Тираносаурус рекс гризел со сила еднаква на тежината на три автомобили

Со анализа на скелетот на тираносаурус рекс научниците дошле до сознание како би изгледале мускулите за движење на вилицата на овие праисториски ѕверови.
Кога овој голем месојад би ја загризал храната, тоа го правел со сила еднаква на тежината на три автомобили, што му овозможувало со леснотија да ги меле коските.

На основа на компјутерскиот модел креиран по мускулната анатомија и вилицата на ти-рексот и анализата на неговите живи роднини (крокодилот), научниците утврдиле дека силата на неговиот угриз изнесува околу 3.630 килограми.

„Се додека е сочинето од месо и коски, ти-рексот можел да прегризе што сака“ – изјави палеобиологот Грегори Ериксон од Универзитетот на Флорида.

Траговите на угризот на фосилизираните остатоци на коските на другите диносауруси покажуваат дека ти-рексот ги мелел коските. Таа способност на ова огромно суштество, високо 13 метри и тешко седум тона, му давала предност на останатите предатори на кои тоа не им успевало.

„Така доаѓал до минералите во коските и коскената срж“ – наведува палеобиологот Пол Гињак од Универзитетот во Оклахома, водечки автор на истражувањето објавено во магазинот „Science”.

„Нормално, тоа претставувало и ризик, бидејќи со продирањето во коските можело да дојде до тешко оштетување на забите, но наградата била богата“.

Тираносаурус рекс поседувал поголема сила на угриз од било кое суштество кое научниците го проучувале и далеку поголема од било кое живо суштество денес.


Сепак, ова не е најсилното суштество во историјата. Се проценува дека големиот крокодил деинозух (Deinosuchus), кој живеел неколку милион години пред ти-рексот и тежел повеќе од него, а имал и сила на угриз од 10.400 килограм.

Вајнстин ослободен со кауцијa од еден милион долари

Холивудскиот могул Харви Вајнстин ќе може да се брабни од слобода , откако плати еден милион долари кауција.

Тој е обвинет за сексуален напад на над 70 жени , додека работел како еден од најголемите продуценти во Холивуд. Осомничениот утрово самиот се предаде во шполиоцијата во Њујорк , по што беше однесен пред судија. 66- годишниот поранешен продуцент  е обвинет за силување и за сексуален напад.

Вајнстин не зборувал во судницата , каде обвинителот Џоан Илуци рече дека поранешниот могул ја искористил својата положба , пари и моќ да ги стави младите жени во состојба во која можел сексуално да ги злоупотреби.

Неговиот адвокат тврди дека продуцентото не е виновен и оти нема докази за сторено кривично дело.

На поранешната сопруга и пратил илјадници СМС пораки и завршил во затвор

Маж доби шестмесечна условна казна затвор , зашто на поранешната сопруга за шест недели и пратил 7648 пораки на мобилен.

Судот во австрискиот град Клагенфурт го осуди триесет годишниот маж, по потекло од Романија,  поради следење и заканувачки текстови што и ги праќал во пораките. На почетокот на годинава брачниот пар се развел по шест години во брак.

Поранешната сопруга во судницата рекла дека не сметала дека мажот би ја нападнал и покрај тоа што педесетина од пораките биле заканувачки. На прашањето на судијата како успевал и да оди на работа и да пишува толку многу пораки , тој одговорил дека по 190 пишувал ноќе.

По судското рочиште мажот ветил дека веќе нема да ја малтретира поранешната сопруга и дека ќе плаќа алименатација за заедничкиот син.

,,Ме дрогираа и ме натераа да абортирам”- Италија успеа да ја врати Фарах

Млада студентка по потекло од Пакистан вчера се врати во Италија , откако била малтретирана од нејзиното семејство .

19 – годишната студентка Фарах , која студирала во Верона и била бремена од нејзиниот дечко , Италијанец , преживеала кошмар кај нејзиното семејство . Цела Италија организирала акција на социјалните мрежи за да ја врати Фарах назад , откако семејството ја намамило да оди во Пакистан. Девојката поверувала на поканата на нејзинотот семејство да дојде на свадба на брат и во Исламабад.

Но , наместо на свадба , за заклуличе во соба , ја дрогирале и ја натерале да абортира. Фарах успеала да им прати порака на пријателите во Италија што и се случува кај нејзиното семејство во пакистан . И тогаш почнува акцијата . Без оглед што не е Италијанска државјанка , Италијанската амбасада во Исламабад , заедно со пакистанската полиција ја згрижиле девојката , и обезбедиле пасош и вчера ја вратиле во Италија.

Веста за враќањето на Фарах и дека е на безбедно во Италија на Твитер ја објави министерот за надворешни работи , Анџелино Алфано . Во акцијата за спасување на Фарах учествувала дури и ултрадесничаркската политичарка  Џорџиа Мелони , позната по екстремистичките ставови против мигрантите, која побарала на девојката да и се даде државјанство на Италија.

Случајот на Фарах привлече огромно внимание во Италија , поради тоа што петходно млада Италијанка со пакистанско потекло била задушена , поради тоа што не сакала да стапи во договорен брак .

притисни ентер