Промовирани нови дела од проекти од областа на литературната и издавачката дејност

Промоција на 41 дело од четирите проекти од областа на литературната и издавачката дејност: „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“, „Најпознатите битки и војни во светската историја“, „Автобиографии, биографии и мемоари на светски познатите личности од повеќе општествени сфери“ и „Превод на значајни остварувања од областа на спортот и здравиот живот“ се одржа вечерва во Македонскиот народен театар.
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска истакна дека има 20 нови наслови од издавачкиот проект „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“ кој, како што рече, со најзначајните сознанија и вредности обликувани во историјата на општествената и хуманистичката мисла од антиката до денеска го збогатува едукативниот процес кај нас.

- Оваа едиција има повеќекратна корист, таа е квалитетна научна литература за студентите, постдипломците и докторантите  на Филозофскиот и другите сродни факултети од хуманистичките науки. Нашата интелектуална ризница е збогатена со 9 дела од областа на филозофијата, 6 од областа на историјата и 5 наслови од областа на психологијата, рече Канческа-Милевска.

Според неа, новите три наслови од едицијата „Познатите битки и војни во светската историја“ се од особено значење не само за историчарите туку и за сите граѓани заинтересирани за глобалните гео-политички текови. Овие книги, како што рече, кои се збогатени со голем број фотографии, карти и цртежи се сликовит приказ на настаните кои оставиле длабоки траги во светската историја.

- Ги презентираме делата „Судирот на цивилизациите и пресоздавањето на светскиот поредок“ на Семјуел Хантингтон, делото „Француската револуција: Верба, желба и политика“ на Ноа Шустерман и изданието „Александар: Историја на потеклото и растот на уметноста на војувањето од најраните времиња до битката кај Ипсус, 301-та година пред нашата ера“ на Теодор Ајраулт Доџ кое е своевидно патување низ ерата на Александар 3 Македонски, првиот космополит и најголемиот освојувач на сите времиња, истакна Канческа-Милевска.

На читателите им се достапни и 10 дела од едицијата „Автобиографии, биографии и мемоари на светски познати личности од повеќе општествени сфери“. Меѓу нив има книги за Исак Њутн, Галилео, Фарадеј и Максвел, Конфучие...

Од едицијата „Во светот на спортот и здравиот живот“ промовирани се осум нови изданија.

- Еден од најголемите предизвици при реализацијата на овие значајни капитални проекти кои ги обединија сите релевантни интелектуални сили во нашата држава, беше афирмацијата на македонскиот јазик и неговиот лингвистички потенцијал, потенцира Канческа-Милевска.

Проф. д-р Виолета Ачкоска, еден од промоторите на книгите,  се осврна на околу 20 наслови посветени на различни периоди и настани од минатото на човештвото.

- Книгите претставуваат извонредно шаренило според методолошкиот пристап и нивната форма. Се работи за богатство на историски четива. Пред нас имаме своевиден трезор на сериозни историографски трудови, преведени на македонски јазик, рече Ачкоска.  

Според професорката Александра Жежова, книгите од областа на психологија со психоанализа се лесни за читање и се пишувани од големи визионери и мислители.

На промоцијата на книгите во МНТ присуствуваа професори, преведувачи, лектори и редактори кои беа вклучени во проектите. 


Пенс: Судбината на Либија е суровата реалност која го чека Пјонгјанг

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја предупреди Северна Кореја дека би можела да ја искуси судбината на Либија, доколку не биде постигнат договор за севернокорејската нуклеарна програма.

„Овие денови имаше многу разговори за кризата во Либија. Во тој контекст, како што и американскиот претседател Доналд Трамп јасно изјави, Северна Кореја би можела да заврши исто како Либија, доколку Ким Јонг Ун не се согласи на договор“ – изјави Пенс во интервју за „Фокс њуз“.

На прашањето дали е тоа закана кон севернокорејскиот режим, Пенс изјавил дека тоа е и “многу повеќе од суровата реалност која го очекува Пјонгјанг“.

Советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џон Болтон минатата недела изјави дека Вашингтон не сака да го повтори сценариото од Либија, кога поранешниот американски претседател Џорџ Буш потпиша договор за нуклеарната програма на Либија во 2003 година, а подоцна со интервенција беше срушен режимот на Муамер Гадафи.

Актуелниот претседател на САД, Трамп изјави дека не сака либискиот модел да го примени во Северна Кореја, но дека за тоа би можело да се расправа доколку не биде постигнат договор.

Властите на Северна Кореја негодувале после изјавите на Болтон и Трамп, а последните изјави на Пенс би можеле додатно да предизвикаат реакции од Пјонгјанг.

Трамп би требало на 12 јуни да се состане со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун во Сенегал.

Се продлабочуваат недоразбирањата меѓу Техеран и Вашингтон

Иранскиот претседател Хасан Рохани  потврди дека Техеран не прифаќа соединетите американски држави да носат одлуки за него.

Неговата реакција следи  откако американскиот државен секретар Мајк Помпео постави услови до Иран и објави построги санкции врз таа земја. „светот денес не прифаќа сад да решаваат за него.

Земјите имаат своја независност“, рече Рохани, прашувајќи: „кои сте вие да решавате за Иран и за светот?“.

Помпео претходно информира  дека Вашингтон ќе воведе најстроги санкции во историјата и оти тие ќе стануваат се потешки се додека иранскиот режим не го „смени курсот“. Пред две недели американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон се повлекува од нуклеарната спогодба со Иран.

Во Марсеј вооружена група пукала на минувачи

Неколку маскирани напаѓачи  синоќа започнале да пукаат  со „калашников“ во Марсеј, на југот од Франција. Засега со сигурност се знае дека  едно лице е повредено.

Напаѓачите отвориле оган од три возила врз група млади луѓе што се наоѓале во близина на култниот центар „Лабусеран“, јавија локалните медиуми.

Дошло и до размена на оган со припадниците на полицијата, која го блокирала тој дел од градот.

Нема информации за уапсени, а на местото на пукањето се наоѓаат пожарникари и екипи на брзата помош.

Се верува дека нападот не бил од терористички карактер.

притисни ентер