Од понеделник „Ноќен менаџер“ пристигнува на Канал5

Од понеделник, 15-ти мај, програмата на Канал 5 ќе биде збогатена со една од најдобрите британски серии за 2016-та. Серијата заради која прочуениот д-р Хаус (Хју Лори) доби ѕвезда на Булеварот на славните, а најшармантната британска ѕвезда Том Хидлстон ( познатиот негативец Локи од мега хитовите „Тор“ и „Одмаздници“) - статус на најдобар иден кандидат за Џејмс Бонд, пристигнува во Македонија!

  Шпионското ремек дело на Џон ле Каре, режирано од Оскаровката Сузан Бир, со големите британски ѕвезди Хју Лори и Том Хидлстон, со 37 номинации за највисоките филмски награди, освоени 2 Еми награди за режија и музика и 3 Златни глобуси за најдобар главен машки лик и најдобар спореден машки и женски лик, ќе ве импресионира со својата напнатост, храброст, зло, љубов и копнеж, барање на сопствената суштина во светот кој отишол по ѓаволите.Том Хидлстон го глуми ноќниот менаџер  Џонатан Пајн кој бегајќи од пропаднатиот брак и сопственото минато станува британски војник кој ќе се бори во Ирак, за потоа да се повлече и да започне да  работи како ноќен рецепционер во хотел, зашто има намера да биде далеку од хаосот.  Но се’ се менува во моментот кога ќе му бидат доверени компромитирачки документи и кога ќе умре личноста што ќе му ги довери. Тогаш живот на ноќниот менаџер ќе се искомплицира и вкрсти со животот на Ричард Ропер (Хју Лори).
Ричард Ропер (Хју Лори) е богат, образован и шармантен милјардер, но зад неговата маска на бизнисмен филантроп и вистински господин, се крие еден од најопасните луѓе на светот кој својата империја ја создал продавајќи оружје и поткупувајќи луѓе за да стигне до важни информации. Во една ситуација кога Џонатан Пајн (Том Хидлстон) ќе го спаси неговиот син кој е единствената Роперова слаба точка, Ропер ќе го прими Пајн во својот дом и живот...Женскиот лик, пак,кој е покренувач на сите емоционални празнења се вика Џед Маршал (Елизабет Дебики) – Роперовата прекрасна, интригантна и заводлива жена, неправедно заробена во светот на криминалот само за финансиски да го помага своето семејство.
Очекувајте тензија и маестрално надмудрување на главните протагонисти.
Очекувајте ремек дело од секоја епизода, зашто  ниту една епизода од „Ноќен менаџер“ не е поевтина од 3 милиони фунти. Раскошната сценографија, екстериерите кои ќе ве одведат од Каиро преку Мајорка и Истанбул, па се’ до Лондон, ќе ја направат серијата „Ноќен менаџер“ неодолива и за вас почитувани гледачи, како што тоа веќе се случи во дури 180 земји во светот.
Бидете со програмата на Канал 5 и очекувајте го понеделничкиот старт на „Ноќен менаџер“!

Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер