Паника во Париз: Убиениот човек е поранешен затвореник кој се радикализирал во затворот

Пред да биде убиен на аеродромот Орли тој пукал во тројца полицајци во предградие на Париз, откако бил запрен во рутинска контрола.
Целата бркотница започнала околу 7 часот утрово. Тој пукал во тројца полицајци откако бил запрен за рутинска контрола, а потоа побегнал со рено

Автомобиот го оставил на другата страна од градот и со друг украден автомобил се довезол до аеродромот Орли.

Таму украл оружје од војник, по што бил застрелан од двајца други војници кон кои, според сведоци, го свртел оружјето. Се завршило нешто по 8.30 часот.

Се работи за 39 годишен Французин кој бил во затвор заради трговија со дрога. Полицијата верува дека таму се поврзал со радикалниот Ислам.

Патниците се задржани во авионите додека полицијата истражува дали има поставена бомба, а сите летови кон аеродромот Орли се пренасочени.

Британските медиуми пренесуваат дека последниот инцидент се случува токму на ден кога во Париз се принцот Вилијам и принцезата Кејт, каде оддаваат почит на жртвите од териризмот.

Париз две години е под засилено обезбедување токму поради аачестените терористички напади.

Поголема група мигранти фатени во близина на Костурино

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Како што информира МВР, полициски службеници излегле на местото и го пронашле возилото „Форд Галакси“ со англиска национална ознака, кое било празно и без клучеви. Во непосредна близина на возилото биле откриени мигрантите.

Веднаш потоа, во близина на местото, полициските службеници го стопирале и второто возило („БМВ“ со радовишки регистарски ознаки), кое, исто така, било пријавено. Возилото го управувал А.А. (32), а сопатник бил Ш.Е. (25), двајцата од радовишкото село Калаузлија.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Сопружници физички нападнати од нивен роднина

Скопјанецот Н.Ј. (38) и неговата сопруга Т.Ј. (33) синоќа биле физички нападнати од нивниот роднина Д.А. (31).

МВР информира дека случајот половина час по полноќ во полиција го пријавил Н.Ј., кој рекол дека од 14 часот со неговата бремена сопруга и двете малолетни деца биле на гости кај Д.А. 

Околу 21 часот, Д.А. со палка почнал да го удира Н.Ј. и неговата бремена сопруга. Со возило на Итна медицинска помош, тие биле префрлени во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што им била укажана лекарска помош и им биле констатирани тешки телесни повреди. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Повеќе од 42 илјади Косовци се откажале од своето државјанство во последните девет години

Од 2009  до почетокот на 2018 година, над 42 илјади граѓани на Косово се откажале од државјанството, додека само во првите четири месеци од оваа година истото го сторилe 1 648 Косовци.

Загрижувачки е бројот на младите, на возраст од 18 до 34 години, кои се откажуваат од косовското државјанство, пишува денешен „Зери“.

Заменик- министерот за внатрешни работи Изми Зека вели за весникот дека на почетокот на годинава е видно зголемен бројот на оние што се откажале од државјанството, споредено со минатата година.

– Главната причина за откажување од косовското државјанство е добивањето државјанство во некои од земјите на Европската унија, кои не дозволуваат двојно државјанство за оние кои не се државјани на ЕУ, вели Зека.

притисни ентер