Паѓа поддршката за Трамп – 48% од Американците се „за“ импичмент

На неполни четири месеци од преземањето на функцијата, импичмент за Доналд Трамп прв пат поддржуваат повеќето Американци.
 Анкетата на Паблик Полиси Полинг покажа дека 48 отсто граѓани се за отповикување на претседателот, а 41 се против. Истражувањето следи по двете афери за два дена, кои ги објавија престижните американски весници.

Откако вчера Вашингтон Пост објави, а Трамп призна дека на рускиот министер за надворешни работи Лавров му споделил тајни доверливи информации поврзани со делувањето на Исламската држава, денеска Њујорк Тајмс објави нова афера. Весникот тврди дека Трамп неодамна побарал од сега разрешениот директор на ФБИ, Џејмс Коми да ја прекине истрагата за својот екс советник Мајкл Флин за наводните врски со Русија, објавувајќи и белешка од Коми која ги потврдува ваквите написи. Дел од демократите го обвинија Републиканецот дека ја злоупотребил позицијата и влијаел на судството. Бараат и да објасни дали во разговорите со Лавров ја загрозил националната безбедност. 

- Претседателот мора да ги објави целосните транскрипти од разговорите веднаш и без одлагање. Ако претседателот ја ставил националната безбедност на ризик, Конгресот мора да знае за тоа, изјави Чак Шумер, сенатор.

- Она што го сподели претседателот беше целосно соодветно. Сакам да биде јасно дека претседателот не објавил никакви комромитирачки материјали во разговорот со Лавров, изјави Мек Кастер, советник за национална безбедност.

Барање за импичмент досега побарале 12 демократи. Процесот технички почнува како формално обвинение, кое треба да заврши во сенатот, кому му е неопходни дво третинско мнозинство. Со процес на импичмент досега се соочиле Џонсон, Никсон и Клинтон, но ниту еден од нив не бил разрешен од должноста. 


Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер