Почнала да танцува на шипка на 59 години - денеска речиси нема подобра од неа!

Грета Понтарели почнала да танцува на шипка на 59 години, со желба да промени нешто во животот. Седум години подоцна - нема намера да се откаже!
- Бев заглавена со канцелариска работа каде работев многу со компјутер. Сфатив дека себеси не си дозволувам третман каков што ми е потребен. Сфатив дека треба да поработам на себе и на своите мускули, и решив да преземам нешто во врска со тоа бидејќи сакам долговечност - изјави 66 годишната Грета.

Кога прв пат се појавила на часовите за танц на шипка, не можела воопшто да направи ништо. Инструкторката мислела дека Грета повеќе нема да дојде. Но таа с епојавила и на вториот час и почнала да освојува мали победи. Вели дека не ни помислувала да се натпреварува со другите кои биле многу помлади и подобри од неа.

Related image
- Наместо тоа, јас се натпреварував самата со себе - вели Грета.

- Сфатив дека е важно во животот да имаш соништа. Тие не се манифестираат секогаш како сме замислиле, но поважно ми беше да имам мали предизвици отколку да не правам ништо. Годините не треба да бидат никакво ограничување, нека вашиот дофат во животот биде поголем од дофатот на вашата рака - вели Грета.
Image result for greta pontarelli


Понтарели всушност на млада возраст успешно се занимавала со гимнастика и танц, но потоа ги напуштила спортовите. Со танцот на шипка почнала да се занимава веќе на поодмината возраст меѓу другото и да ја спречи остеопорозата. Таа сега се натпреварува во оваа дисциплина, за која сеуште има неистомисленици - дали треба да се смета за спорт, или за уметност како што е балетот.
На девојката за роденден и подарил букет од банкноти вреден 52.300 долари

Маж во Кина на својата девојка за роденден и подарил букет направен од банкноти во вредност од 320 илјади јуани, односно 52. 300 долари.

Како што пишува „Чонгпинг Морнинг пост“ мажот направил огромен букет од банкноти во облик на срца, кои и ги подарил на девојката.

Се додава дека вкупно седум лица повеќе од 10 часа поминале во правење на овој букет.

Иако неговата девојка многу се израдувала на подарокот, мажот би можел да биде казнет поради обвинение дека и “нанел навреда“ на домашната валута, која според кинескиот закон мора да се чува.

Сепак, многу луѓе преку социјалните мрежи навеле дека ова е многу убав начин да се израдува девојката или саканата личност, додека некои веруваат дека можел да подготви многу поедноставен подарок.

Фармер убил мистериозно суштество, научниците во чудо (фото)

„Ушите му беа преголеми, нозете прекратки, канџите предолги. Стапалата мали, крзното изгледа чудно. Нешто не е во ред со ова суштество“ – изјавиле научниците.

Еден фармер во Монтана убил суштество кое наликува на волк, откако го забележал во близина на својот добиток.

Сепак, официјалните лица изјавуваат дека не станува збор за волк или куче.

„Нема да знаеме што е се додека не стигнат резултатите од ДНК тестирањето“ – изјавил Брус Ошли, портпарол на Одделението за риби, диви животни и паркови на Монтана.

Една од теориите е дека животното настанало со вкрстување на волк и куче. Според други теории, станува збор за млад гризли или хибрид којот.

Одделението за риби, диви животни и паркови на Монтана соопшти дека станува збор за женка која му припаѓа на семејството на кучевидни ѕверови. Тоа вклучува кучиња, лисици, којоти и волци.

Инаку, ловот на волци е дозволен во оваа американска сојузна држава, па така секој граѓанин има право да убие волк доколку се најде на неговиот имот.

Според проценките на експертите, ширум Монтана во моментов живеат околу 900 волци.

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

притисни ентер