Мали инциденти на протестот во Атина

Нанесоа мали штети на излози на продавници, искршија возило на грчка телевизија, а со молотов и рачно изработени пиротехнички материјали ја нападнаа полицијата – како и на изминатите протести во Атина, така и сега, мала група маскирани лица предизвика инциденти и го оцрни мирниот протест.
Специјалците пак, за да ги спречат маскираните лица, употребија мала количина на солзавец. Инцидентите за среќа траеа само неколку минути, по што толпата полека започна да си заминува од просторот пред грчкиот парламент, со што и официјално заврши протестот во рамките на генералниот штрајк.

Вработени, невработени, студенти, пензионери и покрај утринскиот дожд позитивно се одѕваа на повикот на најголемите грчки синдикати и излегоа на мирен протест во центарот на Атина. Демонстрациите беа против новиот пакет мерки за кој трае расправата во парламентот, а кои ќе се гласаат утре на полноќ Новиот закон содржи антикризни мерки во висина од 3.6 до 5 милијарди евра и позитивни мерки од 7.5 милијарди евра за периодот од 2018 до 2021 година.

Откако завчера пратеникот од Златна зора вербално и физички го нападна пратеникот од Неа димократија, парламентот едногласно одлучи пратеничката група на Златна зора да бидат исклучени од расправата, но со можност да се врати во парламентот и утре на полноќ да гласа за мерките. 

Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер