Џенифер Анистон не се менува: 17 години меѓу двете фотографии, а таа е иста!

Како е можно Џенифер Анистон да изгледа потполно еднакво на фотографиите снимени на церемонијата за доделување на Оскар - првата во 2000 година, а втората годинава!
На Оскарите во 2000 година Џенифер беше со својот тогашен сопруг, Бред Пит, и изгледаше вака.
Image result for jennifer aniston oscars 2000

17 години подоцна на истиот настан - сопругот се промени, но таа ни најмалку!


Image result for jennifer aniston oscars 2017


48 годишната Џенифер на Оскарите годинава едноставно блескаше. Но, тоа чини пари и дисциплина. Колку пари? Навистина многу!


Image result for jennifer aniston oscars 2017


За да изгледа вака на 48 години, Џенифер посветено вежба, дисциплинирана е со храната и троши деведесет илјади долари годишно за различни третмани - пишува Дејли меил.

Но вреди, бидејќи нејзиниот младешки изглед и помогна да стекне богатство од 130 милиони долари, кои се проценува дека повеќе доаѓаат од рекламите кои таа ги прави за козметички производи, отколку од актерството.

Нејзината нега содржи бројни третмани. На својата кожа од 2000-та година Анистон ги применува најновите ласерски третмани од најразличен вид со кои ја затега кожата и ги „брише“ брчките. Вкупно, Дејли меил пресметува дека за третмани на лицето Џенифер годишно троши околу 7 000 долари.

Таа е и фитнес фанатик. Има личен тренер со кој вежба во својот луксузен дом во Беверли Хилс шест дена во неделата, кому неделно му плаќа по 800 долари. Годишно трошокот за фитнес е околу 38 000 долари.

Трошокот за одржувањето на нејзината коса е околу 8 000 долари годишно. Секои 6 недели таа ја крати косата кај својот фризер од времето на серијата „Пријатели“ Крис МекМилан, а за бојадисувањето е задолжен Мајкл Канале кого го посетува исто така на 6 недели. Овие третмани и козметиката за коса чинат пари, иако не е сигурно дали сето тоа Џенифер го паќа бидејќи голем дел од луѓето кои ја одржуваат нејзината убавина и се добри пријатели.

На ова таа додава посебна нега на вратот, неделна грижа за тенот, шминка, редовен третман на веѓите - се заедно околу 4 000 долари годишно. 

Досега има направено две операции на носот што ја чинеше 25 000 долари. Едната операција пред снимањето на „Пријатели“ а втората по разводот од Бред Пит.

Related image


Не потврдила, но многумина се сомневаат дека направила некаков зафат за зацврстување на градите, кој чини 6 000 долари.

Кога ќе се соберат сите трошоци за убавината на Џенифер, годишно тоа чини околу 90 000 долари, а за последните 17 години колку што таа успеа да не се промени - повеќе од еден и пол милион долари!

/извор: Дејли меил
Славниот актер и рокер доживеа нова трансформација (фото)

Познатиот холивудски актер и музичар, миленик на понежниот пол, Џони Деп, кој во последните години најчесто го гледаме во улогата на капетанот Џек Спероу во филмскиот серијал „Пирати од Карибите“, често во текот на кариерата го менуваше имиџот.

Секогаш обидувајќи се неговиот изглед да биде повпечатлив и автентичен, Деп овојпат се одлучи за нешто подрастична промена.

Eден од поновите проекти на Деп е хард рок бенд, поточно супергрупа, „Hollywood Vampire”, која ја формираше во 2015 година со познатите музичари, пејачот Алис Купер и гитаристот Џо Пери.

На актуелната турнеја на бендот, актерот и гитаристот, тргна со нова фризура.

 

Canada the other night

A post shared by Johnny Depp (@johnnydeppofficial) on

На аукција најстарите вина на светот – цени и до 20.000 евра

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Аукциската куќа „Жира Еншере“, вредноста на вината по шише ја проценува на околу 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“.

„Експертите во 1994 година го пробаа ова вино и му дадоа оцена 9.4 од можните десет“, изјави акционерот Филип Етјеван.

Слично шише со вино во 2011 година се продаде за 57.000 евра на аукција.

Јадењето брза храна го зголемува нивото на фталати во телото

Ако сте љубители на хамбургери и пици, имаме лоши вести – тие можат да ви го нарушат здравјето повеќе отколку што очекувате.

Јадењето брза храна ги изложува луѓето на 40% повеќе штетни хемикалии познати како фталати, тврди новото истражување.

Фталатите се користат за омекнување и зголемување на флексибилноста на пластиката.

Забранети се при изработка на играчки, бидејќи се потенцијално токсични. Овие хемикалии можат да го нарушат хормоналниот баланс и се поврзани со клинички состојби како астма и аутизам.

Истражувањето е едно од првите кои го третираат проблемот. Претходните истражувања покажуваа дека хемикалиите можат да навлезат од пластичните пакувања и да ја загадат храната.

Истражувањето анализира примероци од урина на 8877 учесници, консумирале различни видови храна во последните 24 часа. Утврдено е дека храната е со брза храна и имаат 40% повеќе од еден специфичен фталат. Меѓу потрошувачката на брза храна се различни видови леб, колачи, пица, бурита, ориз и нудли.

Сподели

притисни ентер