„Мистер Бриколаж“ донираше производи за погодените подрачја

Францускиот ланец на хипермаркети во Македонија „Мистер Бриколаж“, следејќи ја својата практика на опшетствено одговорна компанија, а сочуствувајќи со настраданите од катастрофата што зафати делови од Скопје и Македонија во изминативе денови го даде својот придонес во расчистувањето на погодените реони.
- Изгубените човечки животи не можеме да ги надополниме, но можеме да им помогнеме на оние што сега се справуваат со оваа непогода и заедно да ги вратиме работите во нормала што поскоро. Нашата компанија за таа цел донираше производи што во моментов се посочени од одговрните лица како најпотребни и испрати екипа од наши вработени во погодените подрачја. На тој начин сакаме да го дадеме својот придонес за санирање на состојбата – нѐ информираа од менаџментот на „Мистер Бриколаж“ Македонија.

„Мистер Бриколаж“ во изминативе денови од својата палета производи донираше 500 парчиња лопати, 500 пара чизми, 500 пара заштитни ракавици и 500 парчиња заштитни маски додека вработените организирано собираат храна, производи за лична хигиена, облека и лекови за семејствата што се погодени од силното невреме. Екипа на вработени во компанијата во следните денови секојдневно ќе му помага на населението до моментот кога ќе се нормализира животот во погодените подрачја.

Италија ќе го ратификува договорот за придружување на РСМ кон НАТО

Горниот и долниот дом на италијанскиот Парламент до крајот на овој месец или до почетокот на април ќе го ратификува договорот за придружување на Република Северна Македонија во НАТО.

Тоа го најави потпретседателката на италијснаскиот Сенат ,Паола Таверна и потпретседателот на Домот на пратениците , Еторе Росато на средбата со претседателот на Собранието , Талат Џафери , кој учествува на 16. конференција на претседателите на парламентите од Јадранско- јонската иницијатива , што се одржува во Будва, Црна Гора.

Италија ќе продолжи со поддршката на земјите од Западен балкан и во нивнтие напори да зтанат полноправни членки на ЕУ , рече Таверна.

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје – еден повреден (ВИДЕО)

Вечерва на улицата Скупи во близина на бензинаската пумпа на Макоил се случи тешка сообраќајна несреќа.

Во сударот на автомобил Мерцедес , кој се спуштал од патот кој оди од УХМР и возило Голф , кое се движело по улицата Скупи , Мерцедесот удрил во Голфот по што неколку пати се превртел , велат очевидците. Сообраќајката се случила околу 21.30 часот.

Возачот на Голфот е повреден и пренесен на клиниките , додека совозачот минал без повреди. Визилото е превртено на покрив и целосно уништено. Четирите лица кои се возеле во Мерцедесот се неповредени.

Во тек е увидот на самото место , а улицата Скупи е блокирана за сообраќај.

Зошто француската министерка за европски работи го нарече својот мачор – Брегзит

,,Секое утро ме буди со мјаукање дека сака да излезе надвор , а кога ќе му отворам , стои неодлушно” , така се пошегува француската министерка натали Лоазо со маката на Британците.

Француската министерка за европски работи , Натали Лоазо објасни зошто својот мачор го нарекла Брегзит , саркастично коментирајќи ги мачните обиди на Британија да ја напушти Европската Унија.

,,Да , мислам дека треба да имам одредена доза на хумор , за овие денови да се справувам со Брегзитот, не само јас туку у моите соработници.” , вели министерката Лоазо пред почетокот на разговорите на министрите за Брегзит , што се одржа во Брисел.

Таа објасни зошто на фејсбук објавила фотографија со мачорот , кого го нарекла Брегзит.

,, Секое утро ме буди со бесконечно мјаукање зашто сака да излезе, а кога му ја отворам вратата тој стои неодлучен и лошо ме гледа кога ќе го пренесам надвор.” , вели Лоазо , која порача дека е крајно време да се знае што конкретно ќе преземе Лондон за да го почитува договорот и да излезе од Унијата.

притисни ентер