Видео - фото: Нуклеарна хемичарка прогласена за Мис на Америка !!

Нуклеарната хемичарка Кара Меколу е прогласена за Мис на Америка на изборот на најубава Американка одржан во Лас Вегас.
Заборавете веќе на мисиците кои со мака одговараат на прашањата на жирито, 25 годишната Кара е нуклеарна хемичарка.

Убавата Кара е научник  и работи во Американската Нуклеарна регулаторна комисија.

За време на изборот  новата Мис на Америка доби многу позитивни коментари поради својот природен изглед  и поради своите изјави поврзани со политиката.

Foto: GettyКара во својата изјава  на изборот  рече, „дека медицинската нега е привилегија а не право на секој човек“.

- За да имате здравствена заштита мора да имате работа. Се залагам за поттикнување на систем во кој би се отварале работни места и би се обезбедила здравствена заштита за сите Американци -  рече убавицата.

Изјавата на Кара дојде во екот на расправата за или против околу  укинувањето на реформата во здравството на претходниот американски претседател Барак Обама, која подразбираше жителите на САД да имаат задолжително здравствено осигурување.

Некои од коментарите на Твитер покажаа разочарување од ставот на Кара.

- Претпоставувам дека сиромашните луѓе не заслужуваат здравствена заштита бидејќи кара рече дека тоа е привилегија - пишува корисник на Твитер.

Друг вели дека таа за него била фаворит, но веќе не е, бидејќи „секој има право на здравствена заштита“.Foto: GettyИнаку изборот за Мис на Америка на кој учествуваат 51 убавица беше одржан во Лас Вегас , во најтесниот круг за титулата на Мис беа и Мисот на Њу Џерси Чави Верг  и Мисицата на Минесота Мередит Голд , кој беа избрани за прва и втора придружничка. 

Скандал по кралската венчавка- братучедот на војвотката Меган фатен со нож

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган вечерта по кралската венчавка бил фатен со нож во дискотека во Лондон.

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган , Тајлер Дули бил фатен од полицијата вооружен со нож во ноќен клуб во Лондон. Тој избегал од обезбедувањето , но полицијата го нашла во хотел , каде на полицајците им предал и бибер спреј.

Рекол дека ножот и спрејот му биле потребни за самоодбрана. Полицијата го потврдила инцидентот и според соопштението од Скотланд Јард , братучедот на Меган поминал со предупредување ,

Инаку , Тајлер Дули поседува плантажа за производство на марихуана во американската држава Орегон.

Редок вирус за неколку дена однел пет животи – нема лек

Симптомите се слични како кај грип , но за вирусот Нипах нема лек.

Во последните 20 години од овој вирус починале над 300 лица, од кои само петмина во последните две недели. Уште кај девет лица во индиската држава Керала е откриена болеста и тие се во критична состојба. Три члена на едно семејство почионале од последици на енцефалит и миокардит , односно воспаление на мозочната и срцевата обвивка во текот на изминатите неколку дена. Неколку роднини што биле со нив во контакт се хоспитализирани ,а двајца од нив вчера починале.

Вирусот е зооноза , односно се пренесува на луѓе од животни , најчето од лилјаци, се наведува во предупредувањето од Светската здравствена организација.

Симптомите се слични како кај грип , но за Нипах нема лек . Забележано е и дека се пренесува од човек на човек , а се јавува во земјите од Југоисточна Азија.

Распнале ученици на крст зошто задоцниле на училиште

Ученици биле распнувани на крст и камшикувани поради тоа што задоцниле на час.

Три лица се уапсени во Нигерија зашто ги распнувале и камшикувала учениците во приватно училиште. Меѓу уапсените е и директорот на училиштето , каде ова била редовна дисциплинска мерка, а полицијата го опишала како варварски чин.

Кога дошла полицијата , покрај патот во близина на училиштето затекнале момче и девојче врзани со јаже на крст . Тој го замолил сопственикот на училиштето да ги одврзе , тој заедно со наставниците го нападнале и претепале.

Полицаецот избегал , земал оружје и лисици од автомобилот , но тоагаш видел дека наставниците го камшикуваат човекот што пријавил што се случува и бил дојден заедно со полицаецот. Тој повикал засилување по што тројцата биле уапсени во затворот во местото Огун на 137 километри од главниот град Лагос. 

притисни ентер