Во Мариово се одржува „Mariovo off road experience“, се истражува Мелничката пештера

Денеска и утре во Мариово по 6-ти пат ќе се одржува аутдор фестивалот „Mariovo off road experience“. Организатори на фестивалот се здружението „Вело Европа“ од Скопје и општина Прилеп. Фестивалот освен турите со планински велосипедизам годинава ќе понуди и други новитети, меѓу кои влегување во пештери, искачување на неколку планински врвови и концерт на чалгискиот оркестар при МРТ.
Според Слободан Трајковски од Здружението „Вело Европа“ денеска во манастирот „Свети Илија“ во Мелница пристигнуаат околу 300 учесници.

- Имаме учесници од цела Македонија. Веќе по 6-ти пат се одржува Фестивалот. За да поттикнеме уште повеќе љубопитност да се доживее Мариово, освен велосипедските тури и планинарењето, годинава за прв пат од Спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп спелеолозите водат ентузијасти од цела Македонија да им ја покажат и да ја доживеат мелничката Пештера, рече Трајкоски кај кампот поставен околу манастирот „Свети Илија“ кај Мелница, Мариово.

Денеска две групи со 20-ина ентузијасти ја посетија Мелничката пештера. Според Марјан Темовски од СК „Златоврв“ Мелничката пештера 1 е најголема хоризонтална пештера во регионот.

- Мелничката пештера ја откривме пред десеттина години и се уште се истражува. Долга е околу 700 метри. не може прецизно да се каже од кога датира, но е многу стара. Постара е од блиската пештера во Мариово која веќе е датирана од пред еден и пол милиони години. Необична е за другите пештери во карстните мариовски карпи. Таа е термална, нема класични сталактити и сталагнити, освен на влезот и се наоѓа на надморска височина од околу 850 метри. Ваквите термални пештери се ретки. На мало место се формирани неколку пештери од термални води. Има карактеристична морфологија, украсите се посебни, невообичаени и ова е лавиринтска пештера. Имаме сознанија за околу 500 пештери во Македонија, од кои триесеттина има во Мариово хоризонтални и пештери-пропаст. Најдлабоко во македонска пештера е влезено 650 метри во Словачка Јама на Караџица, вели Темовски.

Дарко Неданоски од СК „Златоврв“ од Прилеп единствениот македонски спелеолог кој се спуштил на длабочина од 866 метри веќе 20-ина пати бил во Мелничка пештера.

- Се чувствуваме овде како дома. Еве сакаме и другите да го доживеат она што ние го доживуваме истражувајќи и влегувајќи подлабоко, вели Неданоски.

Единствената жена обучена за спасување во пештери Александра Славкоска од СК „Златоврв“ препорачува секогаш да се следат инструкциите на водичите.

- Мора да се следат водичите, да се внимава каде се гази и да не се уништуваат пештерските украси, вели Славкоска.

Ентузијасти-спелеолози при денешното истражување на Мелничка пештера имаше од повеќе краишта на Македонија.

Инаку, во рамките на Фестивалот, вечер во 20 часот е концертот на чалгискиот оркестар при МРТ.

Според организаторот, здружението „Вело Европа“ од Скопје главни активности, како и претходните години ќе бидат планинските велосипедски тури. Утре ќе има две тури, едната долга 50, а другата 30 км. Учесниците на подолгата тура ќе стартуваат во 10 часот од манастирот „Свети Илија“ во Мелница, а ќе продолжат кон Бешиште, Сатока, Градешница и преку Зовиќ и селото Манастир повторно завршуваат во манастирот Свети Илија во Мелница. Малата тура ги посетува селата Витолиште, Полчиште, Бешиште и повторно се враќа во Мелница. Предвидени се и мали предавања за истражувањата кои во изминатиов период се правеле во Мариово. /МИА

Топлес честитка за роденден од Кели Брук

„Среќен роденден на мојата љубов Џереми. Ме правиш среќна и денеска е твој ден”, вели актерката, модел и ТВ водителка Кели Брук.

„Среќен роденден на мојата љубов Џереми. Ме правиш среќна и денеска е твој ден”, вели актерката, модел и ТВ водителка Кели Брук во честитката за роденден на својот партнер, моделот, актер и џудист Џереми Париси, а неговиот “голем ден” двојката го прослави на грчкиот остров Миконос.

„Блазе си му. Тој е вистински среќник, многу сум љубоморен”, коментираат дел од обожавателите на Брук.

Сметаат дека најубавиот роденденски подарок за Џереми е всушност водителката која е секојдневно во неговите раце и дека џудистот е најсреќниот човек на светот.

 

 

Weekend Vibes @majestichotelandspaparis @fredgoudonphotographe 🖤

A post shared by Kelly Brook (@iamkb) on

“Инаку, Кели и Џереми се во врска од 2015 година, а водителката се обиде да го запроси своето момче пред неколку месеци на одмор во Антигва и Барбуда.

„Го прашав дали сака да се ожени за мене, а тој ми рече да бидам тивка, дека има луѓе околу нас. Пробав да го запросам, но ми рече дека има работа и бараше од мене да молчам”, раскажа Кели низ смеа, откривајќи дека тоа било само шега и дека ниеден од нив не го сфатил тоа сериозно.

Холивудскиот пар објасни зошто нивната ќерка има машко име

Славниот холивудски пар, Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс кога го откри името на својата најстара ќерка, целиот свет остана шокиран од нивниот избор

Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс во брак се веќе шест години и се горди родители на две девојчиња – едногодишната Инес и тригодишната Џејмс.

И додека на многумина името Инес им се допаѓа, во превод значи “чистота, светост“, на никого не му е јасно зошто славниот пар за постарото девојче избрале машко име.

Рајан за порталот mrporter.com објасни зошто се одлучил за тоа име.

Имено, пред да се ожени со Блејк, Рајан не бил во добри односи со својот татко Џејмс. Неговиот татко боледувал од Паркинс, а пред да почине Рајан успеал да ги среди односите со него и да се помират. За тоа како што изјави, заслужна била неговата сегашна сопруга.

Токму поради тоа, актерскиот пар се одлучил на својата ќерка да му го додели името по дедото, иако биле свесни дека девојчето цел живот ќе има “проблеми“ поради името.

„Нашата ќерка засега мисли дека нема никаква разлика меѓу неа и машките деца, дека може да направи се што ќе направат и тие. Се надевам дека така ќе остане и во иднина“ – истакнала убавата актерка.

Најдобар и надвор од терените: Страсно бакнување, после големата победа (фото)

Кристијано Роналдо синоќа по петти пат ја освои Лигата на Шампионите.

Социјалните мрежи се преполни со коментари за недостатокот на еуфорија на неговото лице, а најмногу внимание после случувањата привлече неговата девојќа Георгина во друштво на неговиот син Кристијано Јуниор.

Георгина го носела дресот на Реал и огромна торба од Шанел, а своето момче страсно го бакнала на теренот.

 

Иако сите играчи беа исцрпени после натпреварот, радоста не изостана, на титулата најмногу се радуваа наследниците на познатите фудбалери.

 

Ready for the match #cristianoronaldo #cristianojr #georginarodriguez #doloresaveiro

A post shared by CR7_Kids (@cr7kids_updates) on

притисни ентер