Преживеа голема трагедија, а сега не ја симнува насмевката од лицето (фото)

Познатата манекенка Петра Немцова прошета по црвениот тепих на Канскиот фестивал, а сите ја забележаа нејзината блескава насмевка, како и еден не толку сјаен детаљ.
Иако е во четвртата деценија од животот, Петра Немцова, и понатаму е присутна на модната сцена, а ниедна поголема забава не може да помине без лицето на оваа убавица.

Така кога чешкиот топ модел се појави на гламурозното отворање на Филмскиот фестивал во Кан, сите очи беа вперени кон неа.

Foto: Guliver

Иако сите ја коментираа нејзината блескава насмевка, многумина забележаа еден “проблематичен“ детаљ.
Станува збор за деколтето кое не беше совршено, а кое манекенката намерно го истакна бирајќи атрактивен крој за фустанот.

Нормално поркај оваа ситна забелешка, сите се сложија дека нејзината витка става освојува и ден денеска, а посебно ја пофалија насмевката која Немцова ја одржува, иако е познато дека помина низ многу тешки животни ситуации.

Foto: Guliver

Потсетуваме на нејзината голема храброст и оптимизам откако беше жртва на цунамито, кое во 2004 година го погоди Тајланд. Во несреќата се здоби со тешки повреди, а нејзиниот свршеник Сајмон Атли загина тој ден.
Петра после тој немил настан се посвети на хуманитарната работа и активизмот, кој и помогна полесно да се соочи со траумата низ која помина.

Кога е во прашање нејзиниот љубовен живот, Петра после оваа загуба влегуваше во врски кои беа со краток рок.

Се забавуваше со Џејмс Блант, Џулијен Ленон, Бадр Џафар, Шон Пен, Џејми Белман, а во најновиот магазин на „People&life”, Петра откри дека е свршена.

Сепак, не е познато името на тој среќник.

Пушачите се помрзливи и депресивни

Бразилски научници откриле дека пушачите се помалку физички активни и страдаат од недостаток на мотивација. Тие се и посклони на анксиозност или депресија.

Испитани се 60 пушачи и 50 непушачи, кои требало да носат педометар најмалку 12 часа на ден во текот на 6 дена.

Резултатите покажуваат дека пушачите оделе помалку секој ден, а функцијата на белите дробови им е намалена. Тоа значи дека тие се понеспособни да вршат физички вежби.

Пушачите сами признаваат дека се чувствуваат уморни и немаат мотивација за промена на начинот на живот.

„Колку што знаеме, ова е прво истражување од ваков вид, што покажува пад на нивото на физичка активност во секојдневниот живот на возрасни пушачи во споредба со непушачите. Освен намалената функција на белите дробови, квалитетот на животот и симптомите на анксиозност и депресија, пушачите се движат помалку во секојдневниот живот “, вели раководителот на истражувањето д-р Карина Фурлането.

Претходното истражување покажува дека пушачите спијат помалку  и се одмораат помалку за време на спиењето во споредба со непушачите.

17% од пушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 28% признаваат дека сонот им е немирен. За споредба – само 7% од непушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 19% го дефинираат сонот како немирен.

Го покажа џбунот:Американска актерка без срам се прошета и за тоа коментира целиот свет (фото)

Младата американска актерка Бела Торн повторно го привлече вниманието на медиумите, но овој пат не со деколтето туку со не депилирани пазуви.

Дваесетгодишната актерка Бела Торн се појавила на улиците на Њујорк во ефектна црвена комбинација, а папараците го снимаа секој  нејзин чекор. Иако на прв поглед сите ги освојува нејзиното длабоко деколте, во моментот кога ѕвездата на Дизни ја кренала раката да ја помести косата од лицето имало што и да се види - џбун од влакна под пазувите.

Бела очигледно го фрлила бријачот и како и многу други славни личности решила да ги пушти влакната на телото и гордо да ги покажува.

Многумина се прашуваат дали ќе ги задржи влакната и кога ќе се појави на црвениот килим.

 

#BellaThorne wore a red hot look for more music promo today in NYC 📷: Backgrid

A post shared by Just Jared Jr. (@justjaredjr) on

Дами ова е апсолутен моден хит:Класичен костим за бањање кој и одговара на секоја фигура

Барате идеален костим за бањање за лето?Модните експерти откриваат дека токму овој треба  да се најде во вашиот плакар.

Модните брендови уште во април ги „исфрлија3 нивните асесоари за плажа, а во морето различни костими за капење се оддели токму овој класичен модел.  

Станува збор за црн едноделен костим кој и одговара на секоја фигура поради одличниот крој. Висок изрез, со длабоко деколте тој го истакнува најдоброто на вас, додека црната боја, како што е познато, го прави телото вито.

Тоа го потврдува и модниот експерт Мишел Копелмен, дизајнерка на популарниот бренд на костими за капење "Solid & Striped". 

-Црниот едноделен костим се покажа како универзално решение за сите облици и големини на женското тело, а освен што одлично прилега на сечија фигура, го краси и титулата за безвременски костим ка капење“, истакнува таа и препорачува да набавите еден ваков.

Дека токму овој костим ги смени тропските модели зборува и фактот дека се поголем број на познатите дами се определил токму за овој модел. Така оваа сезона го носат Кендал Џенер, Ешли Грајам, Елизабет Харли, Пенелопе Курз и многу други дами.

 

One pieces rule #PiperOnePiece @harrods @velaaprivateisland @elizabethhurley1 😍

A post shared by Elizabeth Hurley Beach (@elizabethhurleybeach) on

 

Beach Please

A post shared by A S H L E Y G R A H A M (@ashleygraham) on

притисни ентер