Нов напад со комбе во Лондон – мета биле муслимански верници

Нема мир на улиците на Британија. Еден пешак e убиен, а десетина се повредени, откако комбе влета во група муслимански верници во близина на џамија во северен Лондон.

 Инцидентот, кој во моментов е окаректериризан како потенцијален терористички напад, се случил 20 минути по полноќ, непосредно по завршувањето на рамазанската молитва во џамија во областа Финсбери парк. Бело комбе со голема брзина се забило во поголема група верници, покосувајќи 10-ина луѓе.  Според очевидци, во возилото се наоѓале тројца напаѓачи, од кои двајца успеале да побегнат.

Третиот бил уапсен од полицијата, а се работи за 48-годишен маж, чиј идентитет не се соопштува. Муслиманската заедница во Лондон нападот го оцени за терористички чин и го нарече насилна манифестација на исламофобија, а осуда стигна и од британската премиерка Тереза Меј.

Дел од очевидците изјавија дека еден од напаѓачите излегол од комбето и прашал – каде има муслимани, сакам да ги убијам сите. Ова е трет напад со возило во последните неколку месеци во Лондон. Пред две недели, бело комбе влета во толпа луѓе и усмрти седум лица.Меј за референдумот: Импресивна демонстрација на демократија

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави резултатот од референдумот во Ирска.

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави резултатот од референдумот во Ирска со кој се отвора патот за легализирање на абортусот, нарекувајќи го “импресивна демонстрација на демократија која покажала јасен и недвосмислен резултат“.

Меј им ја честита на граѓаните на Ирска успешната кампања “да“, пренесе „АП“.

Откако референдумот во Ирска изгласа за правото на абортус, целото внимание е насочено кон парламентот на таа земја, кој би требало сега да ги донесе новите закони за абортус.

Официјалните резултати од регерендумот кој е одржан во петокот покажаа дека 66 отсто од граѓаните на Ирска гласале за укинување на осмиот амандман на уставот на Ирска, која забранува абортус, наспрема 34 отсто од оние кои гласаа за зачувување на тој амандман.

Ирскиот премиер Лео Варадкар, после објавување на официјалните резултати порача дека денот кога референдумот се одржал претставува историски ден за неговата земја и голем чин на демократија и истакна дека неговата влада забрзано ќе работи на донесувањето на новите закони со кои абортус ќе биде легализиран во првите 12 недели од бременоста.

Повеќе од 64 отсто од граѓаните со право на глас излегле на овој референдум, што е еден од рекордите во таа земја.

притисни ентер