Во Прилеп се одржува седмиот „Крали Марко болдер фестивал“

По седми пат во Прилеп се одржува меѓународниот „Крали Марко болдеринг фестивал“. Учествуваат 100-ина болдеристи од Македонија, Албанија, Словенија, од Австрија и од Чешка. Фестивалот се одржува во организација на СКК „Златоврв“ и на локалната самоуправа.
Младите болдеристи и ветераните денеска се искачуваа на локалитетот „Камена Баба“ над вештачкото езеро.

Според Ице Белакапоски од здружението „Златоврв“ локалитетот е атрактивна дестинација, а воопшто карпите во околината на Прилеп се познати во Европа.
- Нашата цел е да ги привлечеме илјадниците болдеристи од Европа. Терените се фасцинантни и нудат квалитетно искачување на 3,4,5 и 6 метри без опрема, вели Белакапоски.

Според Герхард Куртелес од Австрија, кој е прв пат во Прилеп, карпите се меѓу најквалитетните во светот.

- Прв пат сум тука, цела недела го испитувам теренот. Карпите фасцинираат и според мое мислење се меѓу најквалитетните во светот, вели Куртелес.
Ева Маринова од Варна, Бугарија вели дека за болдерингот ја „заразил“ нејзиниот 15-годишен син.

- Јас сум воодушевена. Син ми три години се занимава со болдеринг, амбициозен е, сака да постигне многу. Болдерингот е хоби кое го јакнее карактерот, вели Маринова.
Според прилепскиот градоначалник Марјан Ристески овој 7. болдеринг фестивал „Крали Марко“ ја отвори сезоната на екстремните спортови со кои Прилеп е позната европска дестинација.

- Очекуваме илјадници спортисти и во наредниот период. Болдерингот, заедно со планинскиот велсипедизам, мото кросот, рели трките со џипови, параглајдерството се промотори на туризмот во Прилеп, но и позната дестинација за вљубениците во адреналинските спортови, вели Ристески.
„Крали Марко болдеринг фестивалот“ се одржува од 14 до 16 април. 

Пушачите се помрзливи и депресивни

Бразилски научници откриле дека пушачите се помалку физички активни и страдаат од недостаток на мотивација. Тие се и посклони на анксиозност или депресија.

Испитани се 60 пушачи и 50 непушачи, кои требало да носат педометар најмалку 12 часа на ден во текот на 6 дена.

Резултатите покажуваат дека пушачите оделе помалку секој ден, а функцијата на белите дробови им е намалена. Тоа значи дека тие се понеспособни да вршат физички вежби.

Пушачите сами признаваат дека се чувствуваат уморни и немаат мотивација за промена на начинот на живот.

„Колку што знаеме, ова е прво истражување од ваков вид, што покажува пад на нивото на физичка активност во секојдневниот живот на возрасни пушачи во споредба со непушачите. Освен намалената функција на белите дробови, квалитетот на животот и симптомите на анксиозност и депресија, пушачите се движат помалку во секојдневниот живот “, вели раководителот на истражувањето д-р Карина Фурлането.

Претходното истражување покажува дека пушачите спијат помалку  и се одмораат помалку за време на спиењето во споредба со непушачите.

17% од пушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 28% признаваат дека сонот им е немирен. За споредба – само 7% од непушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 19% го дефинираат сонот како немирен.

Го покажа џбунот:Американска актерка без срам се прошета и за тоа коментира целиот свет (фото)

Младата американска актерка Бела Торн повторно го привлече вниманието на медиумите, но овој пат не со деколтето туку со не депилирани пазуви.

Дваесетгодишната актерка Бела Торн се појавила на улиците на Њујорк во ефектна црвена комбинација, а папараците го снимаа секој  нејзин чекор. Иако на прв поглед сите ги освојува нејзиното длабоко деколте, во моментот кога ѕвездата на Дизни ја кренала раката да ја помести косата од лицето имало што и да се види - џбун од влакна под пазувите.

Бела очигледно го фрлила бријачот и како и многу други славни личности решила да ги пушти влакната на телото и гордо да ги покажува.

Многумина се прашуваат дали ќе ги задржи влакната и кога ќе се појави на црвениот килим.

 

#BellaThorne wore a red hot look for more music promo today in NYC 📷: Backgrid

A post shared by Just Jared Jr. (@justjaredjr) on

Дами ова е апсолутен моден хит:Класичен костим за бањање кој и одговара на секоја фигура

Барате идеален костим за бањање за лето?Модните експерти откриваат дека токму овој треба  да се најде во вашиот плакар.

Модните брендови уште во април ги „исфрлија3 нивните асесоари за плажа, а во морето различни костими за капење се оддели токму овој класичен модел.  

Станува збор за црн едноделен костим кој и одговара на секоја фигура поради одличниот крој. Висок изрез, со длабоко деколте тој го истакнува најдоброто на вас, додека црната боја, како што е познато, го прави телото вито.

Тоа го потврдува и модниот експерт Мишел Копелмен, дизајнерка на популарниот бренд на костими за капење "Solid & Striped". 

-Црниот едноделен костим се покажа како универзално решение за сите облици и големини на женското тело, а освен што одлично прилега на сечија фигура, го краси и титулата за безвременски костим ка капење“, истакнува таа и препорачува да набавите еден ваков.

Дека токму овој костим ги смени тропските модели зборува и фактот дека се поголем број на познатите дами се определил токму за овој модел. Така оваа сезона го носат Кендал Џенер, Ешли Грајам, Елизабет Харли, Пенелопе Курз и многу други дами.

 

One pieces rule #PiperOnePiece @harrods @velaaprivateisland @elizabethhurley1 😍

A post shared by Elizabeth Hurley Beach (@elizabethhurleybeach) on

 

Beach Please

A post shared by A S H L E Y G R A H A M (@ashleygraham) on

притисни ентер