Чествување за Ташко Георгиевски со промоција на ново издание на „Црно семе“

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ вечер од 19 часот ќе се одржи чествување за писателот Ташко Георгиевски (Кронцелево, Егејска Македонија, 1935 – Скопје, 2012).

По овој повод ќе биде промовирано новото издание на романот „Црно семе“, според кој е снимен антологискиот игран филм во режија на Кирил Ценевски. За животот и делото на писателот ќе говори поетот и литературен критичар Раде Силјан.

- Академик Ташко Георгиевски е предводник на групата македонски писатели кои континуирано и егзалтирано пишуваат за траумите од Граѓанската војна во Грција и за делбите и прогонствата на Македонците од своите родни огништа, соопшти „Матица“.

Ташко Георгиевски е автор на романите: Луѓе и волци, Ѕидови, Црно семе, Змиски ветар, Црвениот коњ, Време на молчење, Рамна земја, Исчезнување, Црна билка, Кајмакчалан, Плочата на животот (автобиографски записи) како и на збирките раскази: Ние зад насипот, Суви ветрови и Куќа под калето.

Добитник е на наградите: „Кочо Рацин“, „11 Октомври“, „13 Ноември“, „Стале Попов“, а застапен е во антологиите на македонскиот расказ и роман, објавени во Република Македонија и во странство. Негови дела се преведени на повеќе  јазици. 

Поголема група мигранти фатени во близина на Костурино

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Како што информира МВР, полициски службеници излегле на местото и го пронашле возилото „Форд Галакси“ со англиска национална ознака, кое било празно и без клучеви. Во непосредна близина на возилото биле откриени мигрантите.

Веднаш потоа, во близина на местото, полициските службеници го стопирале и второто возило („БМВ“ со радовишки регистарски ознаки), кое, исто така, било пријавено. Возилото го управувал А.А. (32), а сопатник бил Ш.Е. (25), двајцата од радовишкото село Калаузлија.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Сопружници физички нападнати од нивен роднина

Скопјанецот Н.Ј. (38) и неговата сопруга Т.Ј. (33) синоќа биле физички нападнати од нивниот роднина Д.А. (31).

МВР информира дека случајот половина час по полноќ во полиција го пријавил Н.Ј., кој рекол дека од 14 часот со неговата бремена сопруга и двете малолетни деца биле на гости кај Д.А. 

Околу 21 часот, Д.А. со палка почнал да го удира Н.Ј. и неговата бремена сопруга. Со возило на Итна медицинска помош, тие биле префрлени во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што им била укажана лекарска помош и им биле констатирани тешки телесни повреди. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Повеќе од 42 илјади Косовци се откажале од своето државјанство во последните девет години

Од 2009  до почетокот на 2018 година, над 42 илјади граѓани на Косово се откажале од државјанството, додека само во првите четири месеци од оваа година истото го сторилe 1 648 Косовци.

Загрижувачки е бројот на младите, на возраст од 18 до 34 години, кои се откажуваат од косовското државјанство, пишува денешен „Зери“.

Заменик- министерот за внатрешни работи Изми Зека вели за весникот дека на почетокот на годинава е видно зголемен бројот на оние што се откажале од државјанството, споредено со минатата година.

– Главната причина за откажување од косовското државјанство е добивањето државјанство во некои од земјите на Европската унија, кои не дозволуваат двојно државјанство за оние кои не се државјани на ЕУ, вели Зека.

притисни ентер