Пронајдени најстарите орудија во светот во овчеполието

Најстарите човечки орудија во источна Македонија пронајдени се во Овчеполието. Припаѓале на неандерталците,а археолозите ги сместуваат во временска рамка од 300 илјади до 40 илјади години пред нашата ера.
 Ископани се на локалитетот Узун Мера во близина на свети николското село Мустафино. Ги пронајде археолошкиот тим на професор Трајче Нацев од штипскиот УГД. Со нив, откриена е и првата таканаречена палеолитска станица во Македонија.

- Ние со овие истражувања откривме археолошки локалитет, што засега е единствен од ваков вид во Македонија. Инаку, ова се многу ретки локалитети. Бидејки палеолитот се бара секогаш во пештери, како првобитни засолништа на Неандерталецот или европскиот прачовек. Нашето откритие е прво негово живеалиште под отворено небо, појасни проф. Д-р Трајче Нацев – УГД Штип.

Што фактички значи терминот палеолитска станица.

- Палеолитска станица е генерален термин што се однесува на археолошко наоѓалиште каде се откриваат елементи од материјалната култура од периодот на среден Палеолит. Фактичко тоа е едно од таканаречените мобилни места или живеалишта на европскиот прачовек – Хомос неандерталис или популарно познато прачовекот неандерталец, објасни д-р Дарко Стојановски – археолог.

Кон крајот на Август најавено е доаѓање на археолошки експертски тим од Италија. Заедно со домаќините од катедрата за Археологија при УГД, точно ќе ја утврдат староста на предметите со кои се служеле неандерталците на овие простори. Инаку, по откривањето на човечки останки од засега најстариот жител во Македонија на локалитетот Грнчарица во близина на штипското село Крупиште, кои датираат пред повеќе од 7000 години пред нашата ера, ова е второ крупно археолошко откритие во Македонија .Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

BMW почна со продажбата на серијата 2 Active/Gran Tourer и низ Европа (ФОТО)

BMW на почетокот на годината го претстави редизајнот на двата модела , кои во основната верзија се продадени во над 380 000 возила.

Редизајнираните возила стигнаа и во Европските салони . Надворешноста е стилски изменета со различна маска на ладилникот , на фаровите со нови лед светла и лед светла за магла , како и на браникот со поинакви отвори за воздух. Купувачите може да изберат и една од 13 бои со две нови нијанси  Jucaro Beige i Sunset Orange. Зголемена е и понудата на алу фелни со шест нови дизајнерски решенија во димензии од 16 и 19 инчи.

BMW од серијата 2 Active Tourer и  Gran Tourer за  2018. Се опремени со  BMW ConnectedDrive систем и најновата генерација iDriveмултимедијален систем со навигација , гласовни команди и унапреден интерфејс.

За прв пат во моделите од серијата 2 Active Tourer и Gran Tourer се достапни и со автоматизиран седмобрзински менувач со двојно квачило , а седмиот степен ан пренос овозможува економичност во возењето на долги патувања по автопат.

Покрај овој менувач, и натаму на располагање се шестобрзинскиот мануелен и осмостепениот автоматски. Вкупната комбинирана сила изнесува 224 кс , а максималниот момент на обрт 385 Nm.

Пејачка од Косово ќе го отвори Мундијалот во Русија

Химната на Светското првенство во фудбал ќе ја изведе Вил Смит , а ќе му се приклучат Колумбиецот Ники Џем и Косовката Ера Истрефи.

На Вил Смит ова ќе му биде потсетување на музичката кариера , која пред многу години ја земени со актерска. Според Билборд , песната ќе биде објавена на 25 мај , а продуцент е Дипло , кој стои зад најголемите минатогодишни хитови како ,,Lean On” и ,, Cold Water”.

Ники Џем е еден од најголемите Јужноамерикански ѕвезди , а неговиот последен хит X e предледан 800 милиони пати на Јутјуб.

Ера Исрефи се прослави со светскиот хит Bon Bon . Родена е во Приштаина , на Косово, во музичко семјство со мајка пејачка и татко новинар . И сестра и Нора се занимава со музика. Ера од 2015 има интернационална кариера со договори со Sony records , додека настапува со Ријана и Сиа.

Химната на Светските фудбалски првенства обично се изведува при отворањето или затворањето на натпреварите. Пред четири години на отворањето ја пееја Питбул и Џенифер Лопез , а во 2010 на затворањето ја испеа Шакира.

притисни ентер