Откриена големата тајна на Мерлин Монро

Во јавноста се појавија досега невидени фотографии од Мерлин Монро од 1960-тата година, на кои таа е бремена. Тоа е времето додека била во брак со Артур Милер, но наводно забременила од друг.
Се работи за фотографии направени за време на снимањето на филмот „The Misfits“. Тие биле во сопственост на пријателката на Мерлин Фрида Хол. Се тврди дека фотогрaфиите се доказ за бременоста на Мерлин Монро, која додека била во брак со Артур Милер, забременила од францускиот актер Ив Монтан! Ова е тајната на холивудската дива која таа не ја откри никогаш, а излегува на виделина 55 години по нејзината смрт!

Ова е една од тие фотографии.


Photo shows Marilyn Monroe with prominent bump

Но, набргу по фотографирањето, Мерлин завршила во болница каде останала 10 дена, колку што отсуствувала од снимањето на филмот. Го загубила бебето.

Оваа и другите фотогрaфии од тоа време беа продадени во ноември, на аукција во Холивуд, за околу 3 000 долари.


Six photos of legendary film icon Marilyn Monroe taken by her friend Frieda Hull on July 8, 1960, outside Fox Studios in New York


Фотогрaфиите на аукција ги дал Тони Мичелс, близок пријател на пријателката на Мерлин, Фрида Хол, која почина во 2014 година.


Тој вели дека Фрида категорично тврдела дека Мерлин тогаш била бремена со Ив Монтан.

- Таа ми ја кажа приказната зад овие фотографии - дека Мерлин била бремена од Ив Монтан. Тоа не беше претпоставка туку  нешто во што беше сигурна. А дали навистина Мерлин била бремена - се гледа од фотографиите - вели Мичелс. Marilyn and sexy French actor Yves Montand didn't contain their lovemaking to onscreen

Според досега објавените податоци за нејзиниот личен живот, Мерлин Монро имала три абортуси и боледувала од ендометриоза.

Оние кои ја познавале велат дека сакала да има дете, повеќе од се.

Го загуби животот во 1962 година, на 36 години, но остана една од најголемите холивудски легенди за која се зборува и денеска, пет ипол децении по нејзината смрт.

/ извор: dailystar.co.uk

Вајнстин ослободен со кауцијa од еден милион долари

Холивудскиот могул Харви Вајнстин ќе може да се брабни од слобода , откако плати еден милион долари кауција.

Тој е обвинет за сексуален напад на над 70 жени , додека работел како еден од најголемите продуценти во Холивуд. Осомничениот утрово самиот се предаде во шполиоцијата во Њујорк , по што беше однесен пред судија. 66- годишниот поранешен продуцент  е обвинет за силување и за сексуален напад.

Вајнстин не зборувал во судницата , каде обвинителот Џоан Илуци рече дека поранешниот могул ја искористил својата положба , пари и моќ да ги стави младите жени во состојба во која можел сексуално да ги злоупотреби.

Неговиот адвокат тврди дека продуцентото не е виновен и оти нема докази за сторено кривично дело.

На поранешната сопруга и пратил илјадници СМС пораки и завршил во затвор

Маж доби шестмесечна условна казна затвор , зашто на поранешната сопруга за шест недели и пратил 7648 пораки на мобилен.

Судот во австрискиот град Клагенфурт го осуди триесет годишниот маж, по потекло од Романија,  поради следење и заканувачки текстови што и ги праќал во пораките. На почетокот на годинава брачниот пар се развел по шест години во брак.

Поранешната сопруга во судницата рекла дека не сметала дека мажот би ја нападнал и покрај тоа што педесетина од пораките биле заканувачки. На прашањето на судијата како успевал и да оди на работа и да пишува толку многу пораки , тој одговорил дека по 190 пишувал ноќе.

По судското рочиште мажот ветил дека веќе нема да ја малтретира поранешната сопруга и дека ќе плаќа алименатација за заедничкиот син.

,,Ме дрогираа и ме натераа да абортирам”- Италија успеа да ја врати Фарах

Млада студентка по потекло од Пакистан вчера се врати во Италија , откако била малтретирана од нејзиното семејство .

19 – годишната студентка Фарах , која студирала во Верона и била бремена од нејзиниот дечко , Италијанец , преживеала кошмар кај нејзиното семејство . Цела Италија организирала акција на социјалните мрежи за да ја врати Фарах назад , откако семејството ја намамило да оди во Пакистан. Девојката поверувала на поканата на нејзинотот семејство да дојде на свадба на брат и во Исламабад.

Но , наместо на свадба , за заклуличе во соба , ја дрогирале и ја натерале да абортира. Фарах успеала да им прати порака на пријателите во Италија што и се случува кај нејзиното семејство во пакистан . И тогаш почнува акцијата . Без оглед што не е Италијанска државјанка , Италијанската амбасада во Исламабад , заедно со пакистанската полиција ја згрижиле девојката , и обезбедиле пасош и вчера ја вратиле во Италија.

Веста за враќањето на Фарах и дека е на безбедно во Италија на Твитер ја објави министерот за надворешни работи , Анџелино Алфано . Во акцијата за спасување на Фарах учествувала дури и ултрадесничаркската политичарка  Џорџиа Мелони , позната по екстремистичките ставови против мигрантите, која побарала на девојката да и се даде државјанство на Италија.

Случајот на Фарах привлече огромно внимание во Италија , поради тоа што петходно млада Италијанка со пакистанско потекло била задушена , поради тоа што не сакала да стапи во договорен брак .

притисни ентер