Ја нарекувале „далматинец“ поради дамките, сега е една од најбараните манекенки

Алба Парехо била брутално измевана поради дамките на нејзиното лице и тело, кои ги има над 500. Но, погледнете ја сега!
16 годишната Алба од Барселона како дете била цел на потсмев. Ја нарекувале чудовиште и куче - далматинец. На помала возраст поминала низ неколку операции кои оставиле сериозни лузни на нејзиното тело.

Минатата година Алба решила да се спротивстави и да покаже дека го прифаќа својот изглед каков што е. Почнала да објавува фотографии на Твитер и Инстаграм за да ги мотивира луѓето да го прифатат својот изглед, а реакциите биле повеќе од позитивни. Со таквиот став, си ги отворила сите врати!

Девојката неодамна излезе на насловна на локален магазин и се повеќе ја бараат да позира како манекенка.

Image result for alba parejo

Алба е родена со ретка болест на кожата. Уште како дете бројот на дамките на нејзиното тело бил голем.


bullied-student-congenital-melanocytic-nevus-model-alba-parejo-14

Поминала низ повеќе од 30 операции кои оставиле длабоки лузни на нејзините нозе.

bullied-student-congenital-melanocytic-nevus-model-alba-parejo-5

Но кога ја раскажала својата приказна без да крие што било, добила огромна поддршка да се пријави на натпревар за насловна страна на каталог на трговски центар - и победила. Од тој момент, животот и се променил. Таа постојано добива понуди за работа од успешните во модната бранша, а еден од нив ја нарекол „бисерот кој недостигаше во модата“ - пишува Хафингтон пост.


bullied-student-congenital-melanocytic-nevus-model-alba-parejo-8

- Се чувствувам позитивно во врска со моето тело и сакам да ги запознаам сите со мојата болест, за да им помогнам на други -  пишува Алба на социјалните мрежи.

Пишува под хаштаг „носи го својот знак од раѓање“ (#bareyourbirthmark) и се бори со навредите кои особено тешко паѓаат во нејзината возраст. Алба успеа во таа борба , и порачува:

- Никој не треба да се крие поради својот изглед.Сакам луѓето конечно да сфатат дека сите сме различни и ничие тело не е совршено - вели тинејџерката.

Запознајте ја најновата Инстаграм сензација – Преубавата Италијанка Силвија Карузо (фото)

Италијанката Силвија Карузо е новата ѕвезда на Инстаграм, а вниманието на јавноста го привлече со своите сексапилни фотографии.

Како најдобар адут, таа го издвојува својот задник.

Италијаните веќе ја обожаваат, а светот и се воодушевува на 20 годишната манекенка Силвија Карузо.

Освен со моделинг, убавата бринета се занимава со водителство и успешно го води својот блог за патување.

 

Morning 🥀 Sunday ! @tigermist #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Со самото тоа, на својот Инстаграм редовно објавува фотографии од најразлични луксузни дестинации, а истакнува дека е вистински авантурист и вљубеник во модата.

 

BABE SQUAD 💛💙🧡❤️ #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Образованието и е исто така важно, па Силвија студира на студиите за комуникологија во Рим.

 

 

Bongiorno a tutti ❤️ vi è piaciuta la puntata di ieri? #silviacaruso #silvialicius

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Славниот актер и рокер доживеа нова трансформација (фото)

Познатиот холивудски актер и музичар, миленик на понежниот пол, Џони Деп, кој во последните години најчесто го гледаме во улогата на капетанот Џек Спероу во филмскиот серијал „Пирати од Карибите“, често во текот на кариерата го менуваше имиџот.

Секогаш обидувајќи се неговиот изглед да биде повпечатлив и автентичен, Деп овојпат се одлучи за нешто подрастична промена.

Eден од поновите проекти на Деп е хард рок бенд, поточно супергрупа, „Hollywood Vampire”, која ја формираше во 2015 година со познатите музичари, пејачот Алис Купер и гитаристот Џо Пери.

На актуелната турнеја на бендот, актерот и гитаристот, тргна со нова фризура.

 

Canada the other night

A post shared by Johnny Depp (@johnnydeppofficial) on

На аукција најстарите вина на светот – цени и до 20.000 евра

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Аукциската куќа „Жира Еншере“, вредноста на вината по шише ја проценува на околу 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“.

„Експертите во 1994 година го пробаа ова вино и му дадоа оцена 9.4 од можните десет“, изјави акционерот Филип Етјеван.

Слично шише со вино во 2011 година се продаде за 57.000 евра на аукција.

притисни ентер