Фото- Видео: Норвешка поставува нови стандарди, ќе гради тунел за бродови !?

Норвешка го одобри финанисрањето на амбициозниот проект за градење на тунели за бродови, што секако ќе биде првиот ваков тунел на светот.
Тунелот ќе биде висок 45 метри, широк 36 метри  и долг 1,7 километри , и ќе биде прокопан низ полуостровот Стад на западниот брег на Норвешка, пренесува рускиот РТ.

tunel za brodove

Предвидено е тунелот да може да го користат бродови до 16000 тони носивост , со заден дел од 12 метри.

Тунелот ќе обезбеди безбеден премин околу полуостровот Стад , со што ќе бидат поставени и темелите за индустриски развој на целиот регион. Воедно тунелот ќе биде и туристичка актаркција. Со изградбата на тунелот  поголем дел од транспортот ќе биде пренесен од патиштата на морето, изјави норвешкиот пратеник Бјорн Лодемел.

tunel za brodove,

Овој неверојатен тунел ќе овозможи бродовите мирно да поминал под планината, наместо да пловат по опасните води на Стадхавет морето , во регион во кој годишно има повеќе од 100  дена со силни ветришта.

tunel za brodove,

Според норвешките медиуми идејата за изградба на тунел за бродови не е нова за неа се разговарало повеќе од 100 години. Првите планови за изградба на ваков тунел датираат од далечната 1870 година.

tunel za brodove,

Полуостровот Стад со векови е познат како регион со проблематично море.

Изградбата на овој тунел би можела да трае и до 10 години, но тој во целост ќе биде финансиран од Владата на Норвешка, која веќе обезбеди 117 милиони долари за испитувањата кои ќе бидат спроведени.
tunel za brodove,

Норвешка инаку е лидер во светот во изградба на тунели. Во Норвешка се наоѓа и најдолгиот патен  тунел на светот, Лардал кој е долг дури 24,5 километри и се наоѓа во регионот Берген. 


Запознајте ја најновата Инстаграм сензација – Преубавата Италијанка Силвија Карузо (фото)

Италијанката Силвија Карузо е новата ѕвезда на Инстаграм, а вниманието на јавноста го привлече со своите сексапилни фотографии.

Како најдобар адут, таа го издвојува својот задник.

Италијаните веќе ја обожаваат, а светот и се воодушевува на 20 годишната манекенка Силвија Карузо.

Освен со моделинг, убавата бринета се занимава со водителство и успешно го води својот блог за патување.

 

Morning 🥀 Sunday ! @tigermist #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Со самото тоа, на својот Инстаграм редовно објавува фотографии од најразлични луксузни дестинации, а истакнува дека е вистински авантурист и вљубеник во модата.

 

BABE SQUAD 💛💙🧡❤️ #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Образованието и е исто така важно, па Силвија студира на студиите за комуникологија во Рим.

 

 

Bongiorno a tutti ❤️ vi è piaciuta la puntata di ieri? #silviacaruso #silvialicius

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Славниот актер и рокер доживеа нова трансформација (фото)

Познатиот холивудски актер и музичар, миленик на понежниот пол, Џони Деп, кој во последните години најчесто го гледаме во улогата на капетанот Џек Спероу во филмскиот серијал „Пирати од Карибите“, често во текот на кариерата го менуваше имиџот.

Секогаш обидувајќи се неговиот изглед да биде повпечатлив и автентичен, Деп овојпат се одлучи за нешто подрастична промена.

Eден од поновите проекти на Деп е хард рок бенд, поточно супергрупа, „Hollywood Vampire”, која ја формираше во 2015 година со познатите музичари, пејачот Алис Купер и гитаристот Џо Пери.

На актуелната турнеја на бендот, актерот и гитаристот, тргна со нова фризура.

 

Canada the other night

A post shared by Johnny Depp (@johnnydeppofficial) on

На аукција најстарите вина на светот – цени и до 20.000 евра

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Аукциската куќа „Жира Еншере“, вредноста на вината по шише ја проценува на околу 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“.

„Експертите во 1994 година го пробаа ова вино и му дадоа оцена 9.4 од можните десет“, изјави акционерот Филип Етјеван.

Слично шише со вино во 2011 година се продаде за 57.000 евра на аукција.

притисни ентер