Интервју со Антонио Милошоски: Следната недела ВМРО ДПМНЕ официјално ќе ги почне преговорите со ДУИ за состав на влада

- Не планираме да формираме влада по секоја цена, особено не по цена на менување на Уставот. Нема да го менуваме Уставот по никоја цена особено не за воведување двојазичност на територијата на државата - вели Милошоски во интервју за Канал 5. До каде се преговорите, зошто партијата бара десоросоизација. На овие и на други прашања Елизабета Галевска разговара со Антонио Милошоски од ВМРО ДПМНЕ.
  - Не планираме да формираме влада по секоја цена. особено не по цена на менување на Уставот. Нема да го менуваме Уставот по никоја цена особено не за воведување двојазичност на територијата на државата. СЈО во изминатиот период видовме колку е политизирано. Мандатот и надлежноста на СЈО ќе ги испочитуваме но нема да влегуваме во политички инжињеринг. Очекувавме дека спротивставените позиции по овие прашања со ДУИ може да претставуваат отежнувачки фактор во формирањето влада. Очекувам во текот на следната недела ВМРО ДПМНЕ официјално да ги почне преговорите со ДУИ за состав на нова влада. Дали ќе успееме ќе се знае на истекот од законскиот рок - 29 јануари.

Милошоски вели дека зачудува тоа што изминатите две недели СДСМ имаат став за загадувањето, увозот на струја и други прашања но не и за главната тема - Платформата на албанските партии. Партијата на Заев преку свои експерти праќа сигнал дека за нив е се прифатливо само да дојдат на власт - вели Милошоски.

Што вели Милошоски поопширно на овие теми, и зошто ВМРО ДПМНЕ бара десоросоизација - на овие и на други прашања Елизабета Галевска разговара со Антонио Милошоски од ВМРО ДПМНЕ.

Интервјуто погледнете го во видеото.


Земјоделци од гевгелиско добија картички за зелена нафта

Во подрачната единица на Министерството за земјоделство во Гевгелија, согласно владината мерка за поефтино гориво за механизација, беа доделени првите картички за зелена нафта на земјоделци од општините Гевгелија,Богданци и Дојран.

– Ова е голем проект од кој корист ќе имаат 1.579 земјоделци од споменативе три општини кои прв пат добиваат субвенционирана нафта за 30 отсто, кои како дел од трошоците ги покрива државата,велат од подрачната единица во Гевгелија, од каде се надеваат дека до крајот на месецот ќе бидат подигнати сите картички од страна на земјоделците.

Средствата на картичките за зелена нафта земјоделците треба да ги искористат најдоцна до крајот на април 2020 година поради што градоначалникот Сашо Поцков ги потсети земјоделците од гевгелиско, кои се уште не го подмириле долгот за закуп на државно земјиште, да постапат согласно договорите за закуп и да ги исполнат условите за користење на субвенционирана нафта за механизација. /МИА

Здруженија за заштита на животните бараат Владата да го спречи најавениот отсрел на диви свињи

Седумнаесет здруженија за заштита на животните бараат од Владата да го отповика и спречи најавениот отстрел на диви свињи, како дел од мерките за превенција од болеста африканска чума.

Тие посочуваат дека „животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни, интелегентни суштества", осудувајќи го субвенционирањето на, како што велат, „масовниот колеж на домашните, питоми свињи и комплетен отстрел на дивите по планините".

Здруженијата образложуваат дека болеста африканска чума не е опасна по луѓето и бараат поддршка од членството, граѓаните, итно да се отповикаат овие мерки и да се применат мерките што ги применуваат во соседството.

Здруженијата кои го упатија апелот до Владата се: Анима Мунди; Гласот на животните- Велес; Мали Херои – Битола; Animal world, Струга; Daisy family rescue; Шепасти Ентузијасти, Анималиа – Охрид; Angelcats sanctuary; ЕДЕН; Срце за животните – Тиквеш; Saving Ohrid Strays; Cat Shelter Meow Paws; Живот – Штип; Про Анима –Берово; Иницијатива „Лајка", Охрид/Струга; Здружение за заштита на животни ARC – Animal Rescue & Care – Битола; Ние за Животните, Куманово.

Како дел од мерките што Владата ги донесе против појава и ширење на болеста се отстрел на диви свињи, уништување на питомите свињи кои не се под биосигурносен надзор и засилени царински контроли на граничните премини за да се спречи неконтролирано внесување свинско месо.

Свинската чума не е опасна и не ги напаѓа луѓето, но е смртносна за свињите и брзо се шири. Извор на вирусот на оваа опасна болест која ги погодува домашните и дивите свињи се заразените, болните или угинати животни, заразената храна и отпадоци од храна, опрема, возила, облека и мекиот крлеж како биолошки преносител на болестa.

Африканска свинска чума, освен во Бугарија, од пред една седмица е потврдена и во Србија. Ја има и во уште дваесеттина други земји, а се шири и зема се поголеми размери./МИА

Видео: Стампедо на концерт во Алжир, пет мртви

Најмалку пет особи загинале вчеравечер  во стампедо на концерт во Алжир, пренесува „Ројтерс“ .

Неколку илјади луѓе присуствувале на концертот на локалната рап ѕвезда Абдерауф Дераџија познат како „Сулкинг“ на стадионот во Алжир.

За сега не се познати деталите околу овој инцидент.

притисни ентер