На Истанбул му се заканува разорен земјотрес

Научниците и Обединетите нации предупредуваат дека Истанбул наскоро би можел да биде погоден од екстремно силен земјотрес со магнитуда од 7.5 или 7.7 степени според Рихтеровата скала, кој во најлош случај може да усмрти меѓу 70.000 и 90.000 луѓе.
Епицентарот на овој земјотрес во Северната анатолиска тектонска зона во Турција би можел да биде веднаш до овој мегалополис, кој има 15 милиони жители.

Она што ги загрижува научниците е проценката дека предупредувањето за потресот би можело да дојде само неколку секунди пред тресењето на тлото.

turska istanbul mapa mramorno more

Се зависи од тоа колку силно се испреплетени тектонските пличи и каде ќе се случи најсилниот удар.

Истражувањето на Марк Бонхоф од Германскиот институт за геонаука покажува дека идниот голем земјотрес би можел да се случи во истанбулското источно Мраморно море, наведува „Дејли Меил“.

„Тоа во исто време е добра и лоша вест. Добра, бидејќи во тој случај ширењето на расцепот би одел подалеку од градот спрема исток, а лоша бидејќи предупредувањето ќе дојде само неколку секунди пред земјотресот“ – наведува Бонхоф.

Istanbul

ОН проценува дека потресот со магнитуда од 7.5 и 7.7 степени според Рихтеровата скала во најлош случај, ќе убие меѓу 70.000 и 90.000 луѓе.

Се проценува дека трошоците за штетата би изнесувале околу 40 милијарди долари, а без дом би останале 500.000 до 600.000 луѓе.

Во таа тектонска зона не се случил посилен земјотрес од 1766 година, но според историските описи таа се шири секои 250 години.

Последниот земјотрес во Истанбул бил со магнитуда од 7 степени според Рихтер, а се случил 1894 година. Тогаш загинале 1.349 лица.

Бикот Диско од 1600 кг, има 140 000 потомци!?

Атракција на годинешниот Меѓународен саем за земјоделство во Нови Сад е бикот Диско кој тежи дури 1600 килограми, во сопственост на Сточарско – ветеринарниот центар Крњача од Белград.

Овој природен бик од сименталска раса зад себе до сега остави неверојатни 140 000 потомци , неговите ќерки на многу натпревари освоиле престижни награди.

Годината тој самиот добил награда за најголем бик  на најголемата саемска манифестација во регионот.

Диско инаку бил роден во Австрија и како теле бил купен во Србија.

Видео: БМВ Серија 8, со мотор В8 и 530 КС

Новиот БМВ Серија 8 ќе дебитира на 15 јуни, а баварскиот гигант во новата најава ги потврди некој од шпекулациите.

Според досегашните информации е познато дека Серија 8 во верзија М850 како погон ќе има В8 мотор со 530 коњски сили. Иако нема потврди дека станува збор за битурбо 4,4 литарски агрегат, вакво нешто доаѓа како најреална опција пренесуваат медиумите.

Краткиот преглед на инструмент таблата покажува најмалку седум брзини на менувачот , веројатно на осмостерпена трансмисија, како што е во М5.

Ова му дава на БМВ опција да создаде уште помоќен  М8, кој се очекува исто така оваа година, со агрегат од 625 КЦ од М5 „Компетишен“.

Силата на подлогата се пренесува преку погон на сите четири тркала  со активен заден диференцијал.

БМВ Серија 8 се опишува како „господски тркач“ , што значи дека купето поседува високи перформанси покрај системот кој овозможува лесно возење.

Фото: Познати двојки на хуманитарна вечера

Свечената вечера популарно наречена АМФАР која се одржа во Кан имала за цел собирање на средства за борбата против сидата.

Свеченоста ја одбележаа  многу познати и убави заљубени двојки.

На црвениот тепих многу од познатите двојки на радост на јавноста  дури и разменуваа нежности.

На свечената вечера меѓу  многуте гости беа и членовите на светскиот џет сет: каролина Куркова и Арчи Дрери, Петра Немцова со новото момче, актерот Пирс Броснан со сопругата Кели Смит.

Потоа, Сара Сампаио и Оливер Рипли, Хајди Клум со младото момче Том Каулиц и секако највљубените Парис Хилтон и Крис Злик кој дури имаа и мал пех на црвениот тепих.

Убавата Парис за малку ќе паднела пред своето момче.

притисни ентер