Во Велес свечено отворени 54. Рацинови средби

Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби.
На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој  на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот.

Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура.

Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин  и неговото дело.
- Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека Македонците се посебен идентитет, со посебна историја во континуитет на мислата и борбата за национална слобода. Објавувањето на неговата стихозбирка „Бели Мугри“ е настан од исклучителна важност за легитимирањето на македонскиот идентитет, потенцира Павловски.

Воедно на свеченоста беа доделени и наградата „Антологија на болката“ за дебитантска стихозбирка на Митко Апостолов и наградата за твитер порака на Рацинови средби „Напиши љубов во 140 карактери“ која и беше врачена на Надица Тренчева од Кавадарци.

Таа напиша „Љубов, мир, љубов, војна, љубезно, подљубени, заљубени од Љубомир за Љубојна“.
Вечерта заврши со поетски митинг на кој настапија поетите Мирјана Тренчева, Игор Крајчев, Веле Алексоски, Филип Клетников, Олга Панкина.
Инаку, програмата започна претходно на Спомен костурницата од НОВ каде што меѓу борците почива и Рацин. Во негова чест припадници на АРМ одржаа почесна стража и испалија почесен плотун. Делегации на Сојузот на борци, на АРМ, на општина Велес и на манифестацијата Рацинови средби во негова чест положија букети цвеќе.
Претходно, во Ликовниот салон беше отворена изложба „Грнчарски средби Велес“ 2017 на која со рачно изработени грнчарски дела се претставија грнчари од Велес и Македонија.
Програмата продолжува и денеска, а вечер во 21:30 на сцената на новиот театар ќе биде врачена и највисокото - „Рациновото признание за 2017“ на Ана Стојаноска за нејзиниот роман  „Јас и Лин отпосле“ како и постхумно почесното Рациново признание за 2017 за Предраг Матвеевиќ од Хрватска.

Протести во Берлин: „Без ислам во Германија“, „Меркел мора да си оди“ (фото)

Неколку илјади приврзаници на германската партија Алтернатива за Германија (AfD) прошетаа низ центарот на Берлин протестирајќи против канцеларката Ангела Меркел.

Демонстрантите носеа германски знамиња, транспаренти со натписот „Без ислам во Германија“ и извикуваа „Меркел мора да си оди“, пренесува „АП“.
 

Foto: Tanjug/AP/Markus Screiber

На улиците има околу 2000 полицајци, кои се распоредени за да спречат можни инциденти, бидејќи во Берлин се организираат и контрамитинзи.

Во групите кои планираат контрамитинзи се наоѓаат и уметници и здружението на музички клубови во Берлин кои се надеваат дека ќе го “одвеат“ собирот на AfD со гласните звуци на техно музиката.

Foto: Tanjug/Markus Screiber 

Агенцијата пренела дека на денешниот собир на AfD се очекува присуство на околу 10.000 луѓе на кои ќе им се обратат лидерите на партијата.

Алтернатива за Германија стана најголемата опозициска партија во таа земја откако минатата година на парламентарните избори освои 12.6 отсто од гласовите, под влијание на се поголемото расположение на граѓаните против мигрантите и против естаблишментот, наведува „АП“.

Димитров попладнево ќе се сретне со Могерини

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, доцна попладнево во Брисел ќе оствари билатерална средба со високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, доцна попладнево во Брисел ќе оствари билатерална средба со високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, дознава МИА од извори во ЕУ. Засега не се открива точното време на средбата, ниту содржината на разговорите.

Утре наутро, Могерини најверојатно треба да ги брифира министрите на ЕУ за текот на преговорите за спорот со името, велат извори во ЕУ за МИА.

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија од Њујорк допатуваа во Брисел, но не се откриваат детали за нивна можна средба.

Димитров пред утрешниот Совет на министрите за надворешни работи на ЕУ ќе учествува на неформален појадок организиран од сегашното бугарско претседателство и идното, австриско. Како што информираат од Советот, тоа ќе биде прилика за министрите да го испрашуваат шефот на македонската дипломатија за текот на преговорите за името. /МИА

„Британската влада тајно планира да остане во ЕУ“

Британските евроскептици стравуваат дека владата во Лондон планира тајно да остане во Европската унија, пишува „Телеграф“.

Таа загриженост се појавила откако е објавено дека се издвоени стотина илјади фунти за изборите во Европскиот парламент 2019 година.

Според наводите на британскиот весник, станува збор за 829.000 фунти издвоени за “активности во врска со изборите за ЕП 2019“.

Изборната комисија објаснува дека тие средства се издвоени како “мерка за претпазливост за да може да ја исполни својата функција во случај тие избори да бидат одржани во земјата, што е малку веројатно“.

Весникот напомнува дека изборите за ЕП треба да бидат одржани меѓу 23 и 26 јуни идната година, а Британија треба да ја напушти ЕУ скоро два месеци претходно – на 29 март.

притисни ентер