Откупувачите децидни – законот за неделни откупни цени мора да важи за сите

Ќе останат ли краставиците да скапуваат по струмичките пластеници?
Речиси 5 дена не се врши откуп ,земјоделците се очајни но сепак се надеваат дека министерството за земјоделство заедно со откупувачите ќе изнајдат решение и се реши горливиот проблем за откуп но и за бербата на краставицата.

Земјоделците кои денес успеавме да ги снимаме , немаат одговори каде е проблемот што не само што не се откупува воопшто краставицата туку и цената на доматот кој е во полн ек на берба , е многу ниска.Велат ги ностат сами по пазарите колку можат  да продадат на мало толку.Да однесат некој денар дома а необраната краставица сигурно ќе изгние по нивите оти не се знае  кога ќе тргне откупот.

И откупувачите во струмичко со прашалници и тие немаат одговор каде закочи откупот.Сметаат дека решението лежи во министерството за земјоделство.Децидни се дека не само што мора да се најдат мерки за извоз и пласман на раноградинаството сметаат дека земјоделскиот инспекторат треба секојдневно да е на терен бидејки не сите откупувачи ги почитуваат неделните откупни цени.

Од монистерството за земјоделство излегоа со соопштение по средбата со земјоделците и откупувачите дека ја следат  состојбите на терен, бербата, откупот  и пласманот на земјоделските производите. Информираат дека ќе бидат превземени сите неопходни мерки за непречен откуп, дистрибуција и  заштита на домашното производство.


Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер