да се борат за својата земја , а најголем е процентот во Косово 58% , додека во Србија изнесува 46%.

Постојат разлики и во религиите. Муслиманите се најподготвени за војна или 78% , потоа Хиндуистите со 77% , а меѓу Христијаните најборбени се православните со 53% . Од Евреите само 51% се подготвени за војна.

Повратник од Германија починал од срцев удар во казино во Кавадарци

Повратник од Германија на педесетина години, вечерва добил срцев удар во казино во Кавадарци и починал на самото место додека играл игри на среќа.

Оваа информација за МИА ја потврдија Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес и Драган Димитров, раководител на Брза помош Кавадарци.

Според првичните информации, човекот и претходно имал срцеви проблеми во Германија. Засега не се соопштуваат детали за случајот. 

Жолтите елеци излегоа 28. викенд на улиците (ВИДЕО)

Илјадници Жолти елеци и денеска , 28. викенд по ред протестираа против социјалната и фискална политика на Макрон , во пресрет на европските избори важни за иднината на Франција.

Денеска се собраа вкупно 3 200 демонстранти , од кои 1 200 во Париз. Минатата сабота , според податоците на Минситерството за внатрепшни работи имало нешто помалку , 2800 демонстранти , а овие податоци ги демантираат организаторите тврдејќи дека се далеку побројни.

На првиот собир на 17. ноември минатата година имаше 282 000 демонстранти. Денешните протести минаа главно мирно и без насилства.

притисни ентер