Четиригодишно дете од Русија преживеало четири дена само во шума

Четиригодишниот Дима Песков од Русија е пронајден жив откако четири дена минал сам во шума.


Две илјади луѓе трагале по малиот Дима, откако тој се загубил за време на кампувањето со родителите надвор од Екатеринбург.

-Кога го пронајдовме премрзнат,  мокар и гладен. По телото имаше  многу убоди од комарци. Кога малку се смири , ни раскажа дека јадел трева и пиел вода од мочуриштето, изјави припадникот на специјалната полиција Павел Карпенко кој го пронашол малиот Дима.

Исчезнувањето на четиригодишниот Дима била национална драма во претходните четири дена во Русија.
Малиот Дима инаку се загубил кога со неговиот татко заминал на кампирање во една шума. Таткото Андреј и малиот Дима отишле да цепат дрва , но на четиригодишното дете брзо му станало досадно и татко му го пратил назад кај мајка му која била оддалечена само 50 метри од нив.
-Бев неверојатно глуп. Но, никогаш не помислив дека Дима може да залута,  изјави таткото Андреј.

Родителите инаку веднаш го пријавиле исчезнувањето на малиот Дима по што започнала потрагата.
Волонтерите кои учествувале во потерата  утре дента ги лоцирале неговите траги од стапалото  во близина на кампот. Потрагата со дрон не давала резултат.
Шансите за пронаоѓање на малиот Дима се намалувале од ден на ден , посебно кога во шумата била забележана и мечка.

Но детето за среќа е пронајдено како лежи во една дупка под паднато дрво, откако во потерата учествувале околу 2000 луѓе.

Малиот Дима е пронајден 7 километри од местото каде исчезна, по што е пренесен во болница каде се рехабилитира  од повредите и стресот. 

Холивудскиот пар објасни зошто нивната ќерка има машко име

Славниот холивудски пар, Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс кога го откри името на својата најстара ќерка, целиот свет остана шокиран од нивниот избор

Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс во брак се веќе шест години и се горди родители на две девојчиња – едногодишната Инес и тригодишната Џејмс.

И додека на многумина името Инес им се допаѓа, во превод значи “чистота, светост“, на никого не му е јасно зошто славниот пар за постарото девојче избрале машко име.

Рајан за порталот mrporter.com објасни зошто се одлучил за тоа име.

Имено, пред да се ожени со Блејк, Рајан не бил во добри односи со својот татко Џејмс. Неговиот татко боледувал од Паркинс, а пред да почине Рајан успеал да ги среди односите со него и да се помират. За тоа како што изјави, заслужна била неговата сегашна сопруга.

Токму поради тоа, актерскиот пар се одлучил на својата ќерка да му го додели името по дедото, иако биле свесни дека девојчето цел живот ќе има “проблеми“ поради името.

„Нашата ќерка засега мисли дека нема никаква разлика меѓу неа и машките деца, дека може да направи се што ќе направат и тие. Се надевам дека така ќе остане и во иднина“ – истакнала убавата актерка.

Најдобар и надвор од терените: Страсно бакнување, после големата победа (фото)

Кристијано Роналдо синоќа по петти пат ја освои Лигата на Шампионите.

Социјалните мрежи се преполни со коментари за недостатокот на еуфорија на неговото лице, а најмногу внимание после случувањата привлече неговата девојќа Георгина во друштво на неговиот син Кристијано Јуниор.

Георгина го носела дресот на Реал и огромна торба од Шанел, а своето момче страсно го бакнала на теренот.

 

Иако сите играчи беа исцрпени после натпреварот, радоста не изостана, на титулата најмногу се радуваа наследниците на познатите фудбалери.

 

Ready for the match #cristianoronaldo #cristianojr #georginarodriguez #doloresaveiro

A post shared by CR7_Kids (@cr7kids_updates) on

Пушачите се помрзливи и депресивни

Бразилски научници откриле дека пушачите се помалку физички активни и страдаат од недостаток на мотивација. Тие се и посклони на анксиозност или депресија.

Испитани се 60 пушачи и 50 непушачи, кои требало да носат педометар најмалку 12 часа на ден во текот на 6 дена.

Резултатите покажуваат дека пушачите оделе помалку секој ден, а функцијата на белите дробови им е намалена. Тоа значи дека тие се понеспособни да вршат физички вежби.

Пушачите сами признаваат дека се чувствуваат уморни и немаат мотивација за промена на начинот на живот.

„Колку што знаеме, ова е прво истражување од ваков вид, што покажува пад на нивото на физичка активност во секојдневниот живот на возрасни пушачи во споредба со непушачите. Освен намалената функција на белите дробови, квалитетот на животот и симптомите на анксиозност и депресија, пушачите се движат помалку во секојдневниот живот “, вели раководителот на истражувањето д-р Карина Фурлането.

Претходното истражување покажува дека пушачите спијат помалку  и се одмораат помалку за време на спиењето во споредба со непушачите.

17% од пушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 28% признаваат дека сонот им е немирен. За споредба – само 7% од непушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 19% го дефинираат сонот како немирен.

притисни ентер