Без родители, без пари и храна, во тага живеат Александар и Илина

Нема детска радост за Александар и Илина од виничкото село Јакимово. Откако пред две недели, по долго и тешко боледување, починал татко и Сашко, братот и сестричката буквално се оставени сами на себе.
Без пари, бидејќи смртта на татко им, ја укина финансиската дотација за нега на трето лице. Пари што колку толку  крпеле дупки во нивната егзистенција. Сега, буквално се без храна, во оваа трошна мемлива кука, со дотраен кров. Кога врне, исто е како да си под отворено небо, тврди баб им Владена, чија мала. пензија не е доволна за достоен детски живот.

-   Они треба да се хранат, треба кујна да им се плака, треба нова облека, многу нешта им треба на мојот внук и внука. И дали ќе може да им даде државата помош, да им обезбеди нормални услови за нормален детски живот. Решението е, државата да ги финансира додека им трае школувањето, па потем кога ќе пораснат ќе се вработат. Ова е пораката на бабата Владена Велинова за излез од немаштијата на нејзините внуци Давор и Весна Велкови.

Согледувајќи ја лошата состојба на својот братучед и неговите деца, роднината на покојниот Сашко, Влатко, покренал иницијатива да се изгради нов скромен дом за Велкови. Но, колку се имало пари, толку се градело со помош на кочанските локални власти и неколку локални компании.

-  Сега, уште правам напори, новата кукичка за децата на Сашко да ја завршам, но без пари и материјал сум. Нема да се откажам и затоа ги замолувам сите хумани луѓе и фирми, ако сакаат да донираат кој колку може, Александар и Илина до есенва да имаат вистински кров на глава и нормални услови за живот, апелира Влатко Јанкуловски – роднина.

Во меѓувреме,  масата пред Александар и Илина е празна, таванот пред распаѓање, тагата всадена во нивните детски души. Детство, за 15 годишниот тинејџер и десетгодишната  сестра останува мислена именка. Само хуманоста на сограѓаните, потврдена во несебична помош може да ја врати изгубената насмевката на дечињата од виничко Јакимово.

Сите заинтересирани за помош на семејството можат да се јават на телефон:

072-275-694 Влатко Јанкулов - полубрат на починатиот татко на Александар и Илина

Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

BMW почна со продажбата на серијата 2 Active/Gran Tourer и низ Европа (ФОТО)

BMW на почетокот на годината го претстави редизајнот на двата модела , кои во основната верзија се продадени во над 380 000 возила.

Редизајнираните возила стигнаа и во Европските салони . Надворешноста е стилски изменета со различна маска на ладилникот , на фаровите со нови лед светла и лед светла за магла , како и на браникот со поинакви отвори за воздух. Купувачите може да изберат и една од 13 бои со две нови нијанси  Jucaro Beige i Sunset Orange. Зголемена е и понудата на алу фелни со шест нови дизајнерски решенија во димензии од 16 и 19 инчи.

BMW од серијата 2 Active Tourer и  Gran Tourer за  2018. Се опремени со  BMW ConnectedDrive систем и најновата генерација iDriveмултимедијален систем со навигација , гласовни команди и унапреден интерфејс.

За прв пат во моделите од серијата 2 Active Tourer и Gran Tourer се достапни и со автоматизиран седмобрзински менувач со двојно квачило , а седмиот степен ан пренос овозможува економичност во возењето на долги патувања по автопат.

Покрај овој менувач, и натаму на располагање се шестобрзинскиот мануелен и осмостепениот автоматски. Вкупната комбинирана сила изнесува 224 кс , а максималниот момент на обрт 385 Nm.

Пејачка од Косово ќе го отвори Мундијалот во Русија

Химната на Светското првенство во фудбал ќе ја изведе Вил Смит , а ќе му се приклучат Колумбиецот Ники Џем и Косовката Ера Истрефи.

На Вил Смит ова ќе му биде потсетување на музичката кариера , која пред многу години ја земени со актерска. Според Билборд , песната ќе биде објавена на 25 мај , а продуцент е Дипло , кој стои зад најголемите минатогодишни хитови како ,,Lean On” и ,, Cold Water”.

Ники Џем е еден од најголемите Јужноамерикански ѕвезди , а неговиот последен хит X e предледан 800 милиони пати на Јутјуб.

Ера Исрефи се прослави со светскиот хит Bon Bon . Родена е во Приштаина , на Косово, во музичко семјство со мајка пејачка и татко новинар . И сестра и Нора се занимава со музика. Ера од 2015 има интернационална кариера со договори со Sony records , додека настапува со Ријана и Сиа.

Химната на Светските фудбалски првенства обично се изведува при отворањето или затворањето на натпреварите. Пред четири години на отворањето ја пееја Питбул и Џенифер Лопез , а во 2010 на затворањето ја испеа Шакира.

притисни ентер