ЕСС: Политичката криза да не влијае на договорените економски и социјални политики

Разгледување на постигнатите резултати од досегашното функционирање на трипартитниот социјален дијалог на национално и локално ниво, како и можностите и приоритетните области на делување во наредниот период, беа главни теми на денешната седница на Економско-социјалниот совет со кој претседаше министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими.
- Членовите на Советот се согласни дека предизвиците со кои се соочува земјата поврзани со долготрајната политичка криза не треба да се пречка за остварување и натамошно динамизирање на дијалогот. Времето до формирањето на новата влада треба ефективно да се искористи за да се поттикне имплементацијата на веќе усвоените економски и социјални политики, истакна министерот Ибрахими.
Тој, осврнуваќи се на функционирањето на ЕСС во изминатиот период, истакна дека е постигнат евидентен напредок, како во неговото институционално зајакнување, така и во остварувањето на неговата советодавно-консултативна улога при креирањето и спроведувањето на економските и социјалните стратегии и политики.
Во овој дел, додаде Ибрахими, членовите на Советот разгледаа, дадоа мислења и поддршка за имплементација на повеќе проекти како Македонија вработува, Акцискиот план за вработување млади, за минимална плата...
- Во решенијата кои поминаа на Советот еден од најзначајните е Законот за минимална плата за кој ние како Влада посредувавме меѓу синдикатите и работодавачите. Горди сме на тој Закон, но сепак во наредниот период ќе обрнеме внимание на зголемување на минималната плата, истакна Ибрахими.
Висината на зголемувањето, додаде, не може да се одредува паушално и таа треба да биде договорена меѓу социјалните партнери.
Со овој став се согласува и претседателот на Организацијата на Работодавачи на Македонија Ангел Димитров.
- Нашиот став околу минималната плата е јасен, ако се почитува Кконвенцијата за минимална плата на МОТ, тогаш нема да има никаков проблем во одредувањето на висината. Таа треба да биде донесена врз база на консензус и сеопфатна дискусија, таа не може да ја донесе ниту само владата ниту работидавачите. Во изминатиот период растеа платите во сите сфери, особено во трудоинтензивните дејности. Тоа е резултат и на Законот за минимална плата, но и поради недостигот на работници, што ги принудува работодавачите да даваат поголеми плати. Растот мора да продолжи инаку ќе останеме без работници, рече Димитров.
Тој посочи дека со комплицирање на политичката состојба во Македонија покрај тоа што трпел бизнисот на некаков начин трпел и социјалниот дијалог.
Изминатиот период рече, е зацврстена улогата на ЕСС, па се надеваме дека со формирањето на идната влада  Советот ќе ги има сите услови навистина да биде ефикасно советодавно тело.
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија Живко Митровски истакна дека социјалните партнери во Македонија особено по 2010 година со воспоставувњаето на новиот систем на социјален дијалог преку воспоставување на ЕСС како советодавно тело покажале дека има капацитети да се гради еден ваков концепт кој од формирањето дал повеќе резултати, како што се, „низа историски закони од типот на минимална плата, измените во Законот за безбедност и здравје при работа, Законот за мобинг...„
- Практиката покажува дека секогаш има можност за повеќе. Кризата со која се соочуваме покажа дека имаме сериозни предизвици и во рамките на тоа во овој период едни од најважните стратешки документи коишто се влезени во Програмата на ЕСС ќе бидат протоколот за социјален напредок кој се фокусира на низа значајни прашања, особено во делот околу минималната плата, преку градење посебна стратегија за плати во Република Македонија, потоа предизвиците со кои се соочуваме во Законот за работни односи во однос на договорите за определено и неопределено време за да обезбедиме поголема сигурност на работниците..., како и можностите да се развива синдикалното организирање на работниците и колективното договарање со работодавачите, рече Митревски.
Економско-социјалниот совет е трипартитно тело, формирано од Владата на Република Македонија и социјалните партнери за водење на социјален дијалог, заради создавање на услови за економска и социјална стабилност и остварување на темелните вредности  на Република Македонија како демократска и социјална држава.
Економско-социјалниот совет, согласно Спогодбата, е составен од 12 членови:четири члена именува Владата на РМ, четири члена именуваат репрезентативните здруженија на работодавачи на територијата на Република Македонија и четири члена именуваат репрезентативните синдикати на територијата на Република Македонија. 

Поголема група мигранти фатени во близина на Костурино

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Како што информира МВР, полициски службеници излегле на местото и го пронашле возилото „Форд Галакси“ со англиска национална ознака, кое било празно и без клучеви. Во непосредна близина на возилото биле откриени мигрантите.

Веднаш потоа, во близина на местото, полициските службеници го стопирале и второто возило („БМВ“ со радовишки регистарски ознаки), кое, исто така, било пријавено. Возилото го управувал А.А. (32), а сопатник бил Ш.Е. (25), двајцата од радовишкото село Калаузлија.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Сопружници физички нападнати од нивен роднина

Скопјанецот Н.Ј. (38) и неговата сопруга Т.Ј. (33) синоќа биле физички нападнати од нивниот роднина Д.А. (31).

МВР информира дека случајот половина час по полноќ во полиција го пријавил Н.Ј., кој рекол дека од 14 часот со неговата бремена сопруга и двете малолетни деца биле на гости кај Д.А. 

Околу 21 часот, Д.А. со палка почнал да го удира Н.Ј. и неговата бремена сопруга. Со возило на Итна медицинска помош, тие биле префрлени во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што им била укажана лекарска помош и им биле констатирани тешки телесни повреди. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Повеќе од 42 илјади Косовци се откажале од своето државјанство во последните девет години

Од 2009  до почетокот на 2018 година, над 42 илјади граѓани на Косово се откажале од државјанството, додека само во првите четири месеци од оваа година истото го сторилe 1 648 Косовци.

Загрижувачки е бројот на младите, на возраст од 18 до 34 години, кои се откажуваат од косовското државјанство, пишува денешен „Зери“.

Заменик- министерот за внатрешни работи Изми Зека вели за весникот дека на почетокот на годинава е видно зголемен бројот на оние што се откажале од државјанството, споредено со минатата година.

– Главната причина за откажување од косовското државјанство е добивањето државјанство во некои од земјите на Европската унија, кои не дозволуваат двојно државјанство за оние кои не се државјани на ЕУ, вели Зека.

притисни ентер