Семејството Лазаровски со три деца живее во глад и сиромаштија: Нема пари за операција на нозете на најмалото детенце

Живот во тешка сиромаштија за кумановското семејство Лазаровски од селото Градиште.Освен што ова шестчлено семејство две години живее без струја, спијат во една соба сите на ист кревет, носат вода од бунар за капење и перење, најголем проблем им е здравствената состојба на најмалото дете.
Јован се родил пред две години со искривени стапала поради што не може нормално да оди. За да се оперира потребни се пари кои што Лазаровски ги немаат бидејќи освен паричен надомест за трето дете , други приходи речиси немаат. Со нив живее и мајката на Добре.

-Така со криви нозе се роди, се заоѓа, тој ми дал Господ, слабокрвен беше , во гипс му беа нозете една година, на две недели го носевме во Скопје, сега го подготвуваме за операција, изјави Василка Лазаровска, мајка на двегодишниот Јован.

- Куќа немам, слабо и храна имаме и Јован да го оздравиме, да собереме парични средства да може да се оперира, изјави Добре Лазаровски, татко на двегодишниот  Јован.

Јован, петгодишната Ангела и една година постарата Ивана, Лазаровски ги добиле по 16 години брак. Но, не се надевале дека ќе дочекаат децата многу често и гладни да заспиваат.

Татко им работи за дневница неколку пати месечно кога ќе го повика некој од селото да помага,  не примаат социјална помош, а од Нова година не ги добиваат ниту парите за туѓа нега за малиот Јован. Во април треба да го носат на Комисија во Скопје  за се провери дали има основ за продолжување на паричниот надомест од државата.

-Некогаш има храна и млеко, некогаш нема и ќе си легнат така без храна, некогаш се јаде, некогаш се трпи, сиромаштија е , кога имам пари јадат, кога нема трпат, изјави Добре Лазаровски, татко на малиот Јован.

За ова семејство кое што живее во супстандарни услови слушнале и во Црвениот крст .

-Вчера беше однесена првична помош како храна, облека,обувки, ќебиња,а  за тоа семејството ќе организираме  и хуманитарен турнир и средствата ќе бидат наменети за тоа семејство, изјави Марија Михајловска, волонтер во ОО Црвен крст на РМ.

52 годишниот Добре и 16 години помладата сопруга Василка апелираат  до сите хумани граѓани , организации, но и надлежни институции да им  помогнат , кој колку може, а најбитно им  е малиот Јован да застане на свои нозе.

Запознајте ја најновата Инстаграм сензација – Преубавата Италијанка Силвија Карузо (фото)

Италијанката Силвија Карузо е новата ѕвезда на Инстаграм, а вниманието на јавноста го привлече со своите сексапилни фотографии.

Како најдобар адут, таа го издвојува својот задник.

Италијаните веќе ја обожаваат, а светот и се воодушевува на 20 годишната манекенка Силвија Карузо.

Освен со моделинг, убавата бринета се занимава со водителство и успешно го води својот блог за патување.

 

Morning 🥀 Sunday ! @tigermist #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Со самото тоа, на својот Инстаграм редовно објавува фотографии од најразлични луксузни дестинации, а истакнува дека е вистински авантурист и вљубеник во модата.

 

BABE SQUAD 💛💙🧡❤️ #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Образованието и е исто така важно, па Силвија студира на студиите за комуникологија во Рим.

 

 

Bongiorno a tutti ❤️ vi è piaciuta la puntata di ieri? #silviacaruso #silvialicius

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Славниот актер и рокер доживеа нова трансформација (фото)

Познатиот холивудски актер и музичар, миленик на понежниот пол, Џони Деп, кој во последните години најчесто го гледаме во улогата на капетанот Џек Спероу во филмскиот серијал „Пирати од Карибите“, често во текот на кариерата го менуваше имиџот.

Секогаш обидувајќи се неговиот изглед да биде повпечатлив и автентичен, Деп овојпат се одлучи за нешто подрастична промена.

Eден од поновите проекти на Деп е хард рок бенд, поточно супергрупа, „Hollywood Vampire”, која ја формираше во 2015 година со познатите музичари, пејачот Алис Купер и гитаристот Џо Пери.

На актуелната турнеја на бендот, актерот и гитаристот, тргна со нова фризура.

 

Canada the other night

A post shared by Johnny Depp (@johnnydeppofficial) on

На аукција најстарите вина на светот – цени и до 20.000 евра

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Аукциската куќа „Жира Еншере“, вредноста на вината по шише ја проценува на околу 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“.

„Експертите во 1994 година го пробаа ова вино и му дадоа оцена 9.4 од можните десет“, изјави акционерот Филип Етјеван.

Слично шише со вино во 2011 година се продаде за 57.000 евра на аукција.

притисни ентер