Тензична средба: Трамп одби да се ракува со Меркел, премолче на нејзиното прашање - дали ќе се ракуваме?

Се ракуваа на почетокот од средбата, но по разговорот, на молбата на новинарите пак да се ракуваат и на прашањето на Меркел дали ќе се поздрави со неа - Трамп само си гледаше пред себе!

Почетокот на средбата беше со добредојде, но во Овалната соба Трамп одби да и пружи рака на Меркел и не се согласи на ниту една тема со неа.

Западните медиуми ја нарекоа оваа средба - најтензичната средба на Трамп со лидер на странска држава.

Заедничката прес конверенција Трамп ја отвори со отворено несогласување со „политиката на отворени врати“ на Меркел кон бегалците и рече дека „имиграцијата е привилегија, не е право“ и дека безбедноста на граѓаните во земјите каде бегалците сакаат да влезат секогаш треба да биде на прво место.

Потоа ја истакна потребата германија „да си ја плати цената за одбраната што е обврска за сите сојузници во НАТО“.

Меркел му пораќа на американскиот претседател дека „секогаш е подобро да зборуваме еден со друг отколку еден за друг“ а забелешката сеоднесуваше на неговите претходни критики кон неа дека таа со својата политика за примање на мигрантите во својата земја ќе предизвика бунт.

На крајот од прес конференцијата Трамп рече дека сепак имаат нешто заедничко, а тоа е дека двајцата биле прислушувани од поранешната американска администрација!

Германската канцеларка на ова тврдење воопшто не изреагира!

Еден од најскандалозните моменти на средбата се случи пред камерите во Овалната соба - кога новинарите побараа ракување меѓу лидерите, а Трамп одмолче. На ова канцеларката Меркел го праша - длаи сакате да се ракуваме? А Трамп само гледаше пред себе и не и пружи рака. Погледнете!Поголема група мигранти фатени во близина на Костурино

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Како што информира МВР, полициски службеници излегле на местото и го пронашле возилото „Форд Галакси“ со англиска национална ознака, кое било празно и без клучеви. Во непосредна близина на возилото биле откриени мигрантите.

Веднаш потоа, во близина на местото, полициските службеници го стопирале и второто возило („БМВ“ со радовишки регистарски ознаки), кое, исто така, било пријавено. Возилото го управувал А.А. (32), а сопатник бил Ш.Е. (25), двајцата од радовишкото село Калаузлија.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Сопружници физички нападнати од нивен роднина

Скопјанецот Н.Ј. (38) и неговата сопруга Т.Ј. (33) синоќа биле физички нападнати од нивниот роднина Д.А. (31).

МВР информира дека случајот половина час по полноќ во полиција го пријавил Н.Ј., кој рекол дека од 14 часот со неговата бремена сопруга и двете малолетни деца биле на гости кај Д.А. 

Околу 21 часот, Д.А. со палка почнал да го удира Н.Ј. и неговата бремена сопруга. Со возило на Итна медицинска помош, тие биле префрлени во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што им била укажана лекарска помош и им биле констатирани тешки телесни повреди. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Повеќе од 42 илјади Косовци се откажале од своето државјанство во последните девет години

Од 2009  до почетокот на 2018 година, над 42 илјади граѓани на Косово се откажале од државјанството, додека само во првите четири месеци од оваа година истото го сторилe 1 648 Косовци.

Загрижувачки е бројот на младите, на возраст од 18 до 34 години, кои се откажуваат од косовското државјанство, пишува денешен „Зери“.

Заменик- министерот за внатрешни работи Изми Зека вели за весникот дека на почетокот на годинава е видно зголемен бројот на оние што се откажале од државјанството, споредено со минатата година.

– Главната причина за откажување од косовското државјанство е добивањето државјанство во некои од земјите на Европската унија, кои не дозволуваат двојно државјанство за оние кои не се државјани на ЕУ, вели Зека.

притисни ентер