Груби: Потписите се услов за исполнување на платформата/ Обновен

Поддршката за мандат условена со Тиранската платформа. Потписите за претседателот на СДСМ, Зоран Заев да го добие мандат за состав на Влада се условени со исполнување на платформата на албанските партии и одобрување на Законот за јазици, тврди Артан Груби од ДУИ.
Груби вели со СДСМ досега не разговарале за поделба на министерските функции бидејќи за интегративците ова е помалку важно прашање од воведување на албанскиот како втор официјален јазик.

„Ги дадовме потписите само со услов да ги исполнат точките на заедничката Декларација и Законот за употреба на јазиците. За нас е важно да се одобри Законот за јазиците, да се исполнат точките од Платформата“, категоричен е Груби.

Платформата на албанските партии  вчера влезе и во Собранието. Пратеникот на ДУИ ја прочита нејзината содржина и тврдеше дека таа не е создадена во Тирана, туку во Брисел.

Надоврзувајќи се на содржината од платформата лидерот на Алијанса за Албанците прво ги обвини Македонците за геноцид врз Албанците во Македонија за подоцна да каже дека бил погрешно разбран.

Од ВМРО ДПМНЕ побараа СДСМ и албанските партии јавно да откријат што точно е прифатено од платформата и потоа да им дадат можност на граѓаните на избори да се изјаснат за неа. 

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори.  

Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието. Возилото е се уште на местото на протестите, но засега нема информации за број на повредени граѓани.

Медицинскиот тим интервенирал по барање на полицијата.

Македонската полиција со солзавец растера насилни демонстранти пред Собранието кои протестираа незадоволни од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска во Псарадес.

Демонстрантите фрлаа кон полицијата шок-бомби, пиротехнички средства и камења. Полицијата возврати откако дел од нив ја турнаа заштитната ограда и се обидоа да влезат во Парламентот.

Протестот беше организиран преку социјални мрежи. /МИА

Утре променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Времето утре променливо облачно на повеќе места ќе дува засилен северен ветер. Попладне ќе има нестабилност со локален пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималната температура од 11 до 18 а дневната највисока температура на воздухот

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со повремено засилен северен ветер. Температурата од 16 до 31 степен.

Во вторник се очекуваат повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни со грмежи, особено попладнето. Во среда како и во следните два дена ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога  ќе опаднат за неколку степени. /УХМР

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи.

Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен полициски кордон.

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон. 

Тие укажуваат дека граѓаните се тие кои одлучуваат за својата и иднинатата на државата. 

Учесниците во протестот извикуваат пароли „Македонија, не го даваме името“ и пејат патриотски песни.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

На церемонијата присуствуваа високи претставници на ЕУ, на ОН и бројни новинари. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели, оценувајќи го потпишувањето на договорот како историски ден. /МИА

притисни ентер