Понтификална света миса за Светицата Мајка Тереза

На плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска во рамки на татковинската прослава „Денови на Света Мајка Тереза“ ќе се одржи понтификална света миса по повод нејзиното прогласување за Светица.
Најавено е дека светата миса ќе ја предводи специјалниот папски кардинал, сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пулиќ.

На централниот настан се очекува да се обрати и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој е покровител на прославата. Обраќање е најавено и на Скопскиот бискуп и апостолски егзарх Киро Стојанов.

Светата миса ќе ја следат голем број верници, претставници на Католичката црква и на другите верски заедници, домашни и странски делегации.

По повод прогласувањето на Мајка Тереза за Светица од страна на Ватикан, во текот на изминатите седум дена во Македонија се одржаа низа настани во рамки на татковинската прослава.

Во спомен куќата на Мајка Тереза во центарот на Скопје беа врачени статуетки со ликот на Светата Мајка Тереза и благодарници на хумани личности и организации кои во изминатиот период се докажале во областа на хуманизамот, помагањето и намалувањето на човековите страдања.

Македонската академија на науките и уметностите организираше свечена академија за ликот и делото на Светицата Мајка Тереза, а вчера беше отворена и изложбата „Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија за Света Мајка Тереза“.

Агнеза Гонџа Бојаџиу позната како Мајка Тереза на 4 септември на плоштадот „Св. Петар“ во Ватикан беше прогласена за Светица од страна на поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск.

Нејзиниот чудотворен карактер беше признат од Римокатоличката црква, а церемонијата на беатификација која беше чекор кон нејзино прогласување за Светица се одржа на плоштадот „Св. Петар“ во 2003 година. Со свечената служба раководеше тогашниот поглавар на Римокатоличката црква, Папата Јован Павле Втори, а присуствуваа над 300 илјади верници.

Мајка Тереза почина во 1997 година во Калкута, Индија. Родена е во Скопје на 26 август 1910 година како Агнес Гонџа Бојаџиу. Во 1979 година ја доби Нобеловата награда за мир за извонредно широката дејност во помагањето на бедните, болните и унесреќените во целиот свет. /МИА

Дел од Општина Центар утре без вода

Корисниците од населбата Маџар Маало во Општина Центар, на потегот од улицата „Вардарска" до улицата „Охридска", утре од 8:00 часот ќе останат без вода за пиење.

Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, причина за прекинот во водоснабдувањето е изведување водоводен приклучок на водоводна мрежа со пречник од два цола на улицата „Вардарска" бб.

Водоснабдувањето ќе биде прекинато се додека екипите на ЈП „Водовод и канализација" – Скопје не завршат со активностите.

Вајгл: ЕУ ја измами Северна Македонија

Неотворањето на пристапните преговори со Северна Македонија е катастрофална одлука што го поткопува кредибилитетот на ЕУ и нејзините институции кај сите земји со кандидатски статус, оцени Иво Вајгл.

Иво Вајгл е поранешен словенечи пратеник во Европскиот парламент и известувач за земјава во периодот од 2014 до 2019 година.

Во интервју за Еуропијан Вестерн Балканс, Вајгл силно го критикува неуспехот на Европскиот совет да и даде датум за отпочнување на пристапните преговори на Македонија.

– Би рекол дека ова едноставно е измама. Ова не е прифатливо за која било земја дури и за Франција, да блокира ваква работа против желбите на сите, дури и ја засрамува Европската унија, рече Вајгл.

Тој потсетува дека беше еден од потписниците на предлогот за доделување на Нобеловата награда за мир на Алексис Ципрас и Зоран Заев, посочувајќи дека Договорот од Преспа е еден од ретките позитивни случаи во овој дел од светот со кој  еден сложен политички проблем беше решен на демократски начин.

– И некој сега тоа го фрли во корпа за отпадоци и ги обезвредни напорите на овие државници, со што потврди дека оние кои беа против овие договори се во право, вели Вајгл.

Според него, ова испраќа лоша порака до оние кои работат на слични договори во регионот.

– Тие ќе се запрашаат себеси ако ЕУ може, зошто не и ние? На овој начин кредибилитетот на европската политика, воопшто, е поткопан, нагласува поранешниот европратеник Иво Вајгл.

Пред Путин направиле грешка во лансирањето нуклеарен проектил (ВИДЕО)

Додека присуствувал на воената вежба , руска нуклеарна подморница поради грешка го прекина пробното тестирање на балистичка ракета.

Руската нуклеарна подморница падна тестот за интерконтинентална балистичка ракета минатата недела на воена вежба посматрана од претседателот на Русија , Владимир Путин, објави денеска руското Министерство за одбрана.

Нуклеарната подморница К-44 Рјазан, дел од руската пацифичка флота, требаше да лансира две балистички ракети Р-29Р во Охотското море на 17 октомври. На крајот, таа успешно лансираше само една, додека другата останала во цевката на подморницата, објави весникот „Ведомости“.

Инцидентот се случил истиот ден кога Путин ги следел вежбите од командниот центар на Министерството за одбрана во Москва.

Акцијата во Охотското беше дел од пошироката вежба на руските вооружени сили, позната како „Гром“ 2019, која имаше за цел да ја тестира подготвеноста на силите за нуклеарен конфликт.

Министерството за одбрана во понеделникот го потврди инцидентот со балистичка ракета, но го отфрли тврдењето на Ведомости дека неуспешното лансирање на втората ракета предизвикало „вонредна состојба“, објавија руските новински агенции.


притисни ентер