Акумулацијата Беровско Езеро со доволно вода за летниот период

Акумулацијата Беровско Езеро за летниот период ќе има доволно вода за снабдување на Берово и околните населени места, изјави денеска Атанас Атанасовски, директор на Подружницата на АД Водостопанство во Берово.
Тој појасни дека во моментот акумулацијата е полна 80 проценти.

- Во акумулацијата има 8,8 милиони кубни вода, а езерото е 3,5 метри до прелевање. Сушниот претходен период придонесе за понизок водостој, но според планираните потреби и активности, кои годишно за потребите на населението за водоснабдување изнесуваат 2,5 милиони метри кубни вода и 1,5 милиони метри кубни за наводнување, не очекуваме проблеми, истакна Атанасовски.

Тој додаде дека во моментот од акумулацијата се испушта само вода за пиење за потребите на околу 15 илјади граѓани.

- Во моментов од акумулацијата се испуштаат 0,09 литри во секунда за потребите на населението за вода за пиење. Во овој период не се испушта водата за потребите на минихидроцентралата, а според планот со оваа активност ќе се почне од идниот месец, кога ќе се стартува и со испуштање на водата за потребите за наводнување на земјоделските површини кои изнесуваат 510 хектари, рече Атанасовски. 

Според проценките, во Грција заминале неколку десетици илјади граѓани

Завршува уште еден продолжен викенд.

Многу луѓе го искористија за мини одмор во Грција.

Меј за референдумот: Импресивна демонстрација на демократија

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави резултатот од референдумот во Ирска.

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави резултатот од референдумот во Ирска со кој се отвора патот за легализирање на абортусот, нарекувајќи го “импресивна демонстрација на демократија која покажала јасен и недвосмислен резултат“.

Меј им ја честита на граѓаните на Ирска успешната кампања “да“, пренесе „АП“.

Откако референдумот во Ирска изгласа за правото на абортус, целото внимание е насочено кон парламентот на таа земја, кој би требало сега да ги донесе новите закони за абортус.

Официјалните резултати од регерендумот кој е одржан во петокот покажаа дека 66 отсто од граѓаните на Ирска гласале за укинување на осмиот амандман на уставот на Ирска, која забранува абортус, наспрема 34 отсто од оние кои гласаа за зачувување на тој амандман.

Ирскиот премиер Лео Варадкар, после објавување на официјалните резултати порача дека денот кога референдумот се одржал претставува историски ден за неговата земја и голем чин на демократија и истакна дека неговата влада забрзано ќе работи на донесувањето на новите закони со кои абортус ќе биде легализиран во првите 12 недели од бременоста.

Повеќе од 64 отсто од граѓаните со право на глас излегле на овој референдум, што е еден од рекордите во таа земја.

Протести во Берлин: „Без ислам во Германија“, „Меркел мора да си оди“ (фото)

Неколку илјади приврзаници на германската партија Алтернатива за Германија (AfD) прошетаа низ центарот на Берлин протестирајќи против канцеларката Ангела Меркел.

Демонстрантите носеа германски знамиња, транспаренти со натписот „Без ислам во Германија“ и извикуваа „Меркел мора да си оди“, пренесува „АП“.
 

Foto: Tanjug/AP/Markus Screiber

На улиците има околу 2000 полицајци, кои се распоредени за да спречат можни инциденти, бидејќи во Берлин се организираат и контрамитинзи.

Во групите кои планираат контрамитинзи се наоѓаат и уметници и здружението на музички клубови во Берлин кои се надеваат дека ќе го “одвеат“ собирот на AfD со гласните звуци на техно музиката.

Foto: Tanjug/Markus Screiber 

Агенцијата пренела дека на денешниот собир на AfD се очекува присуство на околу 10.000 луѓе на кои ќе им се обратат лидерите на партијата.

Алтернатива за Германија стана најголемата опозициска партија во таа земја откако минатата година на парламентарните избори освои 12.6 отсто од гласовите, под влијание на се поголемото расположение на граѓаните против мигрантите и против естаблишментот, наведува „АП“.

притисни ентер