Поставени осум туристички патоказни табли

За промоција на културно-историските објекти и за полесна ориентација на граѓаните и на туристите, Градот Скопје постави осум патоказни табли, на осум локации во центарот на градот.

Како дел од проектот „Поставување на туристички патоказни табли“ поставени се осум столба со по три патоказни табли, кои ќе им послужат на посетителите и на граѓаните лесно да се ориентираат и да го посетат саканиот културно-историски објект или локалитет во централното градско подрачје.
Овие туристички табли се поставени на плоштад „Филип Втори“, наспроти црквата „Свети Димитрија“, плоштад „Македонија“, Спомен куќа на мајка Тереза и Стара скопска чаршија.

Поставена е табла на плоштад „Филип Втори“ до Камениот мост, Музеј на Град Скопје, Стара скопска чаршија и Скопско Кале, потоа на плоштад „Македонија“ до Ристиќевата палата, Музеј на Град Скопје, Спомен куќа на мајка Тереза и Стара скопска чаршија.

Табла е поставена и наспроти Порта Македонија, Спомен куќа на мајка Тереза, Плоштад „Македонија“ и Стара скопска чаршија, потоа наспроти Собрание на РМ, Стара Скопска чаршија, Плоштад „Македонија“ и Спомен куќа на мајка Тереза.

Туристичка патоказна табла е поставена меѓу хотелот „Холидеј ин“ и мостот, на Плоштад „Македонија“, Камени мост и Стара скопска чаршија, потоа на улица „Македонија“, кај пешачкиот „Рекорд“, Спомен куќа на мајка Тереза, Музеј на Град Скопје и Стара скопска чаршија.

Од Град Скопје информираат дека туристички табли се поставени и на „Улица Македонија“, кај пешачкиот на улицата „Даме Груев“, Музеј на Град Скопје, Спомен куќа на мајка Тереза и Камени мост.

Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер