Средба на министерот Кучи со унгарскиот министер Петер Сијарто

Министерот за економија Дритон Кучи во рамки на Стратешкиот форум во Блед оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија Петер Сијарто.

- За време  на средбата двајцата министри ја истакнаа извонредната соработка меѓу Македонија и Унгарија на сите полиња, особено во делот на економијата, поради што кон крајот на годината се очекува да биде пуштена директна авионска линија Скопје-Будимпешта-Скопје. Сијарто го информираше министерот Кучи дека унгарската Ексим банка ќе додели кредит во висина од 70 милиони евра за малите и средните компании, каде што ќе можат да аплицираат и компаниите од Македонија, соопшти Министерството за економија.

Сијарто го поканил Кучи во Будимпешта, каде на 8-ми и 9 септември се одржува енергетска конференција за земјите од Централна и Југоисточна Европа. 

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

Полицијата упадна во станот на телохранителот на францускиот претседател

Канцеларијата на обвинителството во Париз соопшти дека истражувачите влегле во станот на еден од главните телохранители на францускиот претседател Емануел Макрон.

Тие влегле во станот на телохранителот кој во мај е снимен како претепува демонстрант.

Елисејската палата го отпуштила телохранителот на Макрон, Александар Бенала пред полицијата да упадне во станот во париското предградие Иси-ле Молино.

Тој од страна на дневниот весник Монд беше идентификуван како човекот со полициски шлем кој на протестите на 1 мај тепал демонстранти. Тој и уште едно лице од утре ќе бидат под надзор на полицијата и им се заканува подигнување на обвинение.

Учеството на Бенала во претепувањето за Макрон стана најголемата политичка криза од почетокот на неговиот мандат минатата година.

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб следната недела во парламентот ќе одговара на прашања, за да се утврди дали дошло до пропуст на владата.

притисни ентер