,,Вечерите на Францускиот филмски фестивал во Македонија” почнаа во Велес

По повод 10-годишнината од Францускиот филмски Фестивал , Општина Велес во соработка со Францускиот институт се вклучи во организацијата на фестивалот со проекција на три филмски остварувања. Проекциите кои започнаа синоќа во новиот театар во Велес ќе траат до недела.
Вечерите на францускиот филм во Велес ги отвори Изабел Марки Барбо директор на Францускиот институт во Скопје и советничка за култура при Француската амбасада во Македонија која на посетителите им посака пријатни вечери со француската кинематографија и воедно се заблагодари на Општина Велес и Народниот театар за соработката.
Во изјавата за медиумите  Избел Марки Барбо истакна дека овој фестивал придонел за ширење на интересот за француската кинематографија во Македонија, а по Скопје решиле со дел од проекциите да го пренесат и во Велес.
- Со овој Филмски фестивал постигната е целта за поголем интерес на македонската публика за француската кинематографија, а која е позната во светот па и тука. Воедно, втората цел е да дојде до поголема соработка на француската со македонската кинематографија која е квалитетна кинематографија. Затоа сакаме да дојде до македонско - француски копродукции, рече Марки Барбо.
Таа вети догодина во Велес преку овој фестивал да донесе повеќе филмови, а на проекциите да гостуваат и млади француски актери и режисери.Со оваа манифестација, како што велат од Општина Велес, тие продолжуваат со реализацијата на франкофонски настани во Велес - како град на Франкофонијата и град во кој континуирано се релизираат проекти со партнери од Република Франција.Инаку, синоќа велешката публика имаше можност да ја проследи комедијата „Семејството Белие“ на режисерот Ерик Лартиго. Главните улоги ги толкуваа Луан Емера и Карин Вијар.Вечерва  со почеток во 20 часот,  во салата на новиот театар ќе биде прикажан трилерот „Човекот што многу го сакаа“ на Андре Тешине со Гијом Кане, Катрин Денев и Адел Енел во главните улоги.В недела во истиот термин љубителите на филмската уметност ќе можат да ја проследат историската драма „Принцезата од Монпасје“ на Бертран Таверние со Мелани Тјери и Ламбер Вилсон во главните улоги.Два од избраните филмови се од официјалната селекција на Канскиот фестивал во периодот 2010-2014 година.

Протести во Берлин: „Без ислам во Германија“, „Меркел мора да си оди“ (фото)

Неколку илјади приврзаници на германската партија Алтернатива за Германија (AfD) прошетаа низ центарот на Берлин протестирајќи против канцеларката Ангела Меркел.

Демонстрантите носеа германски знамиња, транспаренти со натписот „Без ислам во Германија“ и извикуваа „Меркел мора да си оди“, пренесува „АП“.
 

Foto: Tanjug/AP/Markus Screiber

На улиците има околу 2000 полицајци, кои се распоредени за да спречат можни инциденти, бидејќи во Берлин се организираат и контрамитинзи.

Во групите кои планираат контрамитинзи се наоѓаат и уметници и здружението на музички клубови во Берлин кои се надеваат дека ќе го “одвеат“ собирот на AfD со гласните звуци на техно музиката.

Foto: Tanjug/Markus Screiber 

Агенцијата пренела дека на денешниот собир на AfD се очекува присуство на околу 10.000 луѓе на кои ќе им се обратат лидерите на партијата.

Алтернатива за Германија стана најголемата опозициска партија во таа земја откако минатата година на парламентарните избори освои 12.6 отсто од гласовите, под влијание на се поголемото расположение на граѓаните против мигрантите и против естаблишментот, наведува „АП“.

Димитров попладнево ќе се сретне со Могерини

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, доцна попладнево во Брисел ќе оствари билатерална средба со високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, доцна попладнево во Брисел ќе оствари билатерална средба со високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, дознава МИА од извори во ЕУ. Засега не се открива точното време на средбата, ниту содржината на разговорите.

Утре наутро, Могерини најверојатно треба да ги брифира министрите на ЕУ за текот на преговорите за спорот со името, велат извори во ЕУ за МИА.

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија од Њујорк допатуваа во Брисел, но не се откриваат детали за нивна можна средба.

Димитров пред утрешниот Совет на министрите за надворешни работи на ЕУ ќе учествува на неформален појадок организиран од сегашното бугарско претседателство и идното, австриско. Како што информираат од Советот, тоа ќе биде прилика за министрите да го испрашуваат шефот на македонската дипломатија за текот на преговорите за името. /МИА

„Британската влада тајно планира да остане во ЕУ“

Британските евроскептици стравуваат дека владата во Лондон планира тајно да остане во Европската унија, пишува „Телеграф“.

Таа загриженост се појавила откако е објавено дека се издвоени стотина илјади фунти за изборите во Европскиот парламент 2019 година.

Според наводите на британскиот весник, станува збор за 829.000 фунти издвоени за “активности во врска со изборите за ЕП 2019“.

Изборната комисија објаснува дека тие средства се издвоени како “мерка за претпазливост за да може да ја исполни својата функција во случај тие избори да бидат одржани во земјата, што е малку веројатно“.

Весникот напомнува дека изборите за ЕП треба да бидат одржани меѓу 23 и 26 јуни идната година, а Британија треба да ја напушти ЕУ скоро два месеци претходно – на 29 март.

притисни ентер