Мајката на убиеното момче од Охрид напиша книга

,,Живот после изгубен живот” е книгата , која ја напиша мајката на свирепо убиеното момче од Охрид Димитар Матилоски.
Учителката Драгица , која по смртта на синот од  ланската Новогодишна ноќ, живее  во пеколот, секојдневно ги пренесува своите чувства на хартија.
Се обидува да ги исполни желбите на синот, чиј живот прерано згасна, на само  26 години. Останаа спомени, останаа неостварени сништа и неизмерна тага и болка.

Куќата денес е темна и тмурна. Празна е  собата на Димитар, но иста е како лани, Драгица тука седи и плаче, но не допира ништо.  Сака токму  тука да се сеќава на синот.

Нејзината тага, горчина и солзи ги пренела на хартија, раскажувајќи за изгубениот живот.

- Чувствата ги пишував во овој дневник првенствено да си помогнам себе си  болката да стане малку поподнослива  а целта ми беше да ги поттикнам многу мајки кои ги изгубиле своите синови и ќерки да започнат со пишување да ги искажуваат своите чувства во дневник, болката нема да исчезне ноќе стане поподнослива   , изјава Драгица Матилоска.

Сиротата мајка книгата  ја започнува со пораката ,,Среќна Нова година мамо”, која ја добила од саканиот син, еден час пред да биде убиен. Во дневникот отворено раскажува за горчината, осаменоста и  безнадежноста, а целта е да не се заборави и никогаш да не се повтори крвавата новогодишна ноќ во Охрид.

-Јас и понатаму ќе продолжам да пишувам  дневник на тој начин ликот и името на Димитар Матилоски никогаш нема да бидат заборавени. На  крај сакам да кажа и и една мисла сакајте ги своите деца и кога се криви затоа што животот понекогаш може да ги  казни и кога не се криви, додава Матилоска.

Книгата ,,Живот после изгубен живот” , по симболична цена  ќе биде во продажба на крајот на месец Јануари. Средствата  ќе бидат наменети за хуманитарни цели, за помош на нејзин  поранешен ученик, кој боледува од мускулна дистрофија. 


Министерите на ЕУ утре ќе бидат брифирани за текот на преговорите за името

 Македонија и напредокот во преговорите за името ќе бидат една од главните теми на утрешниот Совет на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре ќе се состанат за редовниот министерски совет, неколку недели пред јунскиот Самит на кој европските лидери треба да одлучуваат за препораката на Европската Комисија за старт на преговори со Македонија и Албанија.

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ќе ги брифира министрите на 28-те земји членки за процесот на преговори, додека двајцата министри за надворешни работи на Македонија и Грција треба да продолжат да преговараат во Брисел, по њујоршката рунда. 

Најавено е дека Бугарија, која моментално претседава со ЕУ, заедно со Австрија, која го презема кормилото на ЕУ од 1 јули, ќе организираат појадок на кој ќе учествуваат европските министри и министерот за надворешни Димитров, јавува дописничката на МИА во Брисел. Ова ќе биде прилика за европските министри да го распрашаат шефот на македонската дипломатија за текот на преговорите со името, брифираат европски извори во Брисел.

Од македонското МНР, претходно денеска, најавија дека министерот за надворешни работи Никола Димитров утре заминува во дводневна работна посета на  Брисел, како и неговата агенда.

Деновиве во јавноста циркулира нацрт „нон-пејпер“ изработен од Франција и Холандија во ЕУ во кој овие две земји се изјаснуваат против старт на преговори со Македонија и Албанија. Како што јави МИА вчера, дипломатски извори од други земји членки велат дека не се изненадени од овој документ и дека нината позиција им е позната на сите во ЕУ, но дека тоа „не нѐ загрижува многу“.

Нон-пејпер во европскиот дипломатски речник е неформален документ кој се поднесува во рамки на преговарачки процеси, најчесто со цел да се предизвика реакција или дебата за одредена тема околу која нема согласност. Нон-пејперите не секогаш го рефлектираат официјалниот став на земјата или институцијата кои го напишале.

Холандија и Франција се познати по отпорот на нивната јавност кон натамошното проширување на ЕУ, особено со оглед на претстојните европски избори за Парламентот, на кои се очекува евроскептичните партии да го засилат своето присуство во оваа институција.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, чија центристичка партија не е членка на ниту една европска политичка група во моментов гради сојузи и коалиции во пресрет на европските избори, и голем број аналитичари сметаат дека неговите ставови и позиционирања по европските прашања во голема мера претставуваат тактизирање, вклучително кога станува збор за проширувањето.

Повеќе земји членки на ЕУ, меѓу кои и Германија, отворено се залагаат за старт на преговори со Македонија доколку се реши спорот за името со Грција. /МИА

Патролирањето по Кримскиот мост – “приказна за добра ноќ“

Пратеникот на Државната дума, Дмитриј Белик ја прокоментира можноста украински бродови да патролираат во близина на Кримскиот мост.

Тој оцени дека било какви најави од тој тип се “приказни за добра ноќ“.

Како што објави, во акваторијата на Кречкиот проток, Украина претставува “непосакуван гостин“, кој нема да се пушти преку тој праг.

„Русија во целост ги исполнува сите меѓународни обврски кога станува збор за обезбедувањето на слободен поморски сообраќај – протокот е отворен но го контролира Русија. Било каков обид за патролирање од страна на некоја друга држава ќе биде санкционирано со “црвен картон и исфрлање од теренот“ – изјавил Белик.

Како што оценил, украинската храброст се само зборови на хартија, но кога ќе се случи нешто на терен, тогаш тоа баш и не изгледа така.

Покрај тоа, Белик додал дека Керчкиот проток го контролираат граничните служби на Федералната служба за безбедност на Русија, а тука во близина е и Црноморската флота доколку некој нешто се обиде да изведе.

Претходно еден украински пратеник го повика претседателот Петро Порошенко да ја преземе контролата врз Азовското море и Керчкиот проток, пренесува „Спутник“.

ВМРО-ДПМНЕ-Демократска фракција: Владата максимално да се посвети на клучните реформи

Поддршката на „Нон пејперот” на скоро 1/5 од државите членки на ЕУ (Франција, Холандија, Белгија, Данска и Лукембург), укажува дека граѓаните на Република Македонија мора сериозно да бидат загрижени за евроатланската иднина на сопствената држава.

Поддршката на „Нон пејперот” на скоро 1/5 од државите членки на ЕУ (Франција, Холандија, Белгија, Данска и Лукембург), укажува дека граѓаните на Република Македонија мора сериозно да бидат загрижени за евроатланската иднина на сопствената држава, наспроти розовата слика која сака да ни ја претстави Владата на Зоран Заев. Актуелната влада исто како и владата на Груевски се служи со манипулации и замена на тези. Премиерот Заев и неговата влада мора да знаат дека поддршката од мнозинството членки на ЕУ, е сепак помалку од потребниот консензус на сите држави членки на ЕУ за отпочнување на преговорите за членство.

По објавувањето на ,,Нон пејперот” станува јасно дека позитивниот Извештај на ЕК од пред неколку недели е само политички инструмент и средство за мотивција со кој и се даде дополнителна шанса на Владата на РМ да го стори тоа што мора да го стори. Реформи и реформи.

Сега на сите им станува јасно дека голата замена на власта на едни со други и промената во општата атмосфера во државата, не довеле до суштински напредок во спроведувањето на итните реформски приоритети. Отсуствуваат клучните реформи во правосудството, деполитизација на јавната администрација и во борбата против корупцијата и организираниот криминал. А за тоа се потребни квалитетни и чесни личности во извршната власт, а не шарени шминкери и манекени, партиски мешетари и недоквалификувани кадри и лица од црните листи.

Господине премиере!. Наместо постојано да ширите нереален оптимизам во врска со изнаоѓање на решение за спорот со нашиот јужен сосед како единствен услов за влез во ЕУ, Ви препорачуваме максимално да се посветите на внатрешните проблеми и клучните реформски зафати. Само со подигање на животниот стандард на граѓаните, со еднаквост на сите пред законите и без селективна правда, со администрација како сервис на граѓаните и со дебели казни за сторителите на криминалот и корупцијата, ќе станеме европејци и ќе почуствуваме дека конечно дојде ,,живот”. Во спротивно на добар пат сте да го изодите истиот пат како и Вашиот претходник Груевски.

Граѓаните не се со кратко паметење и знаат да казнуваат. Овој пат на казната за неспособноста да се решат клучните прашања, нема да се чека цели единаесет години. /МИА

притисни ентер